Справа № 815/7070/15
21 грудня 2015 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Бутенко А.В., розглянувши матеріали адміністративного позову Головного управління Держпраці в Одеській області до Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки» про застосування заходів реагування в сфері державного нагляду, -
З позовом до суду звернулось Головне управління Держпраці в Одеській області до Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки» про застосування заходів реагування в сфері державного нагляду.
Також до позову надано клопотання Головного управління Держпраці в Одеській області. В якому просить суд відстрочити сплату судового збору до прийняття рішення по справі.
Відповідно до ст. 88 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо оплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Враховуючи те, що Закон України «Про судовий збір» вступив в дію з 01.09.2015 року, виходячи із системного аналізу ст. ст. 55, 129 Конституції України, ст. ст. 6, 7 КАС України, суд вважає, що несплата судових витрат неповинна бути перешкодою для доступу до суду всіх осіб незалежно від їх майнового стану, що відповідає гарантуванню принципу рівності перед законом та судом.
Таким чином, суд вважає за можливе задовольнити клопотання Головного управління Держпраці в Одеській області, а саме відстрочити сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі.
По суті заявленого позову встановлено, що спір виник із публічно-правових відносин, у яких позивач є суб'єктом владних повноважень. Зазначений спір згідно із ст. 17 КАС України належить до юрисдикції адміністративних судів та має розглядатись у порядку адміністративного судочинства.
Підстави залишити адміністративний позов без руху, повернути позов відповідно до ст.108 КАС України, а також відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі відповідно до ст. 109 КАС України не встановлені.
Відповідно до ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України справа підлягає розгляду в порядку скороченого провадження.
Керуючись ст.ст. 17, 107, 183-2 КАС України, суд
Відкрити скорочене провадження в адміністративній справі за позовом Головного управління Держпраці в Одеській області до Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки» про застосування заходів реагування в сфері державного нагляду.
Відстрочити сплату судового збору Головному управлінню Держпраці в Одеській області до ухвалення судового рішення у справі.
Запропонувати відповідачу у десятиденний строк з дня одержання копії ухвали подати безпосередньо до канцелярії суду письмові заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.
Роз'яснити відповідачу, що в разі неподання заперечень проти позову, справа буде розглянута в порядку скороченого провадження протягом трьох днів з дня закінчення строку, встановленого для їх подання, якщо справа розглядається за місцезнаходженням відповідача.
Копію ухвали та копію позовної заяви і доданих до неї документів направити відповідачу.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту проголошення.
Суддя Бутенко А.В.