10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Чернова Г.В.
Суддя-доповідач:Шидловський В.Б.
іменем України
"21" січня 2016 р. Справа № 806/5094/15
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Шидловського В.Б.
суддів: Євпак В.В.
Капустинського М.М.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "03" грудня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії ,
03 листопада 2015 року ОСОБА_3 вернувся до суду з позовом, у якому просив:
-визнати дії Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області щодо відмови ОСОБА_3 в оформленні та направленні подання Комісії Житомирської обласної державної адміністрації з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи -неправомірними;
- зобов'язати Овруцьку районну державну адміністрацію Житомирської області щодо відмови ОСОБА_3 оформити та направити подання на Комісію Житомирської обласної державної адміністрації з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
В обгрунтування позовних вимог посилається на те, що є потерпілим від аварії на ЧАЕС 4 категорії. У зв'язку із захворюванням, яке експертним висновком від 25.06.2015 року визнано таким, що пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС, йому довідкою до акта МСЕК 17.09.2015 року була встановлена 2 група інвалідності. Із зазначених підстав ОСОБА_3 звернувся до Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області із заявою, в якій просив винести на розгляд Комісії Житомирської обласної державної адміністрації подання щодо видачі посвідчення 1 категорії. У відповідь в листі від 22.09.2015 року зазначено, що Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 року № 76-VIII внесено зміни до Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме зі статті 2 виключено зону посиленого радіологічного контролю та до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - виключено ст.23, якою було передбачено надання компенсацій та пільг громадянам, віднесеним до 4 категорії. Як наслідок, на момент огляду МСЕК посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи втратило чинність, відтак підстав для видачі посвідчення немає. Вважає таку відмову протиправною, оскільки відповідачем помилково трактуються зазначені норми законодавства, а тому адміністрація, відмовляючи у оформленні подання вийшла за межі своїх повноважень.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2015 року в задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.
Не погоджуючись з прийнятою постановою ОСОБА_3 звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказану постанову та прийняти нову, якою позов задовольнити в повному обсязі. В апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції.
Розглянувши матеріали справи, перевіривши законність та обгрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 є потерпілим від наслідків Чорнобильської катастрофи 4 категорії (а.с.6).
Згідно експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України № 3297 від 09.07.2015 року, позивач є хворим на папілярну карциному щитовидної залози, ст.I рТ1N0М0, кл.гр.II постопераційний гіпотериоз, тяжка форма та захворювання пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС (а.с.9).
Житомирською обласною медико-соціальною експертною комісією позивачу встановлено 2 групу інвалідності з 06.08.2015 року по 01.09.2020 року, яка настала внаслідок захворювання, пов'язаного з впливом аварії на ЧАЕС, що підтверджується відповідною довідкою серії 12ААА № 213471 від 17.09.2015 року (а.с. 8).
У вересні 2015 року ОСОБА_3 звернувся до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області щодо отримання посвідчення особи, потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.
Листом від 22.09.2015 року № 07-04/8769 управлінням праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області повідомлено позивача, що підстав для видачі посвідчення особи, потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії серії А, немає. В обгрунтування відмови послалось на те, що видача посвідчень усіх категорій проводиться відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 20.01.1997 року № 51. Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 року № 76-VIII внесено зміни до Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме зі статті 2 виключено зону посиленого радіологічного контролю, та до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - виключено ст.23, якою було передбачено надання компенсацій та пільг громадянам, віднесеним до 4 категорії. Як наслідок, на момент огляду медико-соціальною експертною комісією посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4 втратило чинність (а.с.10).
Відмовляючи позивачу в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідач діяв в межах наданих йому повноважень.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на слідуюче.
Відповідно до пункту 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року N 51, видача посвідчень провадиться потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також дружині (чоловіку) або опікуну дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.
Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення.
Управлінням праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області своїм листом від 22.09.2015 року № 07-04/8769 повідомивши позивача, що підстав для видачі посвідчення особи, потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії серії А, немає, фактично прийняло рішення про відмову у видачі посвідчення, тобто, вийшло за межі своїх повноважень та вирішило питання яке належить до компетенції обласної державної адміністрації.
Колегія суддів вважає, що місцеві органи виконавчої влади вносять лише подання з необхідними документами до обласної державної адміністрації, яка у місячний термін з дня надходження вказаного подання і приймає рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення.
Зазначені обставини судом першої інстанції не прийняті до уваги, а тому, за таких обставин постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити.
Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "03" грудня 2015 р. скасувати та прийняти нову постанову.
Визнати неправомірними дії Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області щодо відмови ОСОБА_3 в оформлення та направлення подання Комісії Житомирської обласної державної адміністрації з розгляду документів для видачі посвідчення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Зобов"язати Овруцьку районну державну адміністрацію Житомирської області оформити та направити щодо ОСОБА_3 подання Комісії Житомирської обласної державної адміністрації з розгляду документів для видачі посвідчення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Присудити на користь ОСОБА_3 974 грн. 40 коп. сплачених судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя В.Б. Шидловський
судді: В.В. Євпак
М.М. Капустинський
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,11104
3- відповідачу/відповідачам: Овруцька районна державна адміністрація Житомирської області вул. Радянська, 31 А,м.Овруч,Житомирська область,11106
- ,