Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"20" січня 2016 р.Справа № 922/6241/15
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Інте Т.В.
при секретарі судового засідання Федоровій К.О.
розглянувши справу
за позовом Прокурора Барвінківського району, м. Барвінкове в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Харківської області, м. Харків
до Барвінківської районної державної адміністрації, м. Барвінкове за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Фермерського господарства "Кубань", с. Іванівка,
про визнання незаконними та скасування розпоряджень голови Барвінківської РДА
за участю представників сторін:
прокурора - Боброва С.С., посв. № 026273 від 15.05.14 р.;
позивача - ОСОБА_1, дов. № 32-20-14-19686/0/19-15 від 23.12.15 р.;
відповідача - не з'явився;
третьої особи - не з'явився,
Прокурором Барвінківського району в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Харківської області до господарського суду Харківської області подано позов про визнання незаконними та скасування розпоряджень голови Барвінківської районної державної адміністрації № 273 від 12.10.2011 р. та №171 від 02.04.2012 р.
В обґрунтування позовних вимог, прокурор зазначив, що спірні розпорядження суперечать вимогам Конституції України, Земельного Кодексу та Закону України "Про фермерське господарство".
Ухвалою господарського суду Харківської області, за клопотанням прокурора, до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача залучено Фермерське господарство "Кубань".
11.01.16 р. прокурор надав клопотання про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі.
Розглянувши зазначене клопотання, суд вважає за можливе його задовольнити та відстрочити прокурору сплату судового збору, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до пп. 2 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру справляється судовий збір у розмірі 1 мінімальної заробітної плати.
Як роз'яснено у п. 2.11 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013 року № 7 “Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України”, якщо в позовній заяві об'єднано дві або більше вимог немайнового характеру, пов'язаних між собою підставами виникнення або поданими доказами, судовий збір сплачується окремо з кожної з таких вимог.
Судом встановлено, що предметом спору у даній справі є дві вимоги немайнового характеру.
Отже, прокурор мав сплатити судовий збір у розмірі 2436,00 грн.
Згідно ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Необхідно зазначити, що єдиною підставою для вчинення господарським судом дій, зазначених у статті 8 Закону, є врахування ним майнового стану сторін; клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом; особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановлених порядку і розмірі (п. 3.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013 року № 7 "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України").
Клопотання прокурора обґрунтоване тим, що на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору", який набрав чинності з 01.09.2015 року, органи прокуратури позбавлено пільг при сплаті судового збору. Водночас, Законом України "Про державний бюджет України на 2015 рік" видатки на сплату прокурорами судового збору не передбачено і відповідне фінансування органами прокуратури не здійснювалось. На даний час питання щодо поновлення органам прокуратури пільг на судовий збір законодавчо не врегульовано.
Таким чином, прокурор Барвінківського району не має можливості здійснити оплату судового збору за подання позовної заяви №922/6241/15 на даний час.
Крім того, прокурор зазначив, що предметом спору по вказаній справі є скасування розпоряджень Барвінківської державної адміністрації № 273 від 12.10.2011 та №171 від 02.04.2012 про надання фермерському господарству "Кубань" земельних ділянок, які прийняті усупереч вимогам ст.7 Закону України "Про фермерське господарство" та ст.ст. 123, 124, 134 Земельного Кодексу України. Отже, перебіг строку позовної давності може у 2016 році позбавити права захисту інтересів держави органами прокуратури.
Суд зазначає, що відповідно до ст. 55 Конституції України, кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі (ст. 124 Конституції України).
Згідно приписів ст. 2 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Частиною 3 ст. 3 вказаного Закону встановлено, що судова система забезпечує доступність правосуддя для кожної особи в порядку, встановленому Конституцією та законами України.
Кожному гарантується захист його прав, свобод та законних інтересів незалежним і безстороннім судом, утвореним відповідно до закону. Для забезпечення справедливого та неупередженого розгляду справ у розумні строки, встановлені законом, в Україні діють суди першої, апеляційної, касаційної інстанцій і Верховний Суд України. Кожен має право на участь у розгляді своєї справи у визначеному процесуальним законом порядку в суді будь-якої інстанції. Іноземці, особи без громадянства та іноземні юридичні особи мають право на судовий захист в Україні нарівні з громадянами і юридичними особами України.
Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до підсудності якого вона віднесена процесуальним законом (ст.ст. 7, 8 Закону).
Конституційне право на судовий захист передбачає як невід'ємну частину такого захисту можливість поновлення порушених прав і свобод громадян, правомірність вимог яких встановлена в належній судовій процедурі і формалізована в судовому рішенні, і конкретні гарантії, які дозволяли б реалізовувати його в повному об'ємі і забезпечувати ефективне поновлення в правах за допомогою правосуддя, яке відповідає вимогам справедливості, що узгоджується також зі ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основних свобод.
Враховуючи викладене, беручи до уваги те, що перебіг строку позовної давності може у 2016 році позбавити права захисту інтересів держави органами прокуратури, суд приходить до висновку про задоволення клопотання прокурора та відстрочення сплати останнім судового збору до ухвалення судового рішення у справі.
Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити.
Представник позивача в судовому засіданні надав письмові пояснення, в яких позовні вимоги по суті підтримав.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, вимоги суду не виконав, письмовий відзив не надав, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується відповідним повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 61).
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача в судове засідання не з'явився, витребувані ухвалою суду документи не надав, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується відповідним повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 64).
Враховуючи те, що норми ст. 65 Господарського процесуального кодексу України, щодо обов'язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, що необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, а п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих ним повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів, та вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній та додатково поданими на вимогу суду матеріалами та документами.
Справа розглядається за наявними в ній матеріалами, визнаними судом достатніми, в порядку ст. 75 ГПК України.
З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників прокурора та позивача, суд встановив наступне.
Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, 29.07.2011 було здійснено державну реєстрацію юридичної особи - ФГ "Кубань", ідентифікаційний код юридичної особи 35604607.
07.09.11 р. голова ФГ "Кубань" звернувся до Барвінківської районної державної адміністрації із заявою (а.с. 21) про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок з метою оформлення права оренди для розширення фермерського господарства.
Розпорядженням Барвінківської районної державної адміністрації № 273 від 12.10.2011 р. (а.с. 20) фермерському господарству "Кубань" надано дозвіл на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок з метою оформлення права оренди для ведення фермерського господарства.
Зокрема, пунктом 1 вказаного розпорядження надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок на території Іванівської Другої сільської ради (землі реформованого ВАТ "Племінний завод "Степок") із земель запасу та інших, не наданих у користування (за межами населених пунктів), категорія - землі сільськогосподарського призначення контур № 146 - 4,1 га (пасовища), контур № 147 - 10,2 га (пасовища), контур № 120 - 23,5 га (пасовища).
Крім того, 05.03.12 р. голова ФГ "Кубань" звернувся до Барвінківської районної державної адміністрації із заявою (а.с. 30) про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок з метою оформлення права оренди для розширення фермерського господарства.
Розпорядженням Барвінківської районної державної адміністрації № 171 від 02.04.2012 р. (а.с. 28) ФГ "Кубань" надано дозвіл на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок з метою оформлення права оренди для ведення фермерського господарства.
Зокрема, пунктом 1 вказаного розпорядження надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок на території Іванівської Другої сільської ради (землі реформованого ВАТ "Племінний завод "Степок") із земель запасу та інших, не наданих у користування (за межами населених пунктів), категорія - землі сільськогосподарського призначення, контур №158 - 12,0 га (рілля) та контур № 59 - 8,0 га (рілля).
Прокурор вважає, що розпорядження голови Барвінківської РДА від 12.10.2011 р. №273 та розпорядження від 02.04.2012 р. №171 суперечать вимогам Конституції України, Земельного кодексу України, Закону України "Про фермерське господарство" та мають бути скасовані.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, суд виходить з наступного.
Згідно зі статтею 3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими, відповідно до них, нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч. 2 ст. 123 Земельного кодексу України, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
В ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України зазначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи, приймає рішення про надання земельної ділянки у користування (ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України).
Згідно з вимогами статті 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або місцевого самоврядування згідно з їхніми повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу. Зокрема, не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної та комунальної власності або права на них, крім іншого, у разі передачі тільки громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства (ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України).
Аналогічний припис міститься в ч. 2 ст. 16 Закону України "Про оренду землі", відповідно до якої, укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.
Відповідно до ст.7 Закону України "Про фермерське господарство" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації. Земельні ділянки для ведення фермерського господарства передаються громадянам України у власність і надаються в оренду із земель державної або комунальної власності.
Відповідно до ст. 8 зазначеного Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), після одержання засновником державного акта на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб.
Відповідно до вимог статей 89, 91, 92 Цивільного кодексу України та статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) державна реєстрація юридичних осіб - це засвідчення факту створення юридичної особи, після чого виникає цивільна правоздатність юридичної особи.
Зокрема, статтею 31 ЗК України передбачено, що землі фермерського господарства можуть складатися, у тому числі, із земельної ділянки, що належить на праві власності фермерському господарству як юридичній особі.
Таким чином, аналіз зазначених норм законодавства дає підстави для висновку, що фермерське господарство після державної реєстрації має право на отримання додаткової земельної ділянки (ділянок), але як юридична особа, а не як громадянин із метою створення фермерського господарства.
Як вже було зазначено, згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, 29.07.2011 було здійснено державну реєстрацію юридичної особи - ФГ "Кубань".
Отже, надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок зазначеній юридичній особі - ФГ "Кубань" земельних ділянок без проведення земельних торгів (аукціону) здійснені в супереч вимогам статті 7 Закону України "Про фермерське господарство" та статей 123, 124, 134 Земельного кодексу України, норми яких виключають можливість надання юридичній особі - фермерському господарству земельної ділянки без проведення земельних торгів.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду України від 04 листопада 2014 року у справі №3-157 гс 2/16/16.
В своєї постанові Верховний Суд України зазначає, що фермерське господарство після державної реєстрації має право на отримання додаткової земельної ділянки (ділянок), але як юридична особа, а не як громадянин із метою створення фермерського господарства.
З урахуванням вимог ст. 111-28 ГПК України рішення Верховного Суду України, прийняте за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішеннями Верховного Суду України.
Факт надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для розширення фермерського господарства без проведення земельних торгів підтверджується листом Барвінківської райдержадміністрації від 31.03.2015 №01-69/942 (а.с. 48).
Відповідно до ч.2 ст.1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади.
Статтею 41 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" визначено, що голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством. Проекти розпоряджень нормативно-правового характеру погоджуються з керівниками відповідних структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій (ч. 1 та ч. 2 ст. 41 Закону).
Згідно з п.2 ст. 43 вказаного Закону, розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, Кабінетом Міністрів України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.
Оскільки на момент прийняття оскаржуваних розпоряджень Барвінківської РДА фермерське господарство "Кубань" вже набуло статусу юридичної особи то надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для розширення фермерського господарства, яке відбулося без проведення земельних торгів, суперечить вимогам статті 124 Земельного кодексу України та є підставою для визнання незаконними та скасування розпоряджень голови Барвінківської районної державної адміністрації № 273 від 12.10.2011 р. та №171 від 02.04.2012 р.
Враховуючи те, що суд задовольнив клопотання прокурора про відстрочення сплати судового збору, беручи до уваги приписи ст. 49 ГПК України, судовий збір відшкодовується за рахунок відповідача до державного бюджету України.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст. ст. 1, 4, 12, 33, 43, 44-49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
Позов задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Барвінківської районної державної адміністрації № 273 від 12.10.2011 р. про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства.
Визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Барвінківської районної державної адміністрації № 171 від 02.04.2012 р. про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства.
Стягнути з Барвінківської районної державної адміністрації (64701, Харківська область, Барвінківський район, м. Барвінкове, вул. Леніна, б. 8, код ЄДРПОУ 04059450) на користь державного бюджету України (одержувач коштів - Управління державної казначейської служби у Дзержинському районі м. Харкова, вул. Бакуліна 18, м. Харків, 61166, код ЄДРПОУ 37999654, рахунок 31215206783003, банк одержувача - Головне управління державної казначейської служби України у Харківській області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22030001) 2436,00 грн. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, оформленого відповідно до вимог ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 20.01.2016 р.
Суддя ОСОБА_2