про повернення апеляційної скарги
15 січня 2016 рокусправа № 808/5154/15
Суддя Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду Чумак С.Ю. перевіривши відповідність вимогам Кодексу адміністративного судочинства України апеляційної скарги Запорізької митниці ДФС України на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 18 листопада 2015 року у справі № 808/5154/15 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Запорізької митниці ДФС про скасування рішень суб'єкта владних повноважень,
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 18 листопада 2015 року адміністративний позов задоволено .
Не погодившись з постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просив скасувати оскаржувану постанову , та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі. Разом з апеляційною скаргою апелянтом заявлено клопотання про звільнення останнього від сплати судового збору.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23 грудня 2015 року у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору відмовлено та апеляційну скаргу позивача залишено без руху, з наданням десятиденного строку для усунення недоліків, а саме: подання до суду оригіналу документу про сплату судового збору.
12.01.2016 року на адресу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від відповідача надійшло клопотання про усунення недоліків апеляційної скарги шляхом заявлення клопотання про звільнення від сплати судового збору, обґрунтовуючи несплату судового збору, апелянт зазначив, що на момент подання позову митні органи були звільнені від сплати судового збору, а оскільки закони не мають зворотної сили, то повинен діяти Закон, що був чинним на момент подання адміністративного позову , а не апеляційної скарги, у зв'язку з чим подання останньої повинно також відбуватись без сплати судового збору.
Позиція суду щодо необхідності звільнення апелянта від сплати судового збору на підставі статті 88 КАС України викладена в ухвалі суду від 23 грудня 2015 року, якою в задоволенні аналогічного клопотання відмовлено, і полягає в тому, що пунктом 4 розділу І Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" від 22.05.2015 р. № 484-VIII, який набрав чинності 01.09.2015, статтю 5 Закону України "Про судовий збір" викладено в новій редакції, в якій пільги щодо сплати судового збору (звільнення від сплати судового збору) на органи доходів і зборів не розповсюджуються. Вносячи зміни до Закону України "Про судовий збір" та виключаючи органи доходів і зборів зі списку осіб, які звільняються від сплати судового збору, законодавець висловив певну волю, яка полягає в тому що вказані органи повинні сплачувати судовий збір без будь-яких виключень.
Вказані зміни до Закону України «Про судовий збір» кореспондуються з положеннями статті 10 КАС України, якими розкривається зміст однієї із засад адміністративного судочинства, а саме, рівності всіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом. Так, згідно приписів вказаної статті усі учасники адміністративного процесу є рівними перед законом і судом. Не може бути привілеїв чи обмежень прав учасників адміністративного процесу за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Таким чином, всі учасники процесу є рівними при здійсненні своїх прав та обов'язків, в тому числі у питанні необхідності сплати судового збору, незалежно від того є вони платниками податків чи суб'єктами владних повноважень. Неналежне фінансування державного органу з Державного бюджету України не є підставою для звільнення такого органу від сплати судового збору. Вказане питання апелянтом повинно вирішуватись шляхом відповідного коригування свого бюджетного запиту та кошторису, а не шляхом подання клопотання до суду про звільнення від сплати судового збору.
Щодо посилання апелянта на ухвали Вищого адміністративного суду України у справах № К/800/40998/15 та № К/800/40631/15 суд зазначає наступне.
У вказаних справах суд дійшов висновку про можливість звільнення заявника від сплати судового збору зважаючи на його майновий стан. Проте вказані ухвали прийнято Вищим адміністративним судом України при вирішенні питання про допуск конкретної справи до свого провадження, що свідчить лише про використання ВАСУ свого права на звільнення заявника від сплати судового збору і не є обов'язковим для використання судами нижчих інстанцій у своїй практиці.
Вказане лише підтверджує, що звільнення від сплати судового збору є правом, а не обов'язком суду. Суд ухвалою від 23 грудня 2015 року у звільненні від сплати судового збору відмовив і у новому клопотанні апелянтом нових даних на обґрунтування своєї позиції з цього приводу не наведено.
Суд також зазначає, що сплата судового збору є невід'ємною частиною такої процесуальної дії як подання апеляційної скарги, тобто є процесуальною дією, вчинення якої регулюється приписами Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно ж частини 2 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Тобто, сплата судового збору при вчиненні певної процесуальної дії повинна відбуватись відповідно до законодавства, яке діє саме на час вчинення цієї дії. Оскільки апеляційна скарга відповідачем подається після 1 вересня 2015 року, то і сплата судового збору здійснюється відповідно до правил, які діють після вказаної дати.
Таким чином, відповідач повинен сплатити судовий збір за подання апеляційної скарги в розмірі 110 % ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.
При цьому суд вважає безпідставними посилання апелянта на правову позицію Верховного Суду України, викладену в постанові від 30 червня 2015 року у справі 21-598а15, оскільки із вказаної постанови ВСУ вбачається, що суб'єктами, які звільняються від сплати судового збору, зокрема, і за подання касаційної скарги є позивачі, тобто саме біженці та особи, які потребують додаткового або тимчасового захисту. Вказані особи, на відміну від органів ДФС, були віднесені до суб'єктів, що звільнені від сплати судового збору, як на час подання позову, так і на час подання апеляційної та касаційної скарг. Крім того, зазначені особи звільнені від сплати судового збору і за Законом № 3674 в редакції, яка діє з 1 вересня 2015 року (пункт 14 статті 5 Закону). У зв'язку з цим суд вважає, що ВСУ у вказаній вище справі вирішував іншу спірну ситуацію, ніж та, що виникла під час подання апеляційної скарги в даній справі.
За приписами частини 3 статті 189 Кодексу адміністративного судочинства України до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 187 цього Кодексу, застосовуються правила статті 108 цього Кодексу.
Згідно з пунктом 1 частини 3 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.
Оскільки апелянтом вимоги ухвали суду від 23 грудня 2015 року, якою апеляційна скарга залишена без руху, не виконані і недоліки скарги не усунуті, апеляційна скарга Запорізької митниці ДФС України підлягає поверненню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 108, 187, 189 Кодексу адміністративного судочинства України,
В задоволенні клопотання Запорізької митниці ДФС України про звільнення від сплати судового збору відмовити.
Апеляційну скаргу Запорізької митниці ДФС України на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 18 листопада 2015 року у справі № 808/5154/15 - повернути апелянту.
Ухвала суду може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Суддя: С.Ю. Чумак