Ухвала від 22.01.2016 по справі 825/184/16

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

22 січня 2016 року Чернігів Справа № 825/184/16

Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Житняк Л.О. розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Житлової комісії військової частини НОМЕР_1 про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

22.01.2016 ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Житлової комісії військової частини НОМЕР_1 в якому просить суд визнати рішення Житлової комісії військової частини НОМЕР_1 щодо постановки позивача на облік з часу розгляду рапорту та відмови зарахування його з 28.12.2005 протиправним та зобов'язати Житлову комісію військової частини НОМЕР_1 зарахувати його на облік з 28.12.2005.

Так, відповідно до ч. 3 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.

Згідно ч. 2 ст. 100 КАС України позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

Встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників процесу та своєчасного виконання ними передбачених процесуальним законом певних процесуальних дій. Інститут строків у судовому процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.

При цьому, поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належними доказами.

Так, питання доступу особи до правосуддя неодноразово було предметом судового розгляду Європейського суду з прав людини. Відповідно до рішення Європейського Суду з прав людини у справі “Іліан проти Туреччини”, правило встановлення обмежень доступу до суду в зв'язку з пропуском строку звернення до суду повинно застосовуватися з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру; перевіряючи його виконання, слід звертати увагу на обставини справи.

Як вбачається з Витягу з протоколу №25, старшому прапорщику ОСОБА_1 у перенесенні дати постановки на облік для поліпшення житлових умов з урахуванням перебування на обліку у в/ч НОМЕР_2 з 28.12.2005 було відмовлено 29.10.2015, в той час як позовну заяву подано до суду 22.01.2015, що свідчить про пропущення позивачем строку звернення до адміністративного суду.

При цьому судом встановлено, що позивач не заявив клопотання про поновлення строку звернення до суду та жодним чином не обґрунтував причини його пропущення, які перешкоджали йому звернутися за захистом порушених прав у строки визначені ч. 3 ст. 99 КАС України.

За таких обставин, суд вважає, що відсутні підстави для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, тому адміністративний позов підлягає залишенню без розгляду.

Крім того, суд звертає увагу, що особа, позовна заява якої залишена без розгляду, після усунення підстав, з яких заява була залишена без розгляду, тобто подавши клопотання про поновлення строку звернення до суду разом з позовною заявою, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.

На підставі вищенаведеного, керуючись статтями 99, 100, 107, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Житлової комісії військової частини НОМЕР_1 про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без розгляду.

Роз'яснити позивачу, що залишення позовної заяви без розгляду не перешкоджає повторному зверненню до суду в загальному порядку після усунення підстав, з яких заява була залишена без розгляду.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку статей 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом п'яти днів з дня її отримання.

Суддя Л.О. Житняк