Смілянський міськрайонний суд Черкаської області
м. Сміла, вул. П.Лумумби, 15, 20700, (04733) 4-25-37
Справа № 2 - а - 14251/ 2011 року
17 жовтня 2011 року Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі :
головуючої судді Зайончковської І.А.
при секретарі Сорока О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сміла справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління праці та соціального захисту населення Черкаської ОДА про стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги,
Згідно посвідчення В-ІУ № 189587, виданого 3 травня 1999 року, ОСОБА_1 має статус учасника війни. В зв”язку з цим у 2011 році їй до 5 травня була виплачена щорічна одноразова допомога в сумі 120 грн.
Позивач просить визнати неправомірними дії відповідача в частині відмови провести перерахунок вказаних сум відповідно до ст. 14 ЗУ „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 22 жовтня 1993 року, згідно якої одноразова грошова допомога повинна становити 3 мінімальних пенсій за віком, та зобов'язати його провести виплати згідно вимог закону.
Представник Головного управління праці та соціального захисту населення в судове засідання не з'явився, а також відповідач не надав заяву про розгляд справи без його участі, хоча про час слухання справи був повідомлений належним чином.
Заслухавши позивачку, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Відповідно до ст. 14 ЗУ „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” в редакції ЗУ від 25 грудня 1998 року, учасникам війни до 5 травня поточного року виплачується щорічна допомога в розмірі 3 мінімальних пенсій за віком. Законом України „Про Державний бюджет України на 2011 рік” визначений розмір прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб з 1 квітня 2011 року, що становить мінімальну пенсію за віком, в сумі 764 грн. Таким чином, позивач у 2011 році повинен був отримати допомогу в сумі 2292 грн., а тому заборгованість по виплаті допомоги вказаній категорії осіб, з врахуванням фактично отриманих сум, становить 2172 грн.
Відповідно до ст. ст. 22, 48 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані; при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод, а також кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї.
Проте Постановою КМУ № 341 від 4 квітня 2011 року визначений розмір одноразової грошової допомоги учасникам війни в сумі 120 грн., які і були виплачені позивачу.
Разом з тим вказана Постанова КМУ є підзаконним актом по відношенню до спеціального закону України, яким передбачено право позивача на отримання одноразової соціальної допомоги, що фінансується за рахунок Державного бюджету, а тому не може зменшувати обсяг прав особи, визначаючи інші розміри виплат, а лише повинна визначати порядок виплати, в разі не визначення його в спеціальному законі.
На підставі наведеного суд не може прийняти до уваги посилання Головного управління праці та соціального захисту населення в листі на адресу позивача на те, що вони керувалися саме постановами КМУ, в межах яких здійснюється фінансування державою соціальних програм, оскільки вони не відповідають до того ж вимогам ст. 22 Конституції України та ст. 2 ЗУ „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, що передбачає неможливість скасування, встановлених раніше законодавством України чи колишнього СРСР, прав та пільг для ветеранів і членів їх сімей без їх рівноцінної заміни, а також передбачає визнання недійсними будь-яких актів органів державної влади чи місцевого самоврядування, які не відповідають цим вимогам. З тих же підстав рішеннями Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року, 22 травня 2008 року, 20 березня 2002 року № 5-рп та 1 грудня 2004 року № 20-рп визнавались неконституційними положення різних нормативних актів щодо скорочення соціальних виплат.
На підставі викладеного суд також не може прийняти посилання відповідача в листі на те, що виплата може бути проведена лише в межах виділених коштів відповідно до вимог Бюджетного кодексу. Відсутність самостійних коштів у відповідача для проведення виплат та недосконалість законодавства, де є суперечливість норм одного Закону іншому, не може бути підставою невиконання зобов'язань держави перед особою, щодо якої передбачені відповідними Законами України пільги чи допомоги.
Що стосується адміністративної юрисдикції, то згідно ст. 3 КАС України суб'єктом владних повноважень може бути будь-який орган при здійсненні ним владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі і на виконання делегованих повноважень. Відповідач саме і виконує делеговані функції, тобто проводить нарахування та виплату вказаної щорічної допомоги відповідно до вимог ст. 171 ЗУ „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
Виходячи з наведеного позов підлягає задоволенню в межах 6-ти місячного строку на звернення до суду за захистом порушеного права та з врахуванням виплачених коштів в сумі 120 грн.((764х3)-120=2172 грн.).
Оскільки позивачка при зверненні до суду була звільнена від сплати судових витрат, а відповідач є державним органом, що не має власного фінансування, витрати в сумі 3,40 грн. необхідно віднести на рахунок держави.
На підставі ст. ст. 2, 14 ЗУ „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, ст. 28 ЗУ „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, керуючись ст. ст. 9, 11, 159, 161, 163 КАС України, суд, -
Позов задоволити.
Визнати неправомірними дії Головного управління праці та соціального захисту населення Черкаської ОДА по частковій виплаті ОСОБА_1 щорічної одноразової допомоги у 2011 році до 5 травня як учаснику війни.
Зобов'язати Головне управління праці та соціального захисту населення Черкаської облдержадміністрації нарахувати та виплатити ОСОБА_1 за 2011 рік щорічну одноразову допомогу до 5 травня в розмірі 3 мінімальних пенсій за віком відповідно до ст. 14 ЗУ „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, ст. 21 ЗУ „Про державний бюджет України на 2011 рік”, ст. 28 ЗУ „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з врахуванням раніше виплаченої суми.
Витрати по справі у вигляду судового збору в сумі 3 грн. 40 коп. віднести на рахунок держави.
Постанова може бути оскаржена до Київського адміністративного апеляційного суду через Смілянський міськрайсуд шляхом подачі в 10 денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги особою, яка її подасть, одночасно має бути надіслана в Київський адміністративний апеляційний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження, а в разі її оскарження - після розгляду справи апеляційним судом, якщо вона не буде скасована.
Головуюча :