Постанова від 23.12.2015 по справі 826/14267/15

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

23 грудня 2015 року № 826/14267/15

Окружний адміністративний суд м. Києва у складі головуючого судді Качура І.А. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвест-Регіон"

про застосування заходів реагувіання

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулося Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області (надалі - позивач/ГУ ДСНС України у Київській області) з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвест - Регіон» (надалі - відповідач/ТОВ «Інвест - Регіон»), в якому просить суд:

1. Прийняти адміністративний позов ГУ ДСНС України у Київській області до розгляду у скороченому провадженні;

2. Застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення подальшої роботи АЗК ТОВ «Інвест -Регіон», за адресою: Києво - Святошинський район, с. Софіївська Борщагівка, вул. В. Кільцева, 104-А;

3. Визначити спосіб виконання судового рішення у порядку, передбаченому наказом МНС України від 21.10.2004 р. №130 «Про затвердження Інструкції про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів», зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 08.11.2004 р. за №1416/10015, шляхом відключення джерела електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощити та вхідні двері АЗК ТОВ «Інвест - Регіон», за адресою: Києво - Святошинський район, с. Софіївська Борщагівка, вул. В. Кільцева, 104-А;

4. В разі задоволення даного адміністративного позову про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи АЗК ТОВ «Інвест - Регіон», за адресою: Києво - Святошинський район, с. Софіївська Борщагівка, вул. В. Кільцева, 104-А - обов'язок, щодо забезпечення виконання рішення суду, покласти на - ГУ ДСНС України у Київській області;

5. Судові витрати покласти на ТОВ «Інвест -Регіон» (код ЄДРПОУ 34532275).

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 21.07.2015 р. було відкрито скорочене провадження в адміністративній справі №826/14267/15.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва про неможливість розгляду справи в порядку скороченого провадження та призначення розгляду справи за загальними правилами від 20.08.2015 р. адміністративну справу було призначено до судового розгляду.

В судове засідання з'явився представник позивача, який позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить суд їх задовольнити з підстав викладених в адміністративному позові, зокрема зазначає, що виявлені під час проведення перевірки порушення законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту ТОВ «Інвест - Регіон» не усунуті та створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а тому застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи підприємства є заходом, який направлений на попередження настання негативних наслідків.

В судове засідання з'явились представники відповідача, які проти позову заперечують в повному обсязі, просять суд в його задоволенні відмовити з підстав викладених в письмових запереченнях, зокрема зазначають про безпідставність доводів позивача щодо порушення ТОВ «Інвест - Регіон» вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту при експлуатації автозаправного комплексу, що розташований за адресою: Києво - Святошинський район, с. Софіївська Борщагівка, вул. В. Кільцева, 104-А, оскільки відповідно до договору оренди №4047-13 від 11.07.2013 р., вищезазначений АЗК з 2013 року і по теперішній час перебуває в оренді ТОВ «Альянс Холдинг». Так, згідно доводів представників відповідача, до порушень, що були встановлені Києво - Святошинським РВ ГУ ДСНС України у Київській області під час проведення планової перевірки та які зафіксовані в Акті перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб №147 (надалі - Акт №147) ТОВ «Інвест -Регіон» відношення не має, а тому вимоги позивача щодо необхідності застосування щодо відповідача заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи АЗК ТОВ «Інвест - Регіон», є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

Відповідно до положень ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), справа розглядається в письмовому провадженні на підставі наявних в матеріалах справи документів.

Розглянувши наявні в матеріалах докази, заслухавши пояснення позивача, представників відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтується позов, оцінивши докази які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наступне.

Нормативно - правовим актом, що визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) є Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 р. №877-V (далі - Закон №877).

Відповідно до положень ст.1 Закону №877 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходами державного нагляду (контролю) - є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Відповідно до ч.1 ст.5 Закону №877 планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.

Згідно ч.4 ст.5 Закону №877 органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.

Разом з тим, в ч.1 ст.7 Закону №877 зафіксовано, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

В той же час, згідно ч.6 ст.7 Закону №877 за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); вид заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

Так, суд звертає увагу, що відповідно до ч.7 ст.7 Закону №877 на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

В той же час, відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту регулює Кодекс цивільного захисту України.

Відповідно до ст.68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Згідно із пп.1, 2, 4, 10 ч.1 ст.70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання.

Таким чином, як вбачається з вищевикладених норм чинного законодавства, з метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища. позивач наділений правом проводити перевірки, за результатами яких, у разі виявлення порушень вимог законодавства та за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертатись до суду з відповідними позовами.

Як вбачається з матеріалів справи, на підставі наказу Києво - Святошинського РВ ГУ ДСНС України у м. Києві №111 від 14.05.2015 р. та посвідчення на проведення перевірки №174 від 08.06.2015 р., провідним інспектором Києво - Святошинського РВ ГУ ДСНС України у Київській області майором служби цивільного захисту Кульчицьким О.А. було проведено планову перевірку додержання (виконання) ТОВ «Інвест - Регіон» вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб при експлуатації автозаправного комплексу, що розташований за адресою: Києво - Святошинський район, с. Софіївська Борщагівка, вул. В. Кільцева, 104 - А.

Так, за результатами проведеної перевірки, 30.06.2015 р. позивачем було складено Акт №147, в якому було зафіксовано перелік виявлених Києво - Святошинським РВ ГУ ДСНС України у Київській області порушень ТОВ «Інвест - Регіон», зокрема:

- п.31 глави 1 розділу VII НАПБ В.01.058-2008/112, п.17.2.17 ВБН В.2.2-58.1-94 - АЗС не забезпечено плівкоутворюючим піноутворювачем для ліквідації можливих пожеж пожежною технікою;

- пп.10.1, п.10 розділу VI ППБУ, п.2.7.1 НАПБ Б.05.019-2005 - площа приміщень сервісного обслуговування водіїв та пасажирів АЗК перевищує 50 кв.м.;

- пп.10.1, п.10 розділу VI ППБУ, п.2.7.1 НАПБ Б.05.019-2005 - в приміщеннях АЗК розташовано зал кафе;

- пп.10.1, п.10 розділу VI ППБУ, п.3.1.8 НАПБ Б.05.019-2005 - операторська АЗК не відокремлена від приміщень сервісного обслуговування водіїв та пасажирів протипожежними перегородками 1-го типу і перекриттям 3-го типу;

- ст.53 Кодексу цивільного захисту України - об'єкт підвищеної небезпеки не обладнано системою раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення;

- п.2 ст.36 Кодексу цивільного захисту України - в проектній документації відсутній розділ інженерно - технічних заходів цивільного захисту (цивільної оборони).

Таким чином, як вбачається зі змісту Акту №147 під час здійснення перевірки додержання та виконання ТОВ «Інвест - Регіон» вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, позивачем було встановлено, що експлуатація автозаправного комплексу, що розташований за адресою: Києво - святошинський район, с. Софіївська Борщагівка, вул. В. Кільцева, 104-А здійснюється відповідачем з порушеннями правил та норм пожежної і техногенної безпеки, що створюють реальну загрозу життю та здоров'ю людей.

Однак, суд критично ставиться до доводів позивача щодо експлуатації ТОВ «Інвест - Регіон» приміщень автозаправного комплексу, що розташований, за адресою: Києво - Святошинський район, с. Софіївська Борщагівка, вул. В. Кільцева, 104 - А з порушенням правил та норм пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, що створюють реальну загрозу життю та здоров'ю людей, оскільки як вбачається з матеріалів справи, що підтверджується наданим відповідачем договором оренди №4047-13 від 11.07.2013 р., автозаправний комплекс з пунктом сервісного обслуговування водіїв та пасажирів загальною площею 174,9 кв.м, що розташований за адресою: Києво - Святошинський район, с. Софіївська Борщагівка, вул. В. Кільцева, 104 - А, відповідно до акту приймання - передачі від 11.07.2013 р. було передано в оренду ТОВ «Альянс Холдинг» та на час проведення позивачем планової перевірки перебував у користуванні вищевказаного підприємства.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, а також приймаючи до уваги, що ТОВ «Інвест - Регіон» з 11.07.2013 р. господарську діяльність на автозаправному комплексі, що розташований за адресою: Києво - Святошинський район, с. Софіївська Борщагівка, вул. В. Кільцева, 104 - А не здійснює, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, оскільки ГУ ДСНС України у Київській області не доведено, що виявлені під час проведення перевірки порушення законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, що зафіксовані в Акті №147, та які безпосередньо створюють загрозу життю та здоров'ю людей, були допущені саме ТОВ «Інвест - Регіон», від так, підстави для застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи АЗК ТОВ «Інвест - Регіон» за адресою: Києво - Святошинський район, с. Софіївська Борщагівка, вул. В. Кільцева, 104 - А, у суду відсутні.

Крім того, зазначене підтверджується наявними в матеріалах справи документами, зокрема: копією наказу Києво - Святошинського РВ ГУ ДСНС України у Київській області №111 від 14.05.2015 р.; копією посвідчення на проведення перевірки №174 від 08.06.2015 р.; копією повідомлення про проведення перевірки №75 від 18.05.2015 р.; копією акта перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб Києво - Святошинського РВ ГУ ДСНС України у Київській області №147 від 30.06.2015 р.; договором оренди №4047-13 від 11.07.2013 р. укладеним з ТОВ «Альянс Холдинг»; додатковою угодою від 11.07.2013 р. укладеної до договору оренди №4047-13 від 11.07.2013 р.; актом приймання-передачі від 11.07.2013 р.

Керуючись ст.ст.7-11, 69-71, 86, 158-163, 1832, 256 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. У задоволенні позовних вимог Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвест - Регіон» - відмовити в повному обсязі.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя І.А. Качур