про відстрочення виконання судового рішення
18 січня 2016 року Справа № 803/2465/15
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Плахтій Н.Б.,
розглянувши у порядку письмового провадження заяву Відділу державної виконавчої служби Камінь-Каширського районного управління юстиції про відстрочення виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі Волинської області до Селянського господарства «Поляна» про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах,
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 14.09.2015 року в даній адміністративній справі позов задоволено повністю, стягнуто з Селянського господарства «Поляна» (далі - СГ «Поляна») на користь Управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі Волинської області (далі - УПФУ в Камінь-Каширському районі) заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за період з квітня по липень 2015 року включно в сумі 38809,40 грн.
15.10.2015 року Волинським окружним адміністративним судом за заявою УПФУ в Камінь-Каширському районі за вх.№15862/15 від 29.09.2015 року було видано виконавчий лист № 947/2015р.
04.01.2016 року відділ державної виконавчої служби Камінь-Каширського районного управління юстиції (далі - ВДВС Камінь-Каширського РУЮ) звернувся до суду із заявою відстрочення виконання судового рішення в даній адміністративній справі. Дана заява обґрунтована тим, що 12.11.2015 року Президентом України підписано Закон України «Про внесення зміни до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» щодо уточнення об'єкта оподаткування для платників, що обрали спрощену систему оподаткування», відповідно до якого для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Згідно Прикінцевих положень вказаного Закону заборгованість, що утворилася в період з 01.01.2015 року до дня набрання чинності цим Законом у платників єдиного податку четвертої групи, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, підлягає списанню у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду України. Оскільки на даний час відсутній механізм списання заборгованості, тому просить відстрочити виконання судового рішення на 6 місяців.
В судове засідання УПФУ в Камінь-Каширському районі свого представника не направило, подало клопотання про розгляд заяви про відстрочення виконання судового рішення за відсутності їхнього представника. Не заперечує проти відстрочення виконання судового рішення терміном на 6 календарних місяців.
У заяві від 11.01.2016 року ВДВС Камінь-Каширського РУЮ просив заяву про відстрочення виконання судового рішення розглянути за відсутності їхнього представника.
Відповідач в судове засідання свого представника не направив, хоча належним чином був повідомлений про дату, час і місце розгляду заяви про відстрочення виконання судового рішення.
Згідно із частиною другою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду. Частиною шостою статті 128 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта. Як передбачено частиною першою статті 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, оскільки в судове засідання сторони не прибули, що не перешкоджає судовому розгляду, тому розгляд заяви про відстрочення виконання судового рішення здійснено в порядку письмового провадження, без фіксування адміністративного процесу технічними засобами.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що заява ВДВС Камінь-Каширського РУЮ про відстрочення виконання постанови Волинського окружного адміністративного суду від 14.09.2015 року підлягає до задоволення з огляду на таке.
Відповідно до частини першої статті 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Законом України «Про внесення зміни до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» щодо уточнення об'єкта оподаткування для платників, що обрали спрощену систему оподаткування» від 12.11.2015р. № 802-VIII (далі - Закон), який набрав чинності з 01.01.2016 року, абзац четвертий пункту 1 статті 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» викладено в такій редакції: «Для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону сума заборгованості фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що утворилася в період з 1 січня 2015 року до дня набрання чинності цим Законом у платників єдиного податку четвертої групи, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, підлягає списанню у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.
Як вбачається з матеріалів справи, СГ «Поляна» є платником єдиного податку четвертої групи і судом стягнуто з останнього заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за період з квітня по липень 2015 року включно в сумі 38809,40 грн., тобто відповідач відноситься до платників збору, що підпадають під дію даного Закону.
Враховуючи те, що на момент розгляду заяви відсутній механізм списання сум заборгованості фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», тому суд дійшов висновку, про задоволення заяви про відстрочення виконання судового рішення на 6 місяців, тобто до 18.07.2016 року.
Керуючись статтями 160, 165, 263 Кодексу адміністративного судочинства, суд
Заяву Відділу державної виконавчої служби Камінь-Каширського районного управління юстиції про відстрочення виконання судового рішення задовольнити.
Відстрочити виконання постанови Волинського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2015 року в адміністративній справі № 803/2465/15 за позовом Управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі Волинської області до Селянського господарства «Поляна» про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, до 18 липня 2016 року.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій