ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"12" січня 2016 р. Справа № 809/4272/15
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Черепія П.М.
при секретарі судового засідання Дубінській І.В.
за участю сторін:
позивача: ОСОБА_1,
представника позивача: ОСОБА_2,
представника відповідача: Богусевич Г.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до відповідача: Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франівській області
про визнання протиправним та скасування припису від 20.10.2015 року,-
04.11.2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування припису від 20.10.2015 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 20.10.2015 року посадовими особами управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, на підставі якої видано припис, який на думку позивача є протиправний та підлягає до скасування.
В судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі з підстав, викладених в позовній заяві. Просили позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, щодо задоволення адміністративного позову заперечив з підстав наведених в письмовому запереченні, що долучене до матеріалів справи. (а.с. 29-30).
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення позивача та представників сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши і оцінивши докази, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що 20.10.2015 року головним інспектором будівельного нагляду Кисляком М.В. із залученням головного архітектора району Угринчука Т.І. та в.о. головного архітектора м. Надвірна Ковалюк М.В. за заявою громадянки ОСОБА_7 здійснено виїзд на об'єкт будівництва по АДРЕСА_1, що належить позивачу, з метою проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
Оскільки ОСОБА_1 на об'єкті не було, перевіряючі повертаючись випадково зустріли його на вул. Федьковича в м. Надвірна.
Як пояснив в судовому засіданні позивач і це підтвердив свідок ОСОБА_8, акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, протокол про адміністративне правопорушення та припис про зупинення виконання будівельних робіт по АДРЕСА_1 від 20.10.2015 року складалися головним інспектором будівельного нагляду Кисляком М.В. на капоті автомобіля на вул. Федьковича.
Допитаний, як свідок, Кисляк М.В. даний факт не заперечив і пояснив, що про проведення перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності ОСОБА_1 не повідомлявся, вважав, що позивач в день перевірки (20.10.2015 року) буде знаходитись на будівництві власного будинку по АДРЕСА_1.
Аналізуючи вищенаведене суд приходить висновку, що позапланова перевірка дотримання позивачем ОСОБА_1 вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності на об'єкті будівництва житлового будинку по АДРЕСА_1 не проводилася.
Акт перевірки, протокол про адміністративні правопорушення та припис про зупинення виконаних будівельних робіт складені 20.10.2015 року за межами об'єкту будівництва, чим грубо порушено Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року № 553 (надалі - Порядок).
Цей Порядок визначає процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Відповідно до пункту 5 Порядку державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.
Згідно з пунктом 2 Порядку Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням:
1) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції;
2) порядку здійснення авторського і технічного нагляду, ведення загального та (або) спеціальних журналів обліку виконання робіт (далі - загальні та (або) спеціальні журнали), виконавчої документації, складення актів на виконані будівельно-монтажні та пусконалагоджувальні роботи;
3) інших вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, правилами та проектною документацією, щодо створення об'єкта будівництва.
Пунктом 7 вказаного Порядку визначено що, позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.
Підставами для проведення позапланової перевірки є:
-подання суб'єктом містобудування письмової заяви про проведення перевірки об'єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням;
-необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні та декларації про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні та декларації про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів;
-виявлення факту самочинного будівництва об'єкта;
перевірка виконання суб'єктом містобудівної діяльності вимог приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю;
-вимога Держархбудінспекції про проведення перевірки;
-звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог містобудівного законодавства;
-вимога правоохоронних органів про проведення перевірки.
Згідно пункту 9 Порядку Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб'єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об'єкт будівництва.
Пунктами 13, 14 Порядку визначено, що суб'єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, має право:
- бути присутнім під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю;
- подавати документи, пояснення, довідки, відомості, матеріали, з питань, що виникають під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю;
- у разі відмови суб'єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, у допуску посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю до проведення перевірки складається відповідний акт.
Згідно пункту 18 Порядку акт перевірки складається у двох примірниках. Один примірник надається суб'єкту містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, а другий залишається в органі державного архітектурно-будівельного контролю.
Акт перевірки підписується посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю, яка провела перевірку та суб'єктом містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль.
Відповідно пункту 19 Порядку припис складається у двох примірниках. Один примірник припису залишається в органі державного архітектурно-будівельного контролю, а інший надається суб'єкту містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль.
Припис підписується посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю, яка провела перевірку.
Пунктом 21 Порядку визначено якщо суб'єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, не погоджується з актом перевірки, він підписує його із зауваженнями, які є невід'ємною частиною такого акта.
У разі відмови суб'єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, від отримання акта та припису, вони надсилаються йому рекомендованим листом з повідомленням.
В судовому засіданні встановлено, що фактичної перевірки дотримання позивачем, вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності не відбулося. Перевірка не проводилася на об'єкті будівництва по АДРЕСА_1. Акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, складено з грубим порушенням вимог Порядку. А оскільки оскаржуваний припис видано за результатами акту перевірки, тому суд приходить до висновку, що даний припис видано з порушенням законодавства у сфері містобудівної діяльності.
Оцінюючи зібрані по справі докази суд прийшов до переконання, що виданий ОСОБА_1 припис 20.10.2015 року про зупинення будівельних робіт по АДРЕСА_1 підлягає скасуванню.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати припис Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області від 20.10.2015 року.
Стягнути з Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 487,20 грн. (чотириста вісімдесят сім гривень двадцять копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: Черепій П.М.
Постанова складена в повному обсязі 18.01.2016 року.