Справа: № 810/5249/15 Головуючий у 1-й інстанції: Волков А.С.
Суддя-доповідач: Ісаєнко Ю.А.
Іменем України
18 січня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Ісаєнко Ю.А.;
суддів: Оксененка О.М., Федотова І.В.,
за участю секретаря: Чорної Н.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 на постанову Київського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2015 року у справі за адміністративним позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 до Миронівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення - рішення від 10.07.2015 №0001402202, рішення про застосування фінансових санкцій від 10.07.2015 №0001412202,
Позивач звернувся до Київського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Миронівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення - рішення від 10.07.2015 №0001402202, рішення про застосування фінансових санкцій від 10.07.2015 №0001412202.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2015 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із вказаною постановою, позивач подав апеляційну скаргу з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, в якій просить скасувати постанову Київського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2015 року та ухвалити нове судове рішення про задоволення позову.
Представники сторін в судове засідання не з'явились, про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, відповідно до частини четвертої статті 196 КАС України не перешкоджає судовому розгляду справи. У зв'язку з цим, відповідно до частини першої статті 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено колегією суддів та вбачається з матеріалів справи, 23 червня 2015 року посадовими особами Головного управління ДФС у Київській області проведено фактичну перевірку позивача з питань дотримання порядку застосування реєстраторів розрахункової операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, дотримання вимог законодавства з виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; за наслідками перевірки складено акт фактичної перевірки від 23.06.2015, який зареєстрований 24.06.2015 в органі ДФС за місцем здійснення діяльності суб'єкта господарювання, за №1464/1000/22/НОМЕР_1
Як зазначено в акті, перевірка здійснювалась у кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1», що розташоване за адресою: АДРЕСА_1, у присутності ОСОБА_2
Актом перевірки встановлено порушення позивачем пунктів 1, 2, 12 статті 3 та 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
В обґрунтування порушень контролюючий орган посилається на відсутність у приміщенні кафе реєстратора розрахункових операцій та книги обліку розрахункових операцій, ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами. Також, під час проведення перевірки встановлено факт продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів (1 пляшки алкогольного напою «Ром-Кола» ємкістю 0,33 л на загальну суму 31,00 грн та 1 пачки сигарет «Bond») за готівку без застосування реєстратора розрахункових операцій та без видачі розрахункового документу. Крім цього встановлено факт наявності у продажу товарів не облікованих згідно встановленого порядку за місцем реалізації та зберігання товарів згідно відомості на загальну суму 8733,00 грн, в тому числі алкогольних напоїв на загальну суму 8523,00 грн. та тютюнових виробів на суму 210,00 грн.
10.07.2015 відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення №0001402202, яким за порушення пунктів 1, 2, 12 статті 3, статті 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до позивача застосований штраф у сумі 17467,00 грн.
Крім того, 10.07.2015 відповідачем винесено рішення №0001412202, яким за порушення статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» до позивача застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 34046,00 грн.
Вважаючи протиправними зазначені рішення позивач звернувся до суду.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції дійшов висновку про правомірність податкового повідомлення - рішення від 10.07.2015 №0001402202 та рішення про застосування фінансових санкцій від 10.07.2015 №0001412202.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Згідно пунктів 1, 2, 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані:
1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;
12) вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Статтею 6 вказаного Закону передбачено, що облік товарних запасів фізичною особою - підприємцем ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.
Згідно пункту 1 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів доходів і зборів застосовуються фінансові санкції у разі встановлення протягом календарного року в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи, вчинене вперше у розмірі 1 гривні.
Відповідно до статті 20 наведеного Закону до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до частини дванадцятої статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Абзацам п'ятим частини другої статті 17 зазначеного Закону передбачено, що до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій у розмірі 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень.
Разом з тим, постановами Богуславського районного суду Київської області від 22.09.2015 у справі №358/1114/15-п та №358/1113/15-п, які набрали законної сили 05.10.2015, закриті провадження в адміністративних справах щодо ОСОБА_2 у вчиненні правопорушень, передбачених статтею 1551 КУпАП та частиною першою статті 164 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Частиною першою статті 1551 КУпАП передбачена відповідальність за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Також, частиною першою статті 164 КУпАП передбачена відповідальність за порушення провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Вказаними судовими рішеннями встановлена відсутність вини ОСОБА_2 в тому, що вона здійснювала реалізацію тютюнових виробів та алкогольних напоїв, які під час проведення перевірки зберігалися в приміщенні «кафе», яке фактично перебувало в оренді ОСОБА_3 згідно договору оренди від 01.11.2014; що вона порушила встановлений порядок проведення розрахункових операцій при покупці споживачем 1 пачки сигарет «Bond» та 1 пляшки «Ром-Кола» 0,33 л на загальну суму 31,00 грн та провела розрахункову операцію без застосування реєстратора розрахункових операцій та без видачі розрахункового документа.
Відповідно до частини першої статті 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, враховуючи, що судовими рішеннями встановлено відсутність здійснення позивачем реалізації тютюнових виробів та алкогольних напоїв, а також їх неналежність позивачу, відсутність порушення встановленого порядку проведення розрахункових операцій, колегія суддів вважає, що висновки акту перевірки про порушення пунктів 1, 2, 12 статті 3 та 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» є необґрунтованими, а податкове повідомлення - рішення від 10.07.2015 №0001402202 та рішення про застосування фінансових санкцій від 10.07.2015 №0001412202 неправомірними.
За таких обставин, колегія суддів приходив до висновку про задоволення позовних вимог.
Підставою для скасування судового рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення, відповідно до пункту 1 та 4 статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України, є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції при ухваленні постанови неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, порушено норми матеріального права, в зв'язку з чим постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст. ст. 160, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд апеляційної інстанції, -
Апеляційну скаргу Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 задовольнити.
Скасувати постанову Київського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2015 року та ухвалити нову постанову, якою позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Миронівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області від 10.07.2015 №0001402202.
Визнати протиправним та скасувати рішення Миронівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області про застосування фінансових санкцій від 10.07.2015 №0001412202.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
(Постанову у повному обсязі складено 21.01.2016)
Головуючий суддя: Ю.А. Ісаєнко
Суддя: О.М. Оксененко
Суддя: І.В. Федотов
Головуючий суддя Ісаєнко Ю.А.
Судді: Оксененко О.М.
Федотов І.В.