21 січня 2016 року Справа № 876/5543/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Макарика В.Я.
суддів - Глушка І.В., Гуляка В.В.
за участю секретаря судового засідання - Бедрій Х.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі на постанову Любешівського районного суду Волинської області від 25.03.2015р. у справі № 162/518/15-а за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі про визнання неправомірними дій по відмові у перерахунку пенсії, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії та визнання поважними причини пропуску строку звернення до адміністративного суду, -
23 лютого 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі у якому просив визнати дії управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі щодо відмови в проведенні перерахунку та виплати пенсій згідно з Постановою КМУ № 306 від 20.04.2005 року «Про реалізацію абзацу другого пункту 2 статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та з урахуванням довідок про заробітну плату для обчислення пенсії за 1967-1971 роки - неправомірними. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі провести перерахунок та виплату пенсії за період з 01.08.2008 по 10.05.2013 р.р. у відповідності з Постановою КМУ № 306 від 20.04.2005 року «Про реалізацію абзацу другого пункту 2 статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» згідно довідок про заробітну плату за 1967-1971 роки та з урахуванням проведених в цей час виплат.
Постановою Любешівського районного суду Волинської області від 25.03.2015 року позов задоволено. Визнано дії управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсій згідно постанови КМУ №306 від 20.04.2005 року "Про реалізацію абзацу другого пункту 2 статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та з урахуванням довідок про заробітну плату для обчислення пенсії за 1967-1971 роки неправомірними.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за період з 01.08.2008 по 10.05.2013 року у відповідності з постановою КМУ №306 від 20.04.2005 року "Про реалізацію абзацу другого пункту 2 статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та з урахуванням довідок про заробітну плату для обчислення пенсії за 1967-1971 роки та з врахуванням проведених за цей час виплат.
Стягнуто з Державного бюджету України в користь ОСОБА_1 73 (сімдесят три) гривні 08 копійок судових витрат шляхом їх безспірного списання Головним управлінням Державної казначейської служби у Волинській області у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань за зобов'язаннями управління Пенсійного фонду України у Любешівському районі Волинської області.
Не погодившись із постановою суду першої інстанції управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі оскаржило її в апеляційному порядку та просить скасувати постанову Любешівського районного суду Волинської області від 25.03.2015 р. та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову повністю.
Апелянт свої вимоги мотивує тим, що Львівський апеляційний адміністративний суд 27 серпня 2014 р. у справі № н-1283/14 за заявою ОСОБА_1 про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 01 квітня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії в якій позивач просив переглянути зазначену постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 01 квітня 2014 року за нововиявленими обставинами, скасувати таку постанову та залишити без змін постанову Любешівського районного суду Волинської області від 05 грудня 2013 року. Заяву ОСОБА_1 про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 01 квітня 2014 року було задоволено частково. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 306 від 20 квітня 2005 року «Про реалізацію абзацу другого пункту 2 статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та з урахуванням довідок про заробітну плату для обчислення пенсії за 1967-1971 роки, починаючи з 11 травня 2013 року, з урахуванням виплачених сум. Управлінням Пенсійного фонду України в Любешівському районі на виконання вище вказаної постанови було проведено перерахунок пенсії та виплачено позивачу 6381 грн. 33 коп.
В даній постанові суд розглянувши заяву про поновлення строку та визнання причин поважними зазначив, що відповідно до положень частини четвертої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі виникнення права на підвищення пенсії її перерахунок проводиться - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. При цьому позивач звернувся з відповідною заявою до відповідача про перерахунок пенсії лише 01 березня 2013 року. Разом із тим, відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України у редакції, що була чинна на час виникнення спірних правовідносин, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Пропущення строку звернення до адміністративного суду « підставою для залишення без розгляду адміністративного позову (ч. 1 ст. 100 КАС України у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин). З урахуванням наведеного та фактичної дати звернення позивача за захистом своїх порушених прав, виходячи із передбаченого законом строку звернення до адміністративного суду, апеляційний суд прийшов до переконання, що адміністративний позов ОСОБА_1 у частині вимог за період з 01 січня 2008 року до 10 травня 2013 року слід залишити без розгляду.
Згідно частин 2, 4, 5 статті 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. Суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи. Суд повинен запропонувати особам, які беруть участь у справі, подати докази або з власної ініціативи витребувати докази, яких, на думку суду, не вистачає. Таким чином, враховуючи, що вимоги позивача стосовно поновлення строку позовної давності були розглянуті підчас розгляду справи по суті в суді першої та апеляційної інстанції та посилання, що увесь вказаний період він тяжко хворів хоча уже з 2010 року стан його здоров'я покращився, що було заявлено і під час розгляду справи та оскільки на протязі 2010-2013 років ОСОБА_1 неодноразово усно та письмово звертався до управління, що також було заявлено під час розгляду справи та було надано до суду відповідні звернення тому підстав для розгляду та зобов'язання управління провести перерахунок за період з 01.08.2008 року по 10.05.2013 року, апелянт вважає їх безпідставним.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, що не перешкоджає розгляду справи у їх відсутності згідно із ч.4 ст. 196 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апелянта у їх сукупності, апеляційний суд приходить до переконання, що подана апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких мотивів.
Позивач з 23.12.1989 року перебуває на обліку в УПФ України в Любешівському районі та отримує пенсію по віку, призначену відповідно до Закону СРСР "Про державні пенсії" від 14.07.1956 року. В період з 1966 року по 2008 рік працював в колгоспі ім. Леніна на посаді агронома, головного агронома, що стверджується трудовою книжкою колгоспника НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1 Колгосп ім. Леніна в 1993 році реорганізовано в КСП "Дружба", а в 2000 році КСП "Дружба" реорганізовано в СГПП "Дружба", що стверджується довідкою №49 від 07.10.2013 року, виданою СГПП "Дружба".
Позивач неодноразово звертався до УПФ України в Любешівському районі із заявами про перерахунок йому пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2005 року №306 «Про реалізацію абзацу другого пункту 2 ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", але йому було відмовлено.
Відповідно до ст.. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-1У від 09.07.2003 року, з наступними змінами, передбачені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату застрахованої особи для обчислення пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2005 року №306 "Про реалізацію абзацу другого пункту 2 статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджено Порядок визначення заробітної плати для обчислення пенсії особам, що в період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищує календарний місяць.
Пунктом 1 вказаного Порядку передбачено, що до осіб, на яких розповсюджується дія цього Порядку, відносяться особи, які до 01 липня 1998 року отримували заробітну плату по результатам роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць, зокрема для тих, що працювали в сільському господарстві.
У відповідності до пунктів 2 та 3 Порядку, до суми заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії згідно з цим Порядком зараховуються суми виплат (доходу), з яких сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення.
Для обчислення пенсії із врахуванням заробітної плати (доходу), що виплачена за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць, особа звертається із заявою до відповідного управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі в місті.
Відповідно до п. 17 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №221 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або державними архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку встановленої форми з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Положенням пункту 6 Постанови №306 від 20.04.2005 року "Про реалізацію абзацу другого пункту 2 статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що підставою для виплати заробітної плати (доходу) за результатами виконаної роботи, що зазначаються у довідці, може бути: законодавчий або інший нормативно-правовий акт чи положення про оплату праці, яким на момент виплати особі заробітної плати (доходу) було передбачено проведення остаточного розрахунку за результатами певного періоду (кварталу, півріччя, року) або після закінчення роботи; цивільно-правовий договір.
Заробітна плата (дохід), що підлягає зарахуванню до суми заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, визначається шляхом ділення суми заробітної плати (доходу), виплаченої за результатами роботи, на кількість місяців виконання такої роботи (пункт 8 Постанови №306).
Як слідує з виданих СГПП "Дружба" довідок про заробітну плату (дохід) для обчислення пенсії №6 та №7 від 16.01.2013 року в період з 01.01.1967 року по 31.12.1971 року, судом першої інстанції встановлено, що позивачу виплачувалась заробітна плата (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць. З цієї суми сплачувались внески на державне соціальне страхування. Довідки видані на підставі особових рахунків за 1967-1971 роки. Виплата заробітної плати (доходу) за результатами виконаної роботи в колгоспі ім. Леніна здійснювалась на підставі "Положення про оплату праці в колгоспі", затвердженого загальними зборами членів колгоспу, що стверджується довідкою Державного архіву Волинської області №2386/1-20 від 16.10.2007 року.
Згідно довідок, наданих позивачем, його робота перевищувала календарний місяць. Отже, в силу вищезазначеної постанови КМУ він набув право на перерахунок пенсії, оскільки одержував доплати, з яких проводились необхідні відрахування, а тому при нарахуванні (перерахуванні) пенсії вони мають бути враховані. Вказані у довідках відомості про заробітну плату позивача, виплачену за період з 01.01.1967 року по 31.12.1971 року, відповідають тим, що вказані у його трудовій книжці.
Взявши до уваги вищенаведене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції та вважає протиправними дії відповідача по відмові у перерахунку та виплаті пенсії позивачу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №306 від 20.04.2005 року "Про реалізацію абзацу другого пункту 2 статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням довідок про заробітну плату для обчислення пенсії за 1967-1971 роки.
В зв'язку з вищевикладеним, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції, вирішуючи даний спір, на підставі правильно встановлених обставин справи та визначених їм правовідносин, прийшов до обґрунтованих і законних висновків. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції і не свідчать про порушення судом норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи і відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України не можуть бути підставою для скасування рішення суду першої інстанції.
Керуючись ст.. 41, ч.3 ст. 160, ст.ст. 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі залишити без задоволення, а постанову Любешівського районного суду Волинської області від 25.03.2015р. у справі № 162/518/15-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя: В.Я. Макарик
Судді: І.В. Глушко
В.В. Гуляк