ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/22305/14-а
провадження № 2-а/753/95/16
"25" грудня 2015 р.Дарницький районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Сербіної Н. Г.,
при секретарі Голоденко К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернулася до суду з вищевказаним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що вона перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва та отримує пенсію як державний службовець відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 84 % від суми заробітної плати. Позивачка звернулась до відповідача з заявою про включення в розрахунок призначеної пенсії сум виплаченої матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення. 09.12.2014 р. управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва листом за № 511/Г-473 відмовило у перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги, допомоги на оздоровлення та грошової винагороди. ОСОБА_2 вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки матеріальна допомога, допомога на оздоровлення нею отримані і з них сплачені страхові внески, а тому мають враховуватись при розрахунку пенсії. Позивачка просить визнати протиправними дії відповідача щодо не включення до первинного розрахунку розміру пенсії матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення, зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва з 01.01.2014 р. провести перерахунок та виплату пенсії враховуючи суми зазначені у довідці № 260-Б від 26.11.2014 р. матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі 84 %. Ухвалою від 25 грудня 2015 року адміністративний позов в частині визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за період з 01.01.2014 р. по 09.06.2014 року залишено без розгляду відповідно до ст.100 КАСУ.
Позивач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилась до суду надала заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити у повному обсязі (а.с. 23).
Представник відповідачаУправління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києві в судове засідання не з'явився, направив до суду письмові заперечення, просив у задоволені позову відмовити (а.с. 16-19, 21).
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено у судовому засіданні, ОСОБА_2, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва і отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с. 17 - заперечення УПФУ в Дарницькому районі м. Києва).
Для призначення пенсії позивач надала відповідачу довідку про складові заробітної плати (а.с.7), з якої вбачається, що ОСОБА_2 з вересня 2007 року до серпня 2009 року отримувала, крім інших виплат, також матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових, на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідачем при обчисленні пенсії не було враховано матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, допомогу на оздоровлення в зазначеному розмірі, з якої сплачені страхові внески.
Позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення.
Листом від 09.12.2014 р. за № 511/Г-473 управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва (а.с. 4) відмовило позивачу у здійсненні перерахунку, посилаючись на те, що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення та грошова винагор не є складовою заробітної плати державного службовця і не враховується при обчисленні пенсії.
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» (далі Закон № 3723-XII) в редакції, що діяла на час призначення пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Частиною першою статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованною особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованною особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованною особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Отже, аналізуючи зазначені положення, суд дійшов висновку, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Аналогічну правову позицію зі спірного питання висловив Верховний Суд України, зокрема, у постановах від 14 та 28 травня 2013 року (справи №№ 21-125а13, 21-97а13 відповідно).
Оскільки, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань має враховуватись при обчисленні розміру пенсії, суд вважає, що відмова відповідача у перерахунку пенсії позивачці як державному службовцю з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення є протиправною. Тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі ст.ст.33, 37 Закону України «Про державну службу», ст.ст.1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст. 9, 11, 159, 160, 162 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Дарницькому районі м. Києва щодо відмови ОСОБА_2 у включенні до розрахунку розміру пенсії матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва з 09.06.2014 р. провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 враховуючи суми зазначені у довідці № 260-Б від 26.11.2014 р. матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі 84 %.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Дарницький районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: