Ухвала від 12.10.2015 по справі 826/8257/15

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва, 8, корпус 1

УХВАЛА

про закриття провадження в адміністративній справі

12 жовтня 2015 року м. Київ № 826/8257/15

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Данилишин В.М., розглянувши у порядку письмового провадження клопотання представника Інспекції з питань підготовки та дипломування моряків про закриття провадження в адміністративній справі, -

ВСТАНОВИВ:

У письмовому провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва (також далі - суд) знаходиться справа №826/8257/15 (далі - справа) за позовом ОСОБА_2 (далі - позивач) до Інспекції з питань підготовки та дипломування моряків (далі - відповідач, Інспекція), третя особа: Міністерство інфраструктури України (далі - третя особа), з урахуванням змін позовних вимог, про:

- встановлення відсутності підстав тимчасово виконуючого обов'язки начальника Інспекції О. Іщенко на підписання наказів, які стосуються звільнення працівників із роботи;

- визнання незаконними дій тимчасового виконуючого обов'язки начальника Інспекції О. Іщенко, який підписав наказ № 15/к від 03 лютого 2015 року про звільнення працівника;

- визнання незаконним та скасування наказу № 15/к від 03 лютого 2015 року, який підписаний тимчасово виконуючим обов'язки начальника Інспекції О. Іщенко (далі - оскаржуваний наказ).

У ході судового розгляду справи представником відповідача заявлено письмове клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку з тим, що справу не належить розглядати у порядку адміністративного судочинства, оскільки відповідач не є суб'єктом владних повноважень (далі - заявлене клопотання).

Так, відповідно до ч. 2 ст. 4, ч. 1 ст. 17, п. 1 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Тобто, з вище викладених норм вбачається, що вирішення публічно-правових спорів, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення, віднесено до компетенції адміністративних судів.

Під час розгляду справи судом з'ясовано, що позивачем оскаржуються дії та рішення тимчасового виконуючого обов'язки начальника Інспекції, який не є суб'єктом владних повноважень.

Зокрема, згідно зі ст. 1 Закону України "Про державну службу", державна служба в Україні - це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та одержують заробітну плату за рахунок державних коштів.

Ці особи є державними службовцями і мають відповідні службові повноваження.

Відповідно до п.п. 1, 6 Положення про Інспекцію з питань підготовки та дипломування моряків, затвердженого наказом Міністерства транспорту України від 17 жовтня 2001 року №693, Інспекція з питань підготовки та дипломування моряків (надалі - Інспекція) є державною організацією, заснованою на державній власності, і належить до сфери управління Міністерства інфраструктури України.

Інспекцію очолює начальник, який призначається Міністром інфраструктури України. Наймання (звільнення) начальника Інспекції здійснюється Міністерством інфраструктури України шляхом укладання (розірвання) з ним контракту в порядку, встановленому законодавством.

Тобто, як вбачається з вище викладених норм, відповідач є державною організацією, заснованою на державній власності та належить до сфери управління третьої особи.

Начальник Інспекції є найманим працівником, який працює за контрактом.

Згідно з ч. 3 ст. 21 Кодексу законів про працю України, особливою формою трудового договору є контракт, в якому строк його дії, права, обов'язки і відповідальність сторін (в тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечення і організації праці працівника, умови розірвання договору, в тому числі дострокового, можуть встановлюватися угодою сторін. Сфера застосування контракту визначається законами України.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 15 Цивільного процесуального кодексу України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо: захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.

Таким чином, перевіривши доводи, зазначені у заявленому клопотанні, на предмет їх відповідності вище викладеним нормам та з'ясованим обставинам, оцінивши докази, які містяться у матеріалах справи, суд прийшов до висновку про обґрунтованість заявленого клопотання та наявність підстав для закриття провадження у справі.

Згідно з п. 1 ч. 1, ч. 2 ст. 157 КАС України, суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої п. 1 ч. 1 цієї статті, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.

На підставі вище викладеного, керуючись ст.ст. 128, 157, 160, 165 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Закрити провадження в адміністративній справі №826/8257/15 за позовом ОСОБА_2 до Інспекції з питань підготовки та дипломування моряків, третя особа: Міністерство інфраструктури України, про встановлення відсутності підстав, визнання незаконними дій, визнання незаконним та скасування наказу.

Копію ухвали направити (вручити) сторонам та третій особі (їх уповноваженим представникам), роз'яснивши, що повторне звернення до адміністративного суду з тим самим позовом не допускається.

Роз'яснити позивачу, що розгляд та вирішення спору віднесено до місцевого суду загальної юрисдикції у порядку цивільного судочинства.

Відповідно до ст.ст. 185, 186 КАС України, ухвала може бути оскаржена повністю або частково шляхом подання до Київського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги протягом п'яти днів із дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.

Згідно зі ст. 254 КАС України, ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя В.М. Данилишин