Ухвала від 21.01.2016 по справі 2а-10501/11/1270

10.2.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

21 січня 2016 року СєвєродонецькСправа № 2а-10501/11/1270

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Шембелян В.С.,

при секретарі судового засідання - Олійник О.А.,

за участю представника прокуратури Луганської області ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Старобільського районного центру зайнятості про заміну сторони у виконавчому провадженні по справі №2а-10501/11/1270 за позовом прокурора Перевальського району Луганської області в інтересах держави в особі Перевальського районного центру зайнятості до Публічного акціонерного товариства "Племінне птахогосподарство" Комунарське" про стягнення заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

12 січня 2016 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява Старобільського районного центру зайнятості про заміну сторони у виконавчому провадженні по справі №2а-10501/11/1270 за позовом прокурора Перевальського району Луганської області в інтересах держави в особі Перевальського районного центру зайнятості до Публічного акціонерного товариства "Племінне птахогосподарство" Комунарське" про стягнення заборгованості.

Заява обґрунтована тим, що на підставі постанови Луганського окружного адміністративного суду Луганської області від 22.11.2011 по справі № 2а-10501/11/1270 10.01.2012 видано виконавчий лист, який направлено на примусове виконання до ВДВС Перевальського РУЮ Луганської області. Постановою ВДВС Перевальського РУЮ відкрито виконавче провадження № 30735595.

Наказом Луганського обласного центру зайнятості від 15.04.2015 № 69 Старобільський районний центр зайнятості був визнаний правонаступником Перевальського районного центру зайнятості.

Актом прийому -передачі від 30.04.2015 Старобільським РЦЗ булла прийнята заборгованість зі сплати страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття Перевальського РЦЗ.

На підставі викладеного заявник просив замінити сторону виконавчого провадження, а саме: стягувача - Перевальського районного центру зайнятості на його правонаступника - Старобільського районного центру зайнятості.

У судове засідання прибув прокурор.

Представник заявника в судове засідання не прибув, повідомлявся належним чином, у заяві просив провести розгляд заяви без участі заявника (а.с. 36-36).

Відповідач у судове засідання не прибув. Повідомити відповідача про дату, час та місце судового засідання не вбачається можливим, оскільки місце реєстрації відповідача Перевальський район, смт.Селезньовка, вул.Набережна, 1-а, тобто тимчасово окупована територія. Згідно листа в.о. директора ЛД УДППЗ Укрпошта від 04.01.2016 № 892 з 07 листопада 2014 року не здійснюється пересилання пошти у Луганській області до/з міст обласного, зокрема м. Свердловськ. Альтернативні засоби зв'язку із відповідачем суду невідомі (а.с.63).

Розглянувши заяву про заміну сторони у виконавчому провадженні, дослідивши необхідні матеріали справи, суд прийшов до наступного.

Відповідно до частини 1 статті 264 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Згідно ч. 5 ст. 8 Закону України “Про виконавче провадження” у разі вибуття однієї із сторін державний виконавець з власної ініціативи або за заявою сторони, а також сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, обов'язкові тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами заяви, що 22 листопада 2011 року Луганським окружним адміністративним судом винесено постанову про задоволення адмінстративного позову Прокурора Перевальського району Луганської області в інтересах держави в особі Перевальського районного центру зайнятості до Публічного акціонерного товариства "Племінне птахогосподарство" Комунарське" про стягнення заборгованості (а.с.20-21).

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 24.12.2015 відновлено втрачене адміністративне провадження в частині постанови Луганського окружного адміністративного суду від 22.11.2011 (а.с.24-25).

На виконанні у відділі Перевальського районного управління юстиції знаходиться виконавчий лист № 2а-10501/11/1270, виданий 10.01.2012 Луганським окружним адміністративним судом про стягнення заборгованості в сумі 3108,34 грн. з Публічного акціонерного товариства "Племінне птахогосподарство" Комунарське" (а.с.50).

Відповідно до наказу №59 від 15.04.2015 Старобільський районний центр зайнятості є правонаступником Перевальського районного центру зайнятості (а.с.37-38).

Згідно з актом прийому-передачі заборгованості зі сплати страхових внесків до фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, яка станом на 30.04.2015 рахується на балансі Перевальського районного центру зайнятості передано на баланс Старобільського районного центру зайнятості, заборгованість яка рахується за Публічним акціонерним товариством "Племінне птахогосподарство" Комунарське" за рішенням суду у адміністративній справі № 2а-10501/11/1270 (а.с.39).

Частиною 1 статті 264 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Відповідно до частини 5 статті 8 Закону України “Про виконавче провадження”, у разі вибуття однієї із сторін державний виконавець з власної ініціативи або за заявою сторони, а також сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, обов'язкові тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав і обов'язків сторони у справі до іншої особи у зв'язку з вибуттям особи зі складу спірного матеріального правовідношення.

Загальною ознакою способу набуття права власності є правонаступництво, тобто перехід права власності від однієї особи до іншої.

Під правонаступництвом у виконавчому провадженні необхідно розуміти заміну однієї зі сторін (стягувача або боржника) з переходом прав та обов'язків від правопопередника до іншої особи (правонаступника), що раніше не брали участі у виконавчому провадженні. Правонаступництво можливе на всіх стадіях виконавчого провадження - з моменту відкриття виконавчого провадження до його закінчення.

Так, підставою правонаступництва є смерть громадянина, що був стороною виконавчого провадження, оголошення його померлим, реорганізація юридичної особи, відступлення права вимоги, переведення боргу на іншу особу (глава 47 ЦК).

Отже, заміна сторони, що вибула, може мати місце тільки в результаті правонаступництва, що відбулося в матеріальних правовідносинах, тому не завжди є можливою.

Місто Перевальськ входить до Переліку населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція, який затверджений Розпорядженням КМУ від 2 грудня 2015 року №1275-р. На момент розгляду питання заміни сторони виконавчого провадження знаходиться на непідконтрольній Україні території.

Перевальський районний центр зайнятості входить до складу Державної служби зайнятості відповідно до пункту 2 Положення про державну службу зайнятості, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 20 січня 2015 року (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2015 року за номером №141/26586), є нормативно - правовим актом України, підлягає застосуванню відповідно до частини другої статті 117 Конституції України за положеннями принципу законності закріпленими статтею 9 КАС України. До складу Державної служби занятості за приписами цього Положення входить також обласний центр зайнятості.

Перевальський районний центр зайнятості є юридичною особою, включений до ЄДРПОУ за номером 21757061, місцезнаходження юридичної особи: 92704, Луганська обл., місто Старобільськ, кв. Ватутіна, б. 68. Уповноваженим представляти інтереси Перевальського районного центру зайнятості у правовідносинах визначено ОСОБА_2, яка є керівником (а.с.64-65). До цього часу місцезнаходження юридичної особи було: місто Перевальськ, вулиця Миру, 3.

Статтею 33 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців” визначено, що юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням державних органів, прийнятим у випадках, передбачених законом.

Механізм здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів встановлений постановою КМУ “Про затвердження порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади” від 29 жовтня 2011 року №201. Доказів виконання запровадженого Урядом України Порядку заявник не надав.

Таким чином, на момент звернення, із заявою Старобільським районним центром зайнятості до суду про заміну сторони виконавчого провадження № 30735595 стягувач існував і на тепер існує.

Жодних підстав правонаступництва в розумінні частини другої статті 104 ЦК України заявником не надано, відсутність наслідків правового характеру доводить відсутність публічного правонаступництва в розумінні статті 55 КАС України та частини першої статті 264 цього кодексу. Факт вибуття сторони виконавчого провадження відсутній.

Надання заявником в обґрунтування правонаступництва наказу Луганського обласного центру зайнятості “Щодо роботи Перевальського міського центру зайнятості” №59 від 15 квітня 2015 року, яким Старобільський районний центр зайнятості визнано правонаступником боргових зобов'язань Перевальського районного центру зайнятості в частині дебіторської та кредиторської заборгованості та заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття не є належним доказом, оскільки переходу від одного суб'єкта до іншого функцій (інших видів адміністративної діяльності), повноважень, завдань не доведено.

З пункту 14 акту прийому - передачі заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, яка станом на 17 квітня 2015 року рахується на балансі Перевальського районного центру зайнятості передано на баланс Старобільського районного центру зайнятості, заборгованість яка рахується за Публічним акціонерним товариством "Племінне птахогосподарство" Комунарське" за рішенням суду у адміністративній справі № 2а-10501/11/1270 передана Старобільського районного центру зайнятості. Доказів зазначеної передачі, а саме, передавального балансу (авізо, як зазначено в наказі) не надано.

Наказ Луганського обласного центру зайнятості за своїм правовим навантаженням не є нормативно - правовим актом в розумінні ч. 2 ст. 117 Конституції України, не встановлює, не змінює та не припиняє прав та обов'язків для сторін, не підлягає застосуванню з огляду на положення принципу законності закріпленого статтею 9 КАС України.

Під публічним правонаступництвом слід розуміти повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції; це вступ у чинні адміністративно - правові відносини нового суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) на місце суб'єкта, що або припинив своє існування або повністю чи частково позбувся адміністративної компетенції. Відсутність підстав публічного правонаступництва у межах спірних правовідносин доводить неможливість його здійснення.

Таким чином, у судовому засіданні встановлено та підтверджено матеріалами справи, що Старобільським районним центром зайнятості не надано доказів правонаступництва Перевальського районного центру зайнятості, а отже заява Старобільського районного центру зайнятості про заміну вибулої сторони її правонаступником у справі № 2а-10501/11/1270 є не обґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні заяви Старобільського районного центру зайнятості про заміну сторони у виконавчому провадженні по справі №2а-10501/11/1270 за позовом прокурора Перевальського району Луганської області в інтересах держави в особі Перевальського районного центру зайнятості до Публічного акціонерного товариства "Племінне птахогосподарство" Комунарське" про стягнення заборгованості.

Керуючись статтею 264 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні заяви Старобільського районного центру зайнятості про заміну сторони у виконавчому провадженні по справі №2а-10501/11/1270 за позовом прокурора Перевальського району Луганської області в інтересах держави в особі Перевальського районного центру зайнятості до Публічного акціонерного товариства "Племінне птахогосподарство" Комунарське" про стягнення заборгованості.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому проваджені або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що ухвала суду не набрала законної сили.

Суддя ОСОБА_3