ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
21 січня 2016 року № 813/6481/15
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Брильовського Р.М.,
при секретарі Шугало С.А.
за участю:
представників позивача - Морочинського А.М.
представника відповідача - Лейбенка Д.О.
розглянувши у відкритому судовому з асіданні у місті Львові справу за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства «Іскра» до Львівської митниці ДФС про зобов'язання вчинити дії, -
Публічне акціонерне товариство «Іскра» звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Львівської митниці ДФС про зобов'язання вчинити передбачені чинним законодавством дії щодо повернення публічному акціонерному товариству «Іскра» помилково та (або) надміру сплачених 17571,73 грн. ввізного мита, 3514,34 грн. податку на додану вартість, сплачених при митному оформленні товару, задекларованого згідно митних декларацій № 209140000/2012/032208 від 18.09.12, №209140000/2012/032323 від 19.09.12 шляхом перерахування цих коштів для подальших розрахунків як передоплата для погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів.
В обґрунтування позову покликається на те, що дії відповідача спричинили до виникнення спору, результатом судового вирішення якого є постанова Львівського апеляційного адміністративного суду у справі № 813/5141/13а (876/13714/13) від 27.08.15, в якій суд, зокрема вирішив: «Визнати протиправною та скасувати картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № 209140000/2012/01399 від 18.09.2012 року».
Внаслідок протиправної відмови у наданні преференційного режиму ПАТ «Іскра» надмірно сплачено до Державного бюджету України ввізного мита на суму 17 571,73 грн. та податку на додану вартість (ПДВ) на суму 3 514,34 грн., що підтверджується оформленням митної декларації та положенням ч. 1 ст. 297 Митного кодексу України від 13.03.12.
Позивач звертався із заявами про повернення платежів, проте відповідач відмовив у задоволенні звернення через наявність податкового боргу та з мотивів пропуску 1095-денного строку від дня зарахування коштів до Державного бюджету України.
Позивач, не погоджуючись з рішенням та діями відповідача, вважає їх протиправними і такими, що порушують права позивача, вважає, що рішення митниці про відмову у наданні преференційного режиму є чинним до його перевірки та скасування, в тому числі, в порядку судового контролю поки таке рішення митниці є чинним, факту сплати помилково та (або) надміру сум грошової о зобов'язання не виникає; норма абзацу 2 пункту І розділу III Порядку, згідно якої «Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України суперечить нормі пункту 43.3 ст. 43 ПКУ, згідно якої, така заява подається "протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми», оскільки таке виникнення, в даному випадку, пов'язується не з фактом сплати, а з моментом скасування відповідного рішення митниці, а тому застосуванню підлягає норма ПКУ, інакше розуміння фактично нівелювало б саму суть та значення судового контролю для захисту прав, а також презумпцію чинності рішень органів державної влади; скасування рішення про відмову у наданні преференційного режиму фактично означає відновлення такого режиму (режиму найбільшого сприяння, вільної торгівлі); відновлення такого режиму зумовлює застосування спеціальної, по відношенню до норми пункту 43.3 ст. 43 ПКУ, норми ч. 6 ст. 301 МКУ.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, просив його задовольнити у повному обсязі.
Відповідач проти позову заперечив з підстав, наведених у запереченні на позов від 12.01.2016, в яких зазначив, що відповідно до п. 43.1. статті 43 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI, на підставі інформації, яка міститься у вкладці «Податкові борги» картки-особового рахунку учасника зовнішньоекономічної діяльності Інформаційної системи «Інспектор - 2006», згідно з якою у платника ПАТ "Іскра" (код ЄДРПОУ 00214244) наявний податковий борг, Львівською митницею правомірно відмовлено в задоволенні заяв позивача. Заперечення обґрунтовує тим, що на підставі п. 1 розділу III «Порядок повернення платникам податків митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами» Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20 липня 2007 р. № 618, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2007 р. за № 1097/14364, у зв'язку з тим, що позивачем, до заяви від 23.07.2015 б/н долучено копії митної декларації №209140000/2012/032323 від 19.09.12, платіжного доручення № 1552 від 18.09.2012, а не оригінали, а також взагалі не долучено оригіналу аркуша з позначенням "3/8" митної декларацій №209140000/2012/032208 від 18.09.12, до заяви від 26.10.2015 б/н не долучено жодного документа, а також заява 26.10.2015 б/н подана із пропущенням 1095-и денного терміну, підстав для задоволення вимог заяви ПАТ „Іскра" від 26.10.2015 б/н та повернення надмірно сплачених митних платежів немає.
В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив з підстав, наведених у запереченні на позов, просив у його задоволенні відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив таке.
18.09.2012 ПАТ «Іскра» було подано до митного оформлення електронну ВМД №20914/2012/032208 на товар: «Лампа електрична інфрачервона, дзеркальна-термовипромінювач, напругою 220В, потужністю 250Вт: ІКЗК220-250 R127 Е27», код 8539493000 згідно УКТЗЕД, вантажовідправник ООО ТД «Калашниково», Росія.
Нарахування ввізного мита здійснено умовно, із застосуванням до товару режиму вільної торгівлі на підставі міжурядової Угоди держав-учасниць СНД від 15.04.1994.
18.09.2012 Львівською митницею, за результатами розгляду митної декларації №209140000/2012/032208 від 18.09.2012, прийнято картку відмови в прийняті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № 209140000/2012/01399.
19.09.2012 ПАТ „Іскра" подала до митного контролю та митного оформлення митну декларацію №209140000/2012/032323, згідно з якою було оформлено задекларований товар зі сплатою ввізного мита в poзмipi 5%, а саме: 17 571,73 грн. та податку на додану вартість на суму 3 514,34 грн.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 18.09.2015 у справі №813/5141/13-а за позовом ПАТ «Іскра» до Львівської митниці про визнання протиправним рішення щодо відмови у преференційному митному оформленні і звільненні від сплати ввізного мита товару, задекларованого згідно митних декларацій № 2091400000/2012/032208 від 18.09.12, №209140000/2012/032323 від 19.09.2012, визнання картки відмови №209140000/2013001399 від 18.09.12 протиправною, зобов'язання застосувати режим вільної торгівлі та надати преференційне митне оформлення із звільненням від сплати ввізного мита щодо товару, задекларованого згідно ВМД №2091400000/2012/032208 від 18.09.12, №209140000/2012/032323 від 19.09.2012, стягнення надмірно сплаченого ввізного мита в сумі 17 571,73 грн., податок на додану вартість в сумі 3 514,34 грн. позов задоволено повністю.
27.08.2015 Львівський апеляційний адміністративний суд в справі № 876/13714/13 постанову Львівського окружного адміністративного суду від 08.10.2013 у справі № 813/5141/13-а скасовано та прийнято нову постанову, якою позовні вимоги задоволено частково, визнано протиправною та скасовано картку відмови в прийняті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № 209140000/2012/01399 від 18.09.2012, в задоволені решти позовних вимог відмовлено.
27.08.2015 року ПАТ «Іскра» до Львівської митниці ДФС подано заяву від 23.07.2015 б/н про повернення платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету. У своїй заяві позивач просить підготувати та надати відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок про повернення ПАТ «Іскра» на рахунок, відкритий в установі банку 17571,73 грн. ввізного мита, 3514,34 грн. податку на додану вартість, сплачених при митному оформленні товару, задекларованого згідно митних декларацій № 209140000/2012/032208 від 18.09.12, №209140000/2012/032323 від 19.09.12. До заяви від 23.07.2015 б/н долучено копії митної декларації №209140000/2012/032323 від 19.09.12, платіжного доручення № 1552 від 18.09.2012.
Львівською митницею ДФС листом від 28.09.2015 року №11318/13-70-25/36 було відмовлено ПАТ „Іскра" у задоволенні заяви від 23.07.2015 б/н на підставі п. 43.1. статті 43 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI, так як згідно з інформацією, яка міститься у вкладці «Податкові борги» картки-особового рахунку учасника зовнішньоекономічної діяльності Інформаційної системи «Інспектор - 2006», у платника ПАТ "Іскра" (код ЄДРПОУ 00214244) наявний податковий борг.
29.10.2015 року ПАТ «Іскра» до Львівської митниці ДФС подано заяву від 26.10.2015 б/н про повернення платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету. У своїй заяві позивач просить повернути ПАТ «Іскра» надміру сплачені 17571,73 грн. ввізного мита, 3514,34 грн. податку на додану вартість, сплачених при митному оформленні товару, задекларованого згідно митних декларацій №209140000/2012/032208 від 18.09.12, №209140000/2012/032323 від 19.09.12 шляхом перерахування цих коштів для подальших розрахунків як передоплата. До заяви від 26.10.2015 б/н не долучено документів.
Львівською митницею ДФС листом від 25.11.2015. № 14337/13-70-25/36, посилаючись на п. 1 розділу III «Порядок повернення платникам податків митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами» Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20 липня 2007 р. № 618, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2007 р. за № 1097/14364, було відмовлено ПАТ „Іскра" у задоволенні заяви від 26.10.2015 б/н з мотивів пропуску 1095-денного строку від дня зарахування коштів до Державного бюджету України.
Оцінюючи спірні правовідносини та правомірність оскаржуваного рішення та дій відповідача, суд керувався таким.
Статтею 301 Митного кодексу України від 13.03.2012 № 4495-VІ встановлено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України. Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Відповідно до п. 43.1. статті 43 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 МКУ, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків (п.43.2. статті 43 Податкового кодексу України).
Згідно з п. 43.3. ст. 43 Податкового кодексу України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Пункт 43.4. статті 43 Податкового кодексу України встановлює, що платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету. У разі повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на додану вартість такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
В свою чергу, з метою реалізації положень статті 43 Податкового кодексу України прийняті Порядок повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженим наказом Державної митної служби України від 20.07.2007 року № 618 та Порядок взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платниками податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України та Міністерства фінансів України від 30.12.2013 року № 882/1188.
Відповідно до п. 1 розділу III «Порядок повернення платникам податків митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами» Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20 липня 2007 р. № 618, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2007 р. за № 1097/14364 (далі - Порядок), для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.
Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.
Граничні строки для подання заяви підлягають продовженню керівником митного органу (його заступником) за письмовим запитом платника податків, якщо такий платник податків протягом зазначених строків: перебував за межами України; перебував у плаванні на морських суднах за кордоном України у складі команди (екіпажу) таких суден; перебував у місцях позбавлення волі за вироком суду; мав обмежену свободу пересування у зв'язку з ув'язненням чи полоном на території інших держав або внаслідок інших обставин непереборної сили, підтверджених документально; був визнаний за рішенням суду безвісно відсутнім або перебував у розшуку у випадках, передбачених законом. Дія абзаців третього - восьмого цього пункту поширюється на: посадових осіб юридичної особи у разі, якщо протягом зазначених граничних строків така юридична особа не мала інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства України нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову звітність.
У заяві зазначаються причини повернення коштів, реквізити банку, найменування та код за ЄДРПОУ платника податків - юридичної особи та напрям перерахування коштів: а) для повернення платнику податків - на поточний рахунок платника податків в установі банку; б) для подальших розрахунків як передоплата або грошова застава: на депозитний рахунок 3734; на банківський рахунок 2603; г) для погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на митні органи, незалежно від виду бюджету.
До заяви додаються:
аркуші з позначенням "3/8" комплектів бланків митних декларацій форм МД-2 і МД-3 і доповнення (у разі їх оформлення) або другий аркуш оформленої посадовою особою митного органу уніфікованої митної квитанції МД-1, за якою помилково та/або надмірно сплачено митні та інші платежі;
документи, що підтверджують суму помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів;
документи, що підтверджують право на перенесення граничних строків для подання заяв про повернення надмірно сплачених митних та інших платежів, у випадках, передбачених в абзацах третьому - восьмому цього пункту.
З системного аналізу вказаних статей вбачається, що для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України, платником податків до митного органу подається заява довільної форми, у якій зазначаються причини повернення коштів, реквізити банку, найменування та код за ЄДРПОУ платника податків - юридичної особи, напрям перерахування коштів та додаються оригінали відповідних документів.
Як вбачається із матеріалів справи, 27.08.2015 року ПАТ «Іскра» до Львівської митниці ДФС подано заяву від 23.07.2015 б/н про повернення платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету. У своїй заяві позивач просить підготувати та надати відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок про повернення ПАТ «Іскра» на рахунок, відкритий в установі банку 17571,73 грн. ввізного мита, 3514,34 грн. податку на додану вартість, сплачених при митному оформленні товару, задекларованого згідно митних декларацій № 209140000/2012/032208 від 18.09.12, №209140000/2012/032323 від 19.09.12. Заява подана в межах 1095-денного строку від дня зарахування коштів до Державного бюджету України.
Проте, на момент звернення у платника ПАТ "Іскра" (код ЄДРПОУ 00214244) наявний податковий борг, що підтверджується витягом інформації, яка міститься у вкладці «Податкові борги» картки-особового рахунку учасника зовнішньоекономічної діяльності Інформаційної системи «Інспектор - 2006».
Таким чином, Львівською митницею ДФС листом від 28.09.2015 року №11318/13-70-25/36 правомірно відмовлено ПАТ „Іскра" у задоволенні заяви від 23.07.2015 б/н.
29.10.2015 року ПАТ «Іскра» до Львівської митниці ДФС подано заяву від 26.10.2015 б/н про повернення платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету. У своїй заяві позивач просить повернути ПАТ «Іскра» надміру сплачені 17571,73 грн. ввізного мита, 3514,34 грн. податку на додану вартість, сплачених при митному оформленні товару, задекларованого згідно митних декларацій №209140000/2012/032208 від 18.09.12, №209140000/2012/032323 від 19.09.12 шляхом перерахування цих коштів для подальших розрахунків як передоплата.
Заява подана з порушенням 1095-денного строку від дня зарахування коштів до Державного бюджету України, адже 17571,73 грн. ввізного мита, 3514,34 грн. податку на додану вартість сплачені при митному оформленні товару, задекларованого згідно митних декларацій №209140000/2012/032208 від 18.09.2012, №209140000/2012/032323 від 19.09.2012. Заява ПАТ «Іскра» від 26.10.2015 б/н подано 29.10.2015.
До заяви від 26.10.2015 б/н не долучено документів. На момент звернення у платника ПАТ "Іскра" (код ЄДРПОУ 00214244) наявний податковий борг, що підтверджується витягом інформації, яка міститься у вкладці «Податкові борги» картки-особового рахунку учасника зовнішньоекономічної діяльності Інформаційної системи «Інспектор - 2006».
У зв'язку з цим, Львівською митницею ДФС листом від 25.11.2015. № 14337/13-70-25/36 правомірно відмовлено ПАТ „Іскра" у задоволенні заяви від 26.10.2015 б/н.
Виходячи з наведеного нормативними актами встановлений порядок повернення надмірно сплачених митних платежів, який позивачем не дотриманий.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінюючи рішення відповідача на відповідність ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що воно було прийняте на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України; з урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та неупереджено. За таких обставин суд вважає, що вимоги є необґрунтованими, а у позові слід відмовити повністю.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України відшкодування судових витрат позивачеві, якому відмовлено у позові не передбачено.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-14, 23, 69, 70, 86, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України,-
В задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Суддя Р.М. Брильовський