21 січня 2016 року м.Житомир справа № 806/5165/15
категорія 3.7.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Черняхович І.Е.,
секретар судового засідання Захарченко О.Є,
за участю: позивача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Центру надання послуг, пов'язаних з використанням транспортних засобів м.Житомира при УДАІ УМВС України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_2 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Центру надання послуг, пов'язаних з використанням транспортних засобів м. Житомира при УДАІ УМВС України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії. В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначив, що є власником автомобілем "OPEL VECTRA", 1997 року випуску, кузов № НОМЕР_1, об'єм двигуна 1598 см3. В свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу в розділі "Особливі відмітки" зазначено - "Гуманітарна допомога: продаж, передача і дарування іншій особі заборонено". Відтак, даний запис в свідоцтві перешкоджає позивачу скористатися правом користування майном на власний розсуд. Тому просить зобов'язати відповідача видати свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу на легковий автомобіль без зазначення в графі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу "Особливі відмітки" - будь-яких приміток, які б обмежували реалізацію права власності на вказаний автомобіль без сплати митних платежів. Вважає, що вказаний запис внесено неправомірно, оскільки вказаний автомобіль є його власністю.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив позов задовольнити.
Представник відповідача до суду не прибув, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений вчасно та належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Розглянувши надані сторонами матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення справи, суд дійшов висновку про задоволення позову.
Встановлено, що громадянин ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, як інвалід 1 групи загального захворювання, відповідно до Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 вересня 1997 року, був забезпечений автомобілем "OPEL VECTRA", 1997 року випуску, кузов № НОМЕР_1, об'єм двигуна 1598 см3 безоплатно, як гуманітарна допомога. Даний автомобіль був йому подарований громадянином Литви ОСОБА_3, згідно договору дарування від 24.09.2004 року (а.с. 31 - 32). Комісія з питань гуманітарної допомоги при Кабінету Міністрів України визнала вказаний автомобіль гуманітарною допомогою відповідно до абзацу 3 частини 2 статті 6 Закону України "Про гуманітарну допомогу", посилаючись на пільги, які передбачені для інвалідів першої групи загального захворювання, з подальшою передачею у власність ОСОБА_2.
Наказом Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації від 08.12.2004 року № 213-в, інваліду 1 групи загального захворювання, було безоплатно видано вказаний вище автомобіль, без права його продажу або передачі іншій особі.
19 січня 2005 року вказаний автомобіль було зареєстровано на ОСОБА_2 Житомирським МРЕВ ДАІ ГУ УМВС України та видано свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_4. Таким чином, згідно вказаного свідоцтва позивач являвся власником транспортного засобу. Однак, свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу зазначено, що відчуження транспортного засобу - автомобіля можливе лише з дозволу Головного управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації.
05 червня 2015 року Департамент праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації надав позивачу довідку від 05 червня 2015 року №2756/02 для зняття з обліку в органах праці та соціального захисту населення та передачі у власність автомобіля, якому більше 10 років користування (а.с. 38).
Отримавши відповідну довідку, позивач звернувся з листом до Центру надання послуг, пов'язаних з використанням автотранспортних засобів з обслуговування м. Житомира з заявою про здійснення реєстрації (перереєстрації) автомобіля на його ім'я без зазначення відмітки "Гуманітарна допомога, продаж, передача і дарування іншій особі заборонено" та інших приміток, які б обмежували реалізацію права власності на автомобіль без сплати митних платежів (а.с. 39).
Проте, відповідачем було повідомлено позивача, що перереєстрація вказаного автомобіля може мати місце лише після сплати митних платежів, тобто лише після розмитнення автомобіля (а.с. 40).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 4 ст. 34 Закону України "Про дорожній рух" від 30 червня 1993 року N 3353-XII, державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються відповідними підрозділами Міністерства внутрішніх справ України, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
Як вбачається з пп. 19, 20 п. 4 Положення про Державну автомобільну інспекцію Міністерства внутрішніх справ, затвердженого Постановою КМ України від 14.04.1997 року № 341, Державтоінспекція відповідно до покладених на неї завдань проводить державну реєстрацію (перереєстрацію) та облік призначених для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортних засобів усіх типів; приймає державні іспити на право керування транспортними засобами всіх категорій; видає реєстраційні і дозвільні документи на транспортні засоби, посвідчення водія, довідки щодо стану безпеки дорожнього руху та обставин дорожньо-транспортних пригод фізичним і юридичним особам, готує інформаційно-аналітичні матеріали та інші документи з питань, що належать до її компетенції.
Згідно п. 8 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого Постановою КМ України від 07.09.1998 року № 1388 (далі - Порядок № 1388), державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Не допускаються до державної реєстрації транспортні засоби з правим розташуванням керма (за винятком транспортних засобів, які були зареєстровані в підрозділах Державтоінспекції до набрання чинності Законом України "Про дорожній рух")
Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є засвідчені підписом відповідної посадової особи, що скріплений печаткою, зокрема, є довідка органу соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, що виділили автомобіль або мотоколяску.
Відповідно до п. 33 Порядку № 1388 перереєстрація транспортних засобів проводиться у разі отримання свідоцтва про реєстрацію замість утраченого або не придатного для користування, зміни їх власників, місця стоянки, місцезнаходження або найменування власників - юридичних осіб, місця проживання або прізвища, імені чи по батькові фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, а також у разі зміни кольору, переобладнання транспортного засобу чи заміни кузова, інших складових частин, що мають ідентифікаційні номери.
Отже, оскільки у самому свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу вказано, що ОСОБА_2 є власником транспортного засобу, то у цьому випадку не може бути жодних обмежень власника щодо реалізації його права власності.
Крім того, слід вказати, що відповідно до п.16 Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого постановою КМ України №999 від 19.07.2006 року, інваліду, законному представнику недієздатного інваліда чи дитини-інваліда автомобіль, виданий безоплатно чи на пільгових умовах, за їх бажанням може бути безоплатно переданий у власність після закінчення 10-річного строку експлуатації
Одночасно необхідно відмітити, що строк експлуатації - період часу від дати виготовлення колісного транспортного засобу.
Зважаючи на те, що автомобіль виготовлено у 1997 році, то на даний час його строк експлуатації становить більше 10 років, а тому при його перереєстрації власник звільняється від сплати будь яких митних платежів.
За таких підстав суд вважає, що у відповідача були відсутні підстави для відмови ОСОБА_2 у безоплатній перереєстрації автомобіль марки "OPEL VECTRA", 1997 року випуску, кузов № НОМЕР_1, об'єм двигуна 1598 см3, а саме щодо зазначення в свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу відмітки Гуманітарна допомога - неправомірними, а тому позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Центру надання послуг, пов'язаних з використанням автотранспортних засобів з обслуговування м. Житомира при УДАІ УМВС України в Житомирській області щодо зазначення в свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу в розділі "Особливі відмітки" - Гуманітарна допомога: продаж, передача і дарування іншій особі заборонено.
Зобов'язати Центр надання послуг, пов'язаних з використанням автотранспортних засобів з обслуговування м. Житомира при УДАІ УМВС України в Житомирській області видати свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу на легковий автомобіль марки "OPEL VECTRA" 1997 року випуску, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_2, об'єм двигуна 1598 см3, без зазначення в графі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу "Особливі відмітки" - будь-яких приміток, які б обмежували реалізацію права власності на вказаний автомобіль без сплати митних платежів.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя І.Е.Черняхович
Повний текст постанови виготовлено: 22 січня 2016 р.