Справа: № 826/4213/15 Головуючий у 1-й інстанції: Огурцов О.П. Суддя-доповідач: Мельничук В.П.
Іменем України
21 січня 2016 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого-судді: Мельничука В.П.
суддів: Лічевецького І.О., Мацедонської В.Е.,
при секретарі: Сергійчук Л.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Північтранс» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 листопада 2015 року у справі адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Північтранс» до Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Конкурсного комітету з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському та приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут), треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю «Турист», Товариство з обмеженою відповідальністю «Українсько-Шведське АТП - 10708» про визнання протиправним та скасування рішення, скасування дозволів на перевезення пасажирів, зобов'язання вчинити дії, -
У березні 2015 року Публічне акціонерне товариство «Північтранс» звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті. Конкурсного комітету з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському та приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут), треті особи: Товприство з обмеженою відповідальністю «Турист», Товариство з обмеженою відповідальністю «Українсько-Шведське АТП - 10708» про визнання протиправним та скасування рішення, скасування дозволів на перевезення пасажирів, зобов'язання вчинити дії. Свої вимоги обгрунтовує тим, що вважає хибним висновок Конкурсного комітету з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському та приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут) про зазначення в анкеті ПАТ «Північтранс» до заяви на участь у конкурсі недостовірної інформації щодо середньооблікової кількості працівників за період протягом року до дати оголошення конкурсу з окладом за штатним розписом із заробітною платою не менше встановленого законодавством мінімуму, що працюють на повну ставку. Відтак, позивач стверджує, що середньооблікова кількість працівників на ПАТ «Північтранс» становить 849 осіб, а тому рішення про недопущення ПАТ «Північтранс» до участі у конкурсі 28.11.2014 року є протиправним.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 листопада 2015 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням Публічне акціонерне товариство «Північтранс» подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нову постанову, якою задовольнити позов.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства України, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, оскаржувану постанову суду першої інстанції - без змін з наступних підстав.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, п. 1 ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ст. 195 КАС України рішення суду першої інстанції підлягає перегляду в апеляційному порядку в межах апеляційної скарги.
Судом першої інстанції було встановлено наступне.
Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті 20.10.2014 року на веб-сайті (http://www.uti.gov.ua/transinsp/uk/publish/article/93833) та у друкованому засобі масової інформації «Перевізник UA» розмістила інформацію про оголошення конкурсу із перевезення пасажирів, який відбудеться 28.11.2014 року.
Позивач вирішив взяти участь в конкурсі із перевезення пасажирів, який відбудеться 28.11.2014 року та подав пакет необхідних документів, зокрема, анкету до заяви про участь у конкурсі, оголошеному у Журналі «ПЕРВІЗНИК UA» № 13/2014, в якій зазначив, що середньооблікова кількість працівників за період протягом року до дати оголошення конкурсу з окладом за штатним розписом із заробітною платою не менше встановленого законодавством мінімуму, що працюють на повну ставку, осіб становить 849.
11.11.2014 року Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті направила до Державної фіскальної служби України лист № 2879/11/16-14, в якому на виконання вимог статті 46 Закону України «Про автомобільний транспорт» інформувала про перевізників-претендентів, які подали документи на конкурс, що відбудеться 28.11.2014 року, та просила підтвердити або спростувати інформацію надану у додатку, а саме: середньооблікової кількості працівників, за штатним розписом із заробітною платою не менше встановленого законодавством мінімуму, що працювали на повну ставку за період з 19.10.2013 року по 20.10.2014 року, a також кількості працівників, які отримували мінімальну заробітну плату за вищевказаний період.
24.11.2014 року Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті отримала від Державної фіскальної служби України лист від 19.11.2014 року № 7275/5/99-99-17-04-16 з додатком, в якому зазначено, що кількість працівників, які відпрацювали повний звітний період, в т.ч. із заробітною платою не менше мінімальної, за даними 1-ДФ (ознака доходу 101 - доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту), крім доходів, зазначених в абзаці третьому пункту 4 підрозділу 1 розділу XX Податкового кодексу України (підпункт 164.2.1 пункту 164.2 статті 164 розділу IV Кодексу) на ПАТ «Північтранс» (код ЄДРПОУ 05523553) становить за 3 квартал 2013 року - 557 осіб, за 4 квартал 2013 року - 439 осіб, за 1 квартал 2014 року - 893 особи, за 2 квартал 2014 року - 927 осіб.
28.11.2014 року Конкурсним комітетом з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському та приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут) складено протокол засідання № 33, в якому зазначено наступне: « 1.22. Перевізником-претендентом ПАТ «Північтранс» (об'єкти № 17 маршрут МАЛИН - КИЇВ, рейси 642/641, 640/639, 634/633, № 58 маршрут ДНІПРОПЕТРОВСЬК - ОДЕСА, рейси № 729/730) в анкетах до заяв на участь у конкурсі по позиції середньооблікова кількість працівників за період протягом року до дати оголошення конкурсу з окладом за штатним розписом із заробітною платою не менше встановленого законодавством мінімуму, що працюють на повну ставку, осіб зазначено 849, однак, відповідно до інформації, надісланої листом Державної фіскальної служби України від 19.11.2014 року № 7275/5/99-99-17-04-16, кількість працівників ПАТ «Північтранс», які відпрацювали повний звітний період в т.ч. із заробітною платою не менше мінімальної у III кварталі 2013 року становило - 557 осіб, у IV кварталі 2013 року - 439 осіб, у І кварталі 2014 року - 893 особи, у II кварталі 2014 року - 927 осіб, що не відповідає інформації, зазначеної перевізником в анкеті.».
У зв'язку з чим, на засіданні Конкурсного комітету з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському та приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут), оформленого протоколом засідання від 28.11.2014 року № 33 було прийнято рішення, згідно з підпунктом 1 пункту 12 Порядку, не допустити до участі у конкурсі ПАТ «Північтранс», а також визнати переможцем конкурсу ТОВ «Турист» на самостійне виконання рейсів 729/730, по маршруту Дніпропетровськ - Одеса та визнати переможцем конкурсу ТОВ «Українсько - Шведське АТП - 10708» на самостійне виконання рейсів 642/641, 640/639, 634/633 по маршруту Малин - Київ.
Не погоджуючись з таким рішеннями та діями відповідачів, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що вимоги позивачів є неправомірними та необгрунтованими, а тому не підлягають задоволенню.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Частинами 1 та 2 статті 43 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах. Об'єктом конкурсу можуть бути: маршрут (кілька маршрутів), оборотний рейс (кілька оборотних рейсів).
Згідно з частинами першою та дев'ятою статті 44 Закону України «Про автомобільний транспорт», організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування. Для підготовки та проведення конкурсу органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування утворюють конкурсний комітет, до складу якого входять представники відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та територіальних органів Міністерства внутрішніх справ України, відповідальних за безпеку дорожнього руху, а також громадських організацій у сфері автомобільного транспорту.
Порядок проведення конкурсів визначає Кабінет Міністрів України (частина дванадцята статті 44 Закону).
Процедура підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування (далі - конкурс), яка є обов'язковою для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками, визначена в Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2008 року № 1081 (далі - Порядок № 1081).
Відповідно до пункту 16 Порядку № 1081, з метою визначення на конкурсних засадах робочого органу організатор: 1) утворює комітет з визначення робочого органу; 2) визначає форму заяви та перелік документів, що подаються для участі в конкурсі; 3) визначає умови конкурсу; 4) розміщує не пізніше ніж за 30 днів до початку конкурсу у засобах масової інформації оголошення про проведення конкурсу та його умови.
Згідно із пунктом 17 Порядку № 1081, у конкурсі можуть брати участь підприємства (організації), які відповідають вимогам, що встановлені статтею 44 Закону України «Про автомобільний транспорт», а також умовам проведення відповідного конкурсу.
Відповідно до пункту 29 Порядку № 1081, для участі у конкурсі автомобільний перевізник подає на кожний об'єкт конкурсу окремо заяву за формою, визначеною згідно з додатками 1 або 2, і документи, зокрема: анкету відповідно до пункту 32 цього Порядку.
В пункті 32 Порядку № 1081 зазначено, що до заяви автомобільного перевізника додається анкета за формою згідно з додатком 5, в якій передбачаються питання, що будуть враховані під час перевірки достовірності відомостей, що містяться у документах для участі у конкурсі, та під час підрахунків за бальною системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів.
Згідно пункту 37 Порядку № 1081, достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, визначених пунктом 29 цього Порядку, перевіряється організатором та/або робочим органом не пізніше ніж за два дні до дати проведення конкурсу.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач подав анкету до заяви про участь у конкурсі, оголошеному у Журналі «ПЕРВІЗНИК UA» № 13/2014, та зазначив, що середньооблікова кількість працівників за період протягом року до дати оголошення конкурсу з окладом за штатним розписом із заробітною платою не менше встановленого законодавством мінімуму, що працюють на повну ставку, осіб становить 849.
Водночас, Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті на виконання вимог пункту 37 Порядку № 1081 здійснила перевірку вищенаведеної позивачем інформації та встановила, що середньооблікова кількість працівників на ПАТ «Північтранс» становить 704 особи (за 3 квартал 2013 року - 557 осіб, за 4 квартал 2013 року - 439 осіб, за 1 квартал 2014 року - 893 особи, за 2 квартал 2014 року - 927 осіб), а не 849, як зазначив позивач, що підтверджується додатком до листа Державної фіскальної служби України від 19.11.2014 № 7275/5/99-99-17-04-16.
Крім того, відповідно до листа Державної фіскальної служби України від 11.08.2015 року № 19434/5/99-99-17-02-01-15 з додатком, в якому зазначено, що кількість працівників на ПАТ «Північтранс» становить за 4 квартал 2013 року - 378 осіб, за 1 квартал 2014 року - 407 осіб, за 2 квартал 2014 року - 425 осіб, за 3 квартал 2014 року - 1157 осіб, тобто середньооблікова кількість працівників на ПАТ «Північтранс» становить 591,75 ((378+407+425+1157) / 4).
Відповідно до підпункту 1 пункту 12 Порядку № 1081, Конкурсний комітет приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі автомобільного перевізника, який подав до участі в конкурсі неналежним чином оформлені документи чи не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію.
Таким чином, враховуючи, що матеріалами справи не підтверджуються дані позивача, зазначені в анкеті до заяви про участь у конкурсі, оголошеному у Журналі «ПЕРВІЗНИК UA» № 13/2014, а саме: що середньооблікова кількість працівників за період протягом року до дати оголошення конкурсу з окладом за штатним розписом із заробітною платою не менше встановленого законодавством мінімуму, що працюють на повну ставку, осіб становить 849, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позивача було правомірно, відповідно до підпункту 1 пункту 12 Порядку № 1081 не допущено до участі в конкурсі автомобільного перевізника, який відбувся 28.11.2014 року.
У зв'язку з цим відсутні підстави для визнання протиправним та скасування рішення Конкурсного комітету з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському та приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут), оформленого протоколом засідання від 28.11.2014 року № 33, в частині щодо недопущення ПАТ «Північтранс» до участі у конкурсі по об'єктам № 17, автобусний маршрут «Малин - Київ» (рейси 642/641, 640/639, 634/633) та № 58, автобусний маршрут «Дніпропетровськ - Одеса» (рейси № 729/730).
Відповідно до пункту 42 Порядку № 1081, у разі участі в конкурсі двох або більше перевізників-претендентів конкурсний комітет визначає кращого з використанням бальної системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів відповідно до цього Порядку та Закону України «Про автомобільний транспорт». Сумарна кількість балів, одержаних кожним перевізником-претендентом згідно з додатком 4, є підставою для визначення переможця конкурсу.
Згідно пункту 19 Порядку № 1081, переможцем конкурсу визначається підприємство (організація), яке за оцінкою конкурсного комітету найбільше відповідає умовам конкурсу.
Відповідно до пункту 49 Порядку № 1081, рішення конкурсного комітету про визначення переможця конкурсу, а також перевізника-претендента, який за результатами розгляду посів друге місце, оголошується перевізникам-претендентам під час конкурсу, у 10-денний строк оформляється протоколом, який підписується присутнім головою або заступником голови та секретарем конкурсного комітету, і подається організатору.
Згідно із пунктом 8 Порядку № 1081, рішення про переможця конкурсу приймається конкурсним комітетом. Рішення конкурсного комітету обов'язкове для виконання організатором, крім випадків, передбачених пунктом 54 цього Порядку.
Відповідно до пункту 51 Порядку № 1081, рішення конкурсного комітету щодо визначення переможця конкурсу вводяться в дію наказом (постановою або іншим розпорядчим документом) організатора протягом не більш як 30 робочих днів з дня проведення конкурсу.
Згідно із пунктом 53 Порядку 3 1081, організатор не пізніше ніж через 30 днів з моменту набрання чинності рішенням конкурсного комітету укладає з переможцем конкурсу договір (на міському та внутрішньообласному автобусних маршрутах) або видає дозвіл (на міжобласному автобусному маршруті) згідно з обов'язковими умовами визначеного конкурсу та додатковими умовами обслуговування маршруту, наданими перевізником-претендентом.
Відповідно до матеріалів справи, на засіданні Конкурсного комітету з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському та приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут), оформленого протоколом засідання від 28.11.2014 року № 33 було визнано переможцями конкурсів на самостійне виконання рейсів 729/730, по маршруту «Дніпропетровськ - Одеса» - ТОВ «Турист», та на самостійне виконання рейсів 642/641, 640/639, 634/633 по маршруту «Малин - Київ» - ТОВ «Українсько - Шведське АТП - 10708».
Враховуючи, що судом першої інстанції було правильно встановлено правомірність недопущення ПАТ «Північтранс» до участі у конкурсі по об'єктам № 17, автобусний маршрут «Малин - Київ» (рейси 642/641, 640/639, 634/633) та № 58, автобусний маршрут «Дніпропетровськ - Одеса» (рейси № 729/730), то колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відсутні підстави для скасування дозволів на перевезення пасажирів на міжобласних маршрутах загального користування, виданих Державною інспекцією України з безпеки на наземному транспорті за результатами конкурсу, що відбувся 28.11.2014 року, його переможцям та зобов'язання визначити переможця конкурсу на право перевезення пасажирів на автобусних маршрутах «Малин - Київ» (рейси 642/641, 640/639, 634/633), та маршруті «Дніпропетровськ - Одеса» (рейси 729/730) на підставі бальної системи оцінки пропозицій, що була чинна станом на 28 листопада 2014 року та документів, поданих перевізниками - претендентами до 28 листопада 2014 року включно.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про необґрунтованість позовних вимог та відсутності підстав для їх задоволення.
Отже, доводи апеляційної скарги спростовуються наведеним вище, а тому підстави для її задоволення відсутні.
За змістом ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим - ухвалене судом на підставі повного та всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст. ст. 2, 159, 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Північтранс» - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 листопада 2015 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий-суддя: В.П. Мельничук
Судді: І.О. Лічевецький
В.Е. Мацедонська
Повний текст виготовлено 22.01.2016 року.
.
Головуючий суддя Мельничук В.П.
Судді: Мацедонська В.Е.
Грищенко Т.М.