22 січня 2016 р. м. Чернівці справа № 824/1631/15-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спіжавки Г.Г., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Сторожинецькому районі Головного управління ДФС у Чернівецькій області до комунального підприємства "Сторожинецьке житлово-комунальне господарство", за участю третьої особи Сторожинецької міської ради про стягнення заборгованості,-
Державна податкова інспекція у Сторожинецькому районі Головного управління ДФС у Чернівецькій області звернулася до суду з адміністративним позовом до комунального підприємства "Сторожинецьке житлово-комунальне господарство" про стягнення заборгованості. Третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Сторожинецька міська рада.
Позовні вимоги обґрунтовані наявністю у відповідача заборгованості по податку з доходів фізичних осіб, податку на додану вартість та єдиного внеску в загальній сумі 1427557,05 грн.
Станом на 21.01.2016 р. відповідачем вказана вище заборгованість не погашена, тому, позивач просить суд стягнути її в судовому порядку.
В заяві, поданій до суду 12.01.2016 р. позивач просив розглянути справу в порядку письмового провадження.
Представник відповідача 12.01.2016 р. подав до канцелярії суду заяву про визнання позову в повному обсязі та просив розглянути справу без його участі.
Від представника третьої особи надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Частиною 4 статті 122 КАС України передбачено, що особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши повідомлені позивачем обставини, проаналізувавши законодавство, що регулює спірні відносини, суд дійшов висновку про їх задоволення.
Так, судом встановлено, що за відповідачем станом на день розгляду справи обліковується узгоджена податкова заборгованість в загальному розмірі 1427557,05 грн., в тому числі, по податку з доходів фізичних осіб - 857438,90 грн., податку на додану вартість - 26954,26 грн. та єдиного соціального внеску - 543163,89 грн.
У зв'язку з несплатою податкових зобов'язань у встановлені податковим законодавством строки, позивачем вручено відповідачу податкову вимогу форми "Ю" від 16.02.2015 р. №15-25.
Визначаючись щодо змісту заявлених вимог про стягнення податкового боргу, суд виходить з наступного.
Стаття 67 Конституції України встановлює, що платник податків зобов'язаний вчасно й у повному розмірі сплачувати податки.
З метою реалізації обов'язків платника податків законодавчі акти встановлюють строки сплати податків.
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (п.п. 14.1.175 ст. 14 ПК України).
Обов'язок сплати податків платником податків передбачений і п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України, відповідно до якого платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.
Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом (п. 57.1 ст. 57 ПК України).
Пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України визначено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п. 59.1 ст. 59 ПКУ).
Згідно п. 59.4 ст. 59 ПК України податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Пунктом 59.5 ст. 59 Кодексу передбачено, що у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
Стаття 95 ПК України в п. 95.1 передбачає, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п. 95.2. ст. 95 ПК України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Таким чином, борг відповідача підлягає стягненню.
На час розгляду справи судом доказів сплати вказаної суми заборгованості перед бюджетом відповідачем не надано.
Окрім того, відповідач визнав позов в повному обсязі.
Так, статтею 136 КАС України передбачено право позивача визнати адміністративний позов. Судове рішення у зв'язку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.
Згідно з частиною третьою статті 112 КАС України у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Враховуючи викладені вище обставини, зокрема, те, що станом на день розгляду справи кошти в сумі 1427557,05 грн. відповідачем не сплачено та те, що позов відповідачем визнаний, суд приходить до висновку, що вимоги позивача підлягають задоволенню повністю.
На підставі викладеного та керуючись статтями 11, 70, 86, 94, 122, 128, 158, 159, 161- 163 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути на користь ДПІ у Сторожинецькому районі Головного управління ДФС у Чернівецькій області з комунального підприємства "Сторожинецьке житлово-комунальне господарство" (код ЄДРПОУ 35221651) податковий борг в розмірі 1427557,05 грн.
У відповідності до ст.ст. 185-186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, проголошення вступної та резолютивної частини рішення, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дні отримання копії постанови.
Згідно статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмовити у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Г.Г. Спіжавка