Справа № 2-а-6803/11
01 серпня 2011 року суддя Корюківського районного суду Чернігівської області -Висоцька Н.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Корюківському районі Чернігівської області про визнання дій відповідача незаконними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату додаткової пенсії, та доплати до пенсії відповідно Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, -
Позивач звернувся до суду з позовною заявою до управління пенсійного фонду України в Корюківському районі Чернігівської області з вимогою визнати дії відповідача неправомірними, щодо нарахування та виплати додаткової пенсії, та доплати до пенсії, як особі, яка постійно проживає в зоні посиленого радіологічного контролю та віднесена до третьої категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (посвідчення Б №142541) та зобов'язати провести їй перерахунок та виплату додаткової пенсії, та доплати до пенсії як особі, яка постійно проживає в зоні гарантованого добровільного відселення у розмірі згідно положень статті 39, 49,51,67 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”відповідно до мінімальної пенсії за віком, визначеної ч.1 ст. 28 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”з 30 квітня 2011 року.
Ухвалою Корюківського районного суду Чернігівської області від 25.07.2011 року відкрито скорочене провадження по справі.
Відповідач копію ухвали про відкриття скороченого провадження отримав, не подавши у встановлений законом строк заперечення на позов.
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності до ст.183-2 КАС України, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення. Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в межах відкритого провадження з наступних підстав.
По справі встановлено, що спірні правовідносини виникли у зв'язку з реалізацією позивача права на отримання додаткової пенсії, відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Позивач являється особою, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (третя категорія) і яка постійно проживає в зоні гарантованого добровільного відселення та має право на пільги і компенсації, встановлені вищезгаданим Законом, щодо яких встановлено причинний зв'язок з Чорнобильською катастрофою, що підтверджується посвідченням категорія кат.3.
Позивач звертався до УПФУ в Корюківському районі з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з вищенаведеними обставинами, на що йому було відмовлено. Суд дійшов висновку про невідповідність відмови вимогам чинного законодавства.
Відповідно до частини третьої статті 51 Закону №796-ХІІ особам, віднесеним до категорії 3, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 25 процентів мінімальної пенсії за віком. Ця додаткова пенсія відповідно до положень цього ж закону виплачується повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу, розмір його додаткової пенсії повинен дорівнювати 25 % мінімальної пенсії за віком. Наявність такого права у позивача є визначальним для вирішення вказаного спору, крім того, це право гарантується ч.2 ст. 46 Конституції України.
Оскільки будь-яким іншим законом, крім Закону України “Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування”мінімальний розмір пенсії за віком не встановлений, підстави для застосування будь-якої іншої величини, ніж встановленої ст. 28 названого Закону, для розрахунку державної і додаткової пенсії, відсутні.
Відмова УПФ України у перерахунку пенсії позивача є неправомірною, реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Разом з тим вимога в частині виплати, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, яке відноситься до зони посиленого радіологічного контролю відповідно до Постанови КМУ РСР від 23.07.1991 року № 106 “Про організацію виконання постанов ВР Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР “Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок ЧК”та “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Відповідно до ст.. 39 ЗУ “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях визначених вказаною статтею повинно нараховуватись та виплачуватись доплата до пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати щомісячно. Дана позовна вимога не підлягає задоволенню, так як згідно п. 4 додатка № 3 затвердженого ПКМ РСР від 27.07.1991 року № 106 м. Корюківка не віднесена до населених пунктів жителі яких отримують підвищення до пенсії відповідно до ст.. 39 ЗУ “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, тому в задоволенні даної позовної вимоги слід відмовити.
Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік”від 14.06.2011 року №3491-VІ, який набрав чинності 19.06.2011 року, були внесенні обмеження до застосування ст. 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”в частині розміру виплат. Право на застосування даних обмежень вищезазначеним Законом покладено на Кабінет Міністрів України. Постанова КМУ №745 від 06.07.2011 року “Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету”, яка фактично регулює здійснення даних виплат, набрала чинності 23 липня 2011 року. Тому позов підлягає задоволенню по 22.07.2011 року включно. Тому позов ОСОБА_1 підлягає задоволення частково за період з 30 квітня 2011 року по 22 липня 2011 року. Судові витрати віднести на рахунок держави.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 64, 152 Конституції України, ст.ст. 49, ч. 3 ст. 51, ч.3 ст.67, ст.71 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст.ст. 8, 10, 11, 12, 17, 69, 94, ч.4 ст. 122, ч. 6 ст. 128, 158, 160-163, 167, 170, 186, 183-2 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 -задовольнити частково.
Дії Управління Пенсійного фонду України в Корюківському районі Чернігівської області, щодо відмови нарахувати та виплатити додаткову пенсію визнати протиправними та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Корюківському районі Чернігівської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, як особі, яка постійно проживає у зоні гарантованого добровільного відселення у розмірі 25 % від мінімальної пенсії за віком, відповідно до вимог ст. ст. 49, 54, ч.3 ст. 51, ч.3 ст.67, ст.71 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”виходячи з розміру пенсії за віком визначеної ч.1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”та провести відповідні виплати з 30 квітня 2011 року по 22 липня 2011 року включно, за виключенням вже виплачених коштів.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити. Судові витрати віднести на рахунок держави.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Корюківський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови з подачею копії скарги до апеляційної інстанції.
Суддя Н. В. Висоцька