Справа: № 826/16227/15 Головуючий у 1-й інстанції: Кротюк О.В.
Суддя-доповідач: Федотов І.В.
Іменем України
19 січня 2016 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Федотова І.В.,
суддів: Ісаєнко Ю.А. та Оксененка О.М.,
за участю секретаря Полякової А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду, апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 жовтня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в м.Києві державної адміністрації, третя особа: Департамент з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністраціїпро визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії,-
ОСОБА_2 (далі - позивач, ОСОБА_2) звернулася до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної у місті Києві державної адміністрації (далі - відповідач) про визнання дій відповідача щодо відмови у встановлені статусу війни та видачі відповідного посвідчення протиправними; зобов'язання відповідача встановити статус інваліда війни та видати відповідне посвідчення.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 жовтня 2015 року у задоволенні позову було відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, позивач подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, у зв'язку із порушенням судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити повністю.
В судове засідання сторони не з'явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку із чим, колегія суддів, на підставі ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 41, ч. 4 ст. 196 КАС України розглядає справу за їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно з п.3 ч.1 ст.198, ч.1 ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення, зокрема, є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної у місті Києві державної адміністрації із заявою про встановлення статусу інваліда війни та видачі відповідно посвідчення. За наслідком розгляду вказаної заяви, відповідач листом №01-08/19 від 23.01.2015 повідомив заявника про відсутність підстав для надання статусу інваліда війни та видання відповідного посвідчення.
Підставою для прийняття даного рішення слугувало відсутність документального підтвердження залучення (участі) ОСОБА_2 у складі формувань Цивільної оборони, у тому числі первинних документів 1986 року про участь у зазначених формуваннях Цивільної оборони з зазначенням ініціалів особи та характером виконаних робіт, які звірені печатками або штампами того часу.
Позивач не погоджуючись з вказаним рішенням, звернулася до суду з даним адміністративним позовом.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, оскільки подані ОСОБА_2 документи не містять беззаперечних відомостей про участь позивача у складі формувань Цивільної оборони при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Колегія суддів не може погодитись з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту до інвалідів війни належать також інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Приписи ст. 18 вказаного Закону визначають, що ветеранам війни вручаються посвідчення та нагрудні знаки. Порядок виготовлення та видачі посвідчень і знаків встановлюється Кабінетом Міністрів України та міжнародними договорами, в яких бере участь Україна.
Згідно п. 10 затвердженого постановою КМ України від 02.05.1994 року № 302 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни (далі - Положення №302) посвідчення інваліда війни» видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності.
Інвалідам війни, у яких групу інвалідності встановлено без терміну перегляду, видаються безтермінові посвідчення, іншим - на період встановлення групи інвалідності. У разі продовження медико-соціальною експертною комісією терміну чи зміни групи інвалідності в посвідчення (на правій внутрішній стороні) вклеюється новий бланк, до якого вносяться відповідні записи. Записи в бланку завіряються відповідно до пункту 8 цього Положення цього Положення.
Системний аналіз наведених норм свідчить, що обов'язковими умовами, за якими особу можна віднести до інвалідів війни згідно п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» є наявність в особи інвалідності, а також доказів залучення такої особи до складу формувань Цивільної оборони та отримання інвалідності внаслідок захворювання пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Як вбачається з матеріалів справи, однак не було враховано судом першої інстанції, зі змісту копії витягу з наказу №2с від 19.04.1985 року «О руководящем составе, службах и формированиях гражданской обороны» вбачається залучення до складу цивільної оборони МЧС №126 в кількості 146 осіб.
При цьому, матеріали справи містять довідку № 176 від 06.04.1989 року, видану медико-санітарною частиною № 1 Центральної медико-санітарної частини № 126 Міністерства охорони здоров'я СРСР, з якої вбачається, що ОСОБА_2, медсестра МСЧ № 126 у період 26-27 квітня 1986 року була залучена до робіт по медичному обслуговуванню робітників Чорнобильської АЕС. Вказане також підтверджується маршрутним листом від 03.06.2015р.(а.с.18-19).
Також, під час апеляційного розгляду справи, представником позивача надано копію довідки від 21 грудня 2011 року № 01-04/3238, виданої Головним Управлінням з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, з якої вбачається, що ОСОБА_2 в період з 26 квітня по 27 квітня 1986 року приймала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі невоєнізованого формування медичної служби ЦО Чернобильського району від медико-санітарної частини № 126 МОЗ СРСР, м. Прип'ять і була залучена до медичного забезпечення заходів ЦО.
Крім того, матеріали справи також містять копію посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), з вкладкою учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС; довідку МСЕК №021208 від 21.07.1992, з якою вбачається, що позивач є інвалідом другої групи, захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Відтак, зважаючи підтвердження наявними у справі документами факту участі позивача у складі формувань Цивільної оборони при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на викладені у довідці МСЕК висновки про віднесення ОСОБА_2 до інваліда ІІ групи у зв'язку з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, судова колегія вважає передчасними висновки суду першої інстанції про відсутність у позивача права на отримання статусу інваліда війни.
Поряд з цим, колегія суддів вважає за необхідне звернути увагу на наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 року №117 затверджено Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (далі - Положення №117), відповідно до якого Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр), - автоматизований банк даних, створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України (далі - пільговики).
Реєстр складається з баз даних Мінсоцполітики, Міністерства соціальної політики Автономної Республіки Крим, головних управлінь праці та соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінь праці та соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, структурних підрозділів з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських рад.
Пунктом 3 вказаного Положення №117 закріплено, що управління праці та соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, структурні підрозділи з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських рад (далі - уповноважені органи): організовують збирання, систематизацію і зберігання зазначеної у пункті 2 цього Положення інформації та забезпечують її автоматизоване використання для контролю за відомостями, які подаються підприємствами та організаціями, що надають послуги, для розрахунків за надані пільговикам послуги; ведуть облік пільговиків шляхом формування на кожного пільговика персональної облікової картки згідно з формою "1-пільга", в якій використовується індивідуальний ідентифікаційний номер пільговика у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; вносять до Реєстру відповідні уточнення у разі визнання такими, що втратили чинність, чи зупинення дії законодавчих актів, на підставі яких пільговики отримують пільги; надають консультації пільговикам, підприємствам та організаціям, що надають послуги.
Згідно п. 5 Положення №117 для включення до Реєстру інформації про пільговика він подає уповноваженому органу копії документів, що підтверджують право пільговика та членів його сім'ї на пільги (з пред'явленням оригіналів цих документів), копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів, пред'являє паспорт та надає інформацію про характеристику житла та послуги, щодо отримання яких він має пільги та реально ними користується.
З наведеного випливає, що обов'язок включити інформацію до Реєстру виникає в Управління у випадку подання пільговиком всіх передбачених пунктом 5 Положення №117 документів, зокрема, тих, що підтверджують його право на пільгу.
Приписи абз. 1 п. 2 Положення №302 визначають, що посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни та інших осіб, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», на основі котрого надаються відповідні пільги і компенсації.
Тобто, виключно за умови наявності у ОСОБА_2 посвідчення інваліда війни у відповідача виникне обов'язок внести відповідну інформацію до Реєстру.
За таких обставин, судова колегія вважає за необхідне зауважити, що суд не наділений правом встановлювати особі статус інваліда війни та зобов'язувати видати посвідчення інваліда війни, оскільки це є виключною компетенцією комісій, рішення яких виносяться колегіально і будь-які інші органи не можуть цього робити.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 16.01.2014 року у справі № К/9991/66616/11.
А відтак, з метою повного захисту прав та інтересів позивача судова колегія вважає за необхідне частково задовольнити позовні вимоги ОСОБА_2, та, користуючись правом, передбаченим ч. 2 ст. 11 та ч. 1 ст. 195 КАС України, визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у встановленні статусу інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни; зобов'язати відповідача переглянути рішення про відмову у встановленні позивачу статусу інваліда війни та видачі на його ім'я посвідчення інваліда війни.
З огляду на це, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення було неповно встановлено обставини справи, порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи та є підставою для його скасування.
Керуючись ст.ст. 41, 160, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів,
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 жовтня 2015 року скасувати та ухвалити нову, якою адміністративний позов ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в м.Києві державної адміністрації, третя особа: Департамент з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії, задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної у м. Києві державної адміністрації щодо відмови ОСОБА_2 у встановленні статусу інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни протиправними.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної у м. Києві державної адміністрації переглянути рішення про відмову у встановленні ОСОБА_2 статусу інваліда війни та видачі на її ім'я посвідчення інваліда війни і прийняти рішення згідно законодавчих актів України.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя:
Судді:
Головуючий суддя Федотов І.В.
Судді: Ісаєнко Ю.А.
Оксененко О.М.