Ухвала від 21.01.2016 по справі 521/12816/15-а

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2016 р.м.ОдесаСправа № 521/12816/15-а

Категорія: 10.3.2 Головуючий в 1 інстанції: Сегеда О.М.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Вербицької Н.В.,

суддів - Джабурії О.В.,

- Крусяна А.В.,

за участю секретаря судового засідання - Богданової С.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м.Одеси на постанову Малиновського районного суду м.Одеси від 15 жовтня 2015 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м.Одеси про визнання незаконним рішення та зобов'язання призначити пільгову пенсію, -

ВСТАНОВИЛА:

06 серпня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення управління ПФУ в Малиновському районі м.Одеси (далі - управління ПФУ) від 14.07.2015 року № 92726 про відмову в призначені йому пільгової пенсії у зв'язку з відсутністю первинних документів, які підтверджують період роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження та зобов'язати управління ПФУ в Малиновському районі м.Одеси призначити та виплатити йому з 03.05.2015 року пільгову пенсію із зменшенням пенсійного віку на 10 років, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що звернувшись до відповідача з заявою про призначення йому пенсії, він подав необхідні документи на підтвердження того, що він в період з 17.06.1986 року по 29.06.1986 року брав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС в 30-ти кілометровій зоні відчуження, згідно з чим має право на призначення йому пенсії відповідно до закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Дії відповідача щодо відмови в призначенні такої пенсії та вимоги щодо надання додаткових документів, на його думку, є незаконними.

Відповідач заперечував проти позову зазначаючи, що у позивача відсутня довідка, яка б підтверджувала період роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження, в зв'язку з чим і прийнято оскаржуване рішення.

Постановою Малиновського районного суду м.Одеси від 15 жовтня 2015 року адміністративний позов задоволено в повному обсязі.

Не погоджуючись із прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить зазначену постанову скасувати та прийняту нову, якою відмовити в задоволені позовних вимог.

Заслухавши доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається наступне.

З 17 червня 1986 року по 29 червня 1986 року (13 днів) позивач виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження, був командирований згідно наказу Міністра автомобільного транспорту УССР від 30 травня 1986 року №7-166-425 і наказів АТП- 15062 від 07 червня 1986 року №1770 на а/м ЗІЛ -130 цементовоз д.н. 44-71ОДЯ а/к №5 в зону аварії на ЧАЕС для перевезення цементу і бетону з залізничної станції Вільча безпосередньо до Чернобильської АЕС, що підтверджується довідками з місця роботи.

Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 2), що підтверджується відповідним посвідченням (а.с.10).

15.04.2015 року позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

03 травня 2015 року позивачу виповнилось 50 років.

14 липня 2015 року відповідач своїм рішенням відмовив у призначені такої пенсії через відсутність у ОСОБА_1 первинних документів, які підтверджують період роботи позивача під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, другої категорії, поданими ним документами підтверджено період роботи та населений пункт, де проводились ним роботи по ліквідації аварії наслідків на ЧАЕС, а тому відповідач безпідставно відмовив йому у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до п.1.ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Відповідно до ст.15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII від 05.11.1991 умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Згідно зі ст.10 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-XII від 28.02.1991 року (далі Закон № 796-XII) учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження, зокрема у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 65 Закону № 796-XII встановлено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

Приписами ст..49 цього закону визначено, що пенсії особам, віднесених до категорії 1,2,3,4 встановлюються, зокрема, у вигляді державної пенсії.

Відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону № 796-XII особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 (далі Закон № 1058-IV), зокрема учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів - зі зменшенням пенсійного віку на 10 років.

Частиною 1 ст. 26 Закон № 1058-IV визначено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач, на підставі наказу Одеського автотранспортного підприємства 15062 за №315 від 20 червня 1986 року був командирований на а/м ЗІЛ -130 цементовоз д.н. 44-71ОДЯ а/к №5 в зону аварії на ЧАЕС для перевезення цементу і бетону з залізничної станції Вільча безпосередньо до Чернобильської АЕС строком з 16 червня 1986 року по 30 червня 1986 року, що також підтверджується копією трудової книжки та витягом з книги розпоряджень Одеського автотранспортного підприємства 15062 про відрядження №20, згідно якої позивачу було видане командировочне посвідчення №1770 від 07 червня 1986 року. Позивачем також надано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2 категорії (посвідчення № НОМЕР_1 , видане 16 червня 2006 року). Надані документи в підтверджують факт участі позивача під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Згідно з ч.3 ст.55 Закону № 796-XII призначення та виплата пенсій особам, які працювали на території радіоактивного забруднення провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Відповідно до ст..44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Перелік документів, що подаються до органу Пенсійного фонду для призначення пенсії, визначений Порядком подання та оформлення документів, для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058-IV, затвердженим постановою Правління Пенсійного Фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1.

Пунктом 5 ч.2.1 розділу 2 цього Порядку встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, що підтверджують особливий статус особи, а саме: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року N 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Як вбачається з матеріалів справи, у позивача наявне, як посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.10), так і довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року N 122 та інші вищезазначені первинні документи, на підтвердження його особливого статусу.

Щодо твердження апелянта стосовно відсутності первинних документів підтверджуючих період роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо у зоні відчуження, судова колегія зазначає наступне.

Верховний Суд України у постанові від 21 листопада 2006 року (справа № 21-1048во06) вже висловлював правову позицію щодо застосування положень статті 55 Закону № 796-XII. Зокрема, вказав, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом № 796-ХІІ, у тому числі призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи. Крім того, в матеріалах справи наявна довідка форми № 122, на відсутність якої посилався відповідач.(а.с.27)

Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскільки позивачу 3 травня 2015 року виповнилося 50 років, він має посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та інші первинні документи, підтверджуючі його статус, то відповідачем неправомірно відмовлено ОСОБА_1 у призначенні та виплатити йому з 03.05.2015 року пільгової пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Враховуючи викладене, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно та у достатньому обсязі встановив обставини справи, і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Підстав для скасування чи зміни постанови суду першої інстанції колегія суддів не вбачає, а доводи апеляції вважає такими, що висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 195,196,198,200,205,206,254 КАС України, судова колегія, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м.Одеси - залишити без задоволення.

Постанову Малиновського районного суду м.Одеси від 15 жовтня 2015 року - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням апеляційної інстанції.

Головуючий: Н.В.Вербицька

Суддя: О.В.Джабурія

Суддя: А.В.Крусян