Постанова від 21.01.2016 по справі 826/25273/15

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

21 січня 2016 року 08:05 №826/25273/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кобилянського К.М., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу

за позовом Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у місті Києві

дотовариства з обмеженою відповідальністю «Новус Україна»

про застосування заходів реагування,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у місті Києві звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою, у якій просить суд застосувати заходи реагування до товариства з обмеженою відповідальністю «Новус Україна» у вигляді повного зупинення роботи товариства, за адресою: місто Київ, Оболонський район, вулиця Я. Івашкевича, 5, шляхом відключення джерел електроживлення та накладення печаток на розподільчі електрощитки та вхідні двері приміщень товариства.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.12.2015 відкрито скорочене провадження у справі та запропоновано відповідачу, в разі невизнання адміністративного позову, у десятиденний строк з дня одержання цієї ухвали надати суду письмові заперечення проти позову та докази на підтвердження цих заперечень або заяву про визнання позову.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що під час проведення перевірки було виявлено ряд порушень правил техногенної і пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей. З метою попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об'єктах відповідача порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, позивач звернувся до суду із позовом про застосування заходів реагування. Просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач надав суду письмові заперечення на позовну заяву, згідно яких проти задоволення позовних вимог він заперечує. Зазначив, що частково усунув виявлені позивачем порушення, в обґрунтування чого посилався на долучені до матеріалів справи документи щодо усунення виявлених позивачем порушень.

Відповідно до частини 4 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у справі доказів.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що надані позивачем докази та повідомлені ним обставини є достатніми для розгляду справи в порядку скороченого провадження та прийняття рішення по справі, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі з огляду на наступне.

Управлінням з надзвичайних ситуацій у Оболонському районі ГУ ДСНС України у місті Києві видано наказ від 18.09.2015 №110 про проведення планових перевірок додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки у жовтні місяці 2015 року ряду товариств, у тому числі і товариства з обмеженою відповідальністю «Новус Україна», за адресою: місто Київ, Оболонський район, вулиця Я. Івашкевича, 5.

На виконання наказу від 18.09.2015 №110 та повідомлення про проведення планової перевірки від 02.10.2015 №28/3148, управлінням з надзвичайних ситуацій у Оболонському районі ГУ ДСНС України у місті Києві видане посвідчення від 12.10.2015 №529 на проведення перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Новус Україна», за адресою: місто Київ, Оболонський район, вулиця Я. Івашкевича, 5.

Перевірка була проведена у присутності керуючого магазином товариства з обмеженою відповідальністю «Новус Україна» ОСОБА_1

За результатами перевірки складено акт перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб від 30.10.2015 №507, у якому зафіксовано 15 порушень відповідачем вимог правил пожежної і техногенної безпеки, а саме:

1) ширина основних проходів на шляхах евакуації з торгівельного залу менше 2,5 м. (п.8.8 ДБН В.2.2-23:2009 Підприємства торгівлі);

2) шляхи евакуації захаращені матеріальними цінностями (обладнання, тощо);

3) електричні вмикачі силових та освітлювальних мереж складських приміщень з вибухонебезпечними і пожежонебезпечними зонами будь-якого класу не винесено за межі (ззовні) вказаних приміщень на негорючі стіни або на окремі опори;

4) допускається улаштування та експлуатація тимчасових електромереж;

5) в приміщеннях дозволяється використання побутових електронагрівальних приладів без теплоізоляційних підставок та в місцях, де їх застосування заборонено;

6) електрощити, групові електрощити не захищені автономними системами пожежогасіння та не оснащені схемами підключення споживачів з пояснювальними написами і вказаними значеннями номінального струму апарата захисту (плавкої вставки);

7) приміщення з установленим в ньому приймально-контрольними приладами не забезпечено достатнім рівнем природного освітлення п.7.2.24 ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту»;

8) з приміщень торгівельного залу підвального поверху не передбачено другий евакуаційний вихід відповідно до вимог будівельним нормам п. 5.9.,5.13.5.15. ДБН В. 1.1-7-2002 «Пожежна безпека об'єктів будівництва», п. 9.1.11 ДБН В.2.2-9-2009 «Громадські будинки та споруди»;

9) двері другого евакуаційного виходу з підвального поверху заблоковані;

10) сполучення шахт вантажних підіймачів з підвальним поверхом не передбачено через протипожежні тамбур-шлюзи 1-го типу з підпором повітря під час пожежі, з протипожежними (сертифікованими) дверми 2-го типу, такими, що самі зачиняються з ущільненнями притворами ДБН В. 1.1-7-2002 «Пожежна безпека об'єктів будівництва»;

11) приміщення торгівельного залу яке розміщено у підвальному поверсі не обладнано двома вікнами з приямками, розмірами не менше 0,75*1,2м (пп. 6.14,5.13. ДБН В.1.1-7-2002 «Пожежна безпека об'єктів будівництва»);

12) ширина сходових маршів сходової клітини типу СК1 менше 1,2м (п. 9.1.11 ДБН В.2.2-9-2009 «Громадські будинки та споруди»);

13) стеля на шляхах евакуації з торгівельного залу магазину оздоблена горючими матеріалами (декоративні вставки) п. 5.24. ДБН В. 1.1-7-2002 «Пожежна безпека об'єктів будівництва»;

14) висота дверей на шляхах евакуації з торгівельного залу менше 2-х метрів (п. 5.16. ДБН В. 1.1-7-2002 «Пожежна безпека об'єктів будівництва»);

15) не наданий акт приймання системи автоматичної установки пожежогасіння в експлуатацію з підписами представників органів державного нагляду у сфері пожежної і техногенної безпеки таблиця А1 п.7.2.2 ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту».

До матеріалів справи позивач надав фотофіксацію виявлених порушень в ході перевірки відповідача за адресою: місто Київ, Оболонський район, вулиця Я. Івашкевича, 5.

30.10.2015 відносно відповідального за пожежну безпеку ОСОБА_1 складено протокол КІП №052655/231 про притягнення його до адміністративної відповідальності, відповідно до статті 175 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Таким чином, позивач в ході перевірки встановив, що товариство з обмеженою відповідальністю «Новус Україна», за адресою: місто Київ, Оболонський район, вулиця Я. Івашкевича, 5, функціонує з порушенням правил та норм пожежної і техногенної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей.

Відповідач надав суду пояснення та докази того, що ним вчиняються дії для усунення встановлених позивачем порушень.

З наданих відповідачем пояснень вбачається, що товариство з обмеженою відповідальністю «Новус Україна» звернулося із заявою від 24.11.2015 вих. №04 до заступника начальника Головного управління з державного нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки ДСНС України в місті Києві, у якій товариство просить позивача провести позапланову перевірку, з метою встановлення факту усунення товариством з обмеженою відповідальністю «Новус Україна» порушень у сфері пожарної та техногенної безпеки, які були виявлені позивачем під час проведення планової перевірки та відображені у акті від 30.10.2015 №507.

На підставі зазначеної заяви представниками Головного управління ДСНС України у м. Києві було проведено позапланову перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «Новус Україна», за результатом якої складено акт від 16.12.2015 №564 перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб.

Суд відхиляє доводи відповідача, стосовно того, що акт від 16.12.2015 №564 підтверджує, що усі виявлені під час планової перевірки порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки - усунуті відповідачем самостійно, та відповідно відсутня загроза для життя та здоров'я людей, які працюють, перебувають на підприємстві, а також осіб, які будуть здійснювати гасіння виниклої пожежі.

Так, згідно акта від 16.12.2015 №564 товариством з обмеженою відповідальністю «Новус Україна» не усунуто два порушення, а саме:

електрощити, групові електрощити не захищені автономними системами пожежогасіння;

сполучення шахт вантажних підіймачів з підвальним поверхом не передбачено через протипожежні тамбур-шлюзи 1-го типу з підпором повітря під час пожежі, з протипожежними (сертифікованими) дверима 2-го типу, такими, що самі зачиняються з ущільненнями притворами.

Також, суд відхиляє доводи відповідача, що надані ним копії договорів від 01.12.2015 №1044 та від 17.12.2015 №17-1/12/2015 є належними доказами усунення зафіксованих в акті порушень.

Так, суд наголошує, що позивачем не надано доказів виконання зазначених договорів та відсутності порушень вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб на товаристві з обмеженою відповідальністю «Новус Україна», за адресою: місто Київ, Оболонський район, вулиця Я. Івашкевича, 5.

Таким чином, з урахуванням вищенаведеного суд приходить до висновку про ненадання відповідачем до суду доказів усунення порушень в повному обсязі.

Слід зазначити, що за адресою: місто Київ, Оболонський район, вулиця Я. Івашкевича, 5, знаходиться супермаркет «Новус Україна», а порушення які не усунуті відповідачем можуть спричинити настання негативних наслідків та створюють реальну загрозу життю та здоров'ю людей (персоналу, відвідувачів), які знаходяться у приміщеннях відповідача та особам які будуть здійснювати гасіння пожежі, у разі її виникнення.

Згідно зі статтею 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Статтею 55 Кодексу цивільного захисту України передбачені заходи щодо забезпечення пожежної безпеки, відповідно до частини першої якої забезпечення пожежної безпеки на території України, регулювання відносин у цій сфері органів державної влади, органів місцевого самоврядування та суб'єктів господарювання і громадян здійснюються відповідно до цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів.

Діяльність із забезпечення пожежної безпеки є складовою виробничої та іншої діяльності посадових осіб і працівників підприємств, установ та організацій. Зазначена вимога відображається у трудових договорах (контрактах), статутах та положеннях (частина друга статті 55 Кодексу цивільного захисту України).

Положеннями частини 2 статті 51 та частини 5 статті 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної та техногенної безпеки суб'єкта господарювання покладено на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.

Пунктом 12 частини 1 статі 67 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

У відповідності до частини 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України, статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Відповідно до положень частини 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушенням вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання.

Згідно з частиною 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зокрема, є:

- недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;

- порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;

- нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій.

Частиною 2 статті 70 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Згідно доводів позивача, викладених у позовній заяві щодо обґрунтування необхідності застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи товариства, за адресою: місто Київ, Оболонський район, вулиця Я. Івашкевича, 5 є заходом, який направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об'єкті порушень вимог законодавства у сфері техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Враховуючи вищевикладене, оцінивши докази, наявні в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи товариства, за адресою: місто Київ, Оболонський район, вулиця Я. Івашкевича, 5, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Отже, після усунення порушень, зафіксованих в акті перевірки, відповідач має право звернутись до Окружного адміністративного суду міста Києва із заявою про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду даної справи, яка буде розглянута протягом п'яти днів з дня її отримання судом.

Керуючись положеннями статей 2, 7, 69-71, 160-163, 183-2, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві задовольнити повністю.

2. Застосувати до товариства з обмеженою відповідальністю «Новус Україна» заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи товариства з обмеженою відповідальністю «Новус Україна», за адресою: місто Київ, Оболонський район, вулиця Я. Івашкевича, 5, шляхом відключення джерела електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощити та вхідні двері приміщень товариства.

3. Покласти на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві обов'язок щодо забезпечення виконання даної постанови.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя К.М. Кобилянський