Справа № 686/22603/15-а
Головуючий у 1-й інстанції: Карплюк О.І.
Суддя-доповідач: Загороднюк А.Г.
20 січня 2016 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Загороднюка А.Г.
суддів: Полотнянка Ю.П. Курка О. П. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на ухвалу Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 16 грудня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_2 до Шаровечківської сільської ради Хмельницької області про скасування рішення та зобов'язання до вчинення певних дій,
відповідно до ухвали Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 16 грудня 2015 року адміністративне провадження закрито.
Не погоджуючись із судовим рішенням, ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу суду І інстанції та направити справу для продовження розгляду.
Сторони повноважних представників в судове засідання не направили, хоча повідомлялися про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, що підтверджується матеріалами справи. Від ОСОБА_3, ОСОБА_4 та представника апелянта надійшли заяви про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, а ухвалу суду І інстанції -скасувати, з огляду на наступне.
Як встановлено з матеріалів справи, позивачі звернулися до Шаровечківської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області з заявами про переведення садових будинків, що розташовані на території Шаровечківської сільської ради в садівничих товариствах "Озерний" та "Кооператив", в жилі будинки.
Однак, 24 вересня 2015 року відповідач прийняв рішення № 2, 3, 5, 7, якими відмовлено позивачам у переведені садових будинків у жилі та рекомендовано повторно звернутися з відповідними заявами при наявності розробленого та затвердженого детального плану територій садівничих товариств "Озерний" та "Кооператив".
Позивачі, вважаючи вказані рішенні протиправними, звернулися до суду.
Суд І інстанції, закриваючи провадження в адміністративній справі, виходив з того, що вказаний позов має розглядатись в порядку цивільного судочинства.
Колегія суду не погоджується з таким висновком суду І інстанції з огляду на наступні обставини.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно з ч. 2 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
За змістом пункту 1 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з пунктом 7 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій.
Переведення садових будинків в жилі будинки здійснюється відповідно до Порядку переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки, затвердженого постановою КМУ від 29 квітня 2015 року №321 (Порядок №321).
Відповідно до вказаного Порядку переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки здійснюється безоплатно органами місцевого самоврядування села, селища, міста, з якими відповідні дачні поселення та садівничі товариства пов'язані адміністративно або територіально.
Відповідач у даному спорі не виступає рівною стороною цивільних прав у правовідносинах щодо переведенні садових будинків у жилі, а вчиняє управлінські дії по відношенню до іншої особи, тобто виконує адміністративно-розпорядчі функції, що властиво лише суб'єктам владних повноважень.
У даному випадку суб'єкт владних повноважень, виконуючи адміністративно-розпорядчі функції, дотримується певної процедури, визначеної Порядком №321, та відступити від неї з власної волі не може (ч. 2 ст. 19 Конституції України).
Реалізація такої процедури шляхом прийняття рішення про переведення садових будинків у жилі та внесення відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно або відмови у такому переведенні не перетворюють таку процедуру (дії, рішення) з адміністративних відносин на цивільні і навпаки.
Враховуючи вищевикладене, оскарження рішень, дій та бездіяльності органів місцевого самоврядування та органів державної влади є окремим способом захисту права, пов'язаним з їх діяльністю як суб'єктів владних повноважень, що здійснюють владні функції. Особа, яка реалізує своє суб'єктивне право через прийняття суб'єктом владних управлінських функцій відповідного рішення, чи вчинення ним дій, вступає з ним в публічно-правові відносини і має право на захист свого права в адміністративному суді.
Таким чином, з огляду на предмет спірних правовідносин та встановлені у справі обставини спору, колегія суду вважає, що заявлені до відповідача позовні вимоги підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 199 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати ухвалу суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направити справу для продовження розгляду.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України підставою для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції порушено норми процесуального права, що призвело до неправильного вирішення процесуального питання, а відтак, ухвалу Хмельницького міськрайонного суду від 16 грудня 2015 року необхідно скасувати, а справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 199, 204, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.
Ухвалу Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 16 грудня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_2 до Шаровечківської сільської ради Хмельницької області про скасування рішення та зобов'язання до вчинення певних дій скасувати.
Справу направити до Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області для продовження розгляду.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту постановлення та оскарженню не підлягає.
Головуючий Загороднюк А.Г.
Судді Полотнянко Ю.П. Курко О. П.