ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
21 грудня 2015 року м. Київ № 826/27314/15
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Качур І.А., ознайомившись з позовною заявою
за позовом
Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області
до
Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогаз-2"
про
застосування заходів реагування,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогаз-2" у якому просить застосувати до TOB «Нафтогаз-2» (02081, м. Київ, вул. Тепловозна, буд. 18, Код ЄДРПОУ 34647812) заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації АГЗП TOB «Нафтогаз-2», розташованих за адресами: Вінницька область, Вінницький район с. Лука Мелешківська, Тиврівське шосе, 1 км; Вінницька область, Вінницький район, с. Якушинці, Хмельницьке шосе, 103-а; Вінницька область, Вінницький район, смт Стрижавка, вул. Київська, 1А, шляхом відключення від джерел електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощити та вхідні двері операторних до повного усунення порушень законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, вказаних у позові.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Ознайомившись з позовною заявою, суд приходить до висновку про необхідність залишення її без руху, виходячи з наступного.
Частиною третьою ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України також визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України “Про судовий збір” (надалі також - Закон) судовий збір справляється, зокрема за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
В аспекті наведеного, суд зазначає, що згідно ч. 2 ст. 4 вказаного Закону (у редакції чинній на момент звернення до суду) ставка судового збору за подання позовної заяви немайнового характеру який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем становить 1 розмір мінімальної заробітної плати.
Позивачем до позовного матеріалу не долучено доказів на підтвердження сплати судового збору.
Відповідно до ч. 1 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Зважаючи на вищевикладене, суд прийшов до висновку про наявність правових підстав для залишення позовної заяви без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків шляхом подання до суду:
- належних доказів на підтвердження сплати судового збору у розмірі 1218 грн. за заявлену позовну вимогу немайнового характеру.
Керуючись ст. 106, ч. 1 ст. 108, ст. 160, ст. 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
1.Залишити позовну заяву Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області без руху .
2.Встановити позивачу строк до 29 січня 2016 року для усунення недоліків позовної заяви.
3.Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені п. 1 ч.3 ст. 108 КАСУ.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя І.А. Качур