18 січня 2016 року м. Київ К/800/51098/15
Суддя Вищого адміністративного суду України Сорока М.О., розглянувши матеріали касаційної скарги Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 2 листопада 2015 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держземагенства України у Полтавській області, Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, третя особа - ОСОБА_2 про зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність, яка полягає у невиконанні наказу Головного управління держземагентства України у Полтавській області від 04.11.2014 № 4259-СГ, безпідставному неправомірному зволіканні та ухиленні від укладення договору оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, кадастровий номер НОМЕР_1, площею 117,35 га ріллі надану йому для ведення фермерського господарства в довгострокову оренду терміном на 21 рік, розташованої в адміністративних межах Лукімської сільської ради Оржицького району, Полтавської області;
- зобов'язати вчинити певні дії щодо виконання наказу Головного управління держземагентства України у Полтавській області від 04.11.2014 № 4259-СГ та укласти договір оренди вказаної земельної ділянки.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 9 липня 2015 року у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 2 листопада 2015 року постанову суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Держземагентства України у Полтавській області, що полягає у невиконанні наказу від 04.11.2014 № 4259-СГ, безпідставному неправомірному зволіканні та ухиленні від укладення договору оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, кадастровий номер НОМЕР_1, площею 117,35 га ріллі надану ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства в довгострокову оренду терміном на 21 рік, розташованої в адміністративних межах Лукімської сільської ради Оржицького району, Полтавської області скасовано. В цій частині прийнято нову постанову про задоволення позову. В іншій частині постанову суду першої інстанції залишено без змін.
Не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанції, Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області звернулося з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій просить його скасувати та залишити в силі постанову суду першої інстанції.
Відповідно до положень пункту п'ятого частини п'ятої статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.
За змістом цієї норми касаційна скарга повинна містити посилання на помилкове та/або неправильне застосування норм матеріального права при вирішенні справи та/або порушення судами норм процесуального права (у разі оскарження судового рішення по суті - пояснення, яким чином такі порушення вплинули на правильність вирішення справи).
Судом встановлено, що 27.12.2011 ОСОБА_1 звернувся до Оржицької РДА Полтавської області із заявою про надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства та дозволу на розробку проекту землеустрою.
Розпорядженням Оржицької РДА від 12.01.2012 № 9 позивачу надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства площею 117,35 га ріллі із земель державної власності, розташованої в контурі № 261, згідно з «Технічною документацією по перерозподілу земель між землевласниками та землекористувачами на території Лукімської сільської ради Оржицького району Полтавської області» від 1992 року, для надання в оренду терміном на 20 років.
15.08.2012, виготовлений на замовлення позивача проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства, пройшов державну експертизу землевпорядної документації під № 469-12.
Наказом Головного управління Держземагенства у Полтавській області від 04.11.2014 № 4259-СГ затверджено розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства в адміністративних межах Лукімської сільської ради (за межами населеного пункту) Оржицького району Полтавської області; прийнято рішення надати позивачу земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності, кадастровий номер НОМЕР_1, площею 117,35 га ріллі для ведення фермерського господарства в довгострокову оренду терміном на 21 рік, розташованої в адміністративних межах Лукімської сільської ради Оржицького району Полтавської області, а також укласти договір оренди земельної ділянки від імені Головного управління Держземагенства у Полтавській області.
29.01.2015 позивач, з метою укладення договору оренди землі, звернувся до Головного управління Держземагенства у Полтавській області з заявою, за наслідками розгляду якої йому повідомлено про те, що проект договору вивчається на предмет відповідності чинному законодавству.
Вважаючи, що відповідач ухиляється від укладення договору оренди земельної ділянки, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав із вказаним позовом.
Частковою скасовуючи постанову суду першої інстанції та задовольняючи позов в частині визнання протиправною бездіяльності Головного управління Держземагентства України у Полтавській області, що полягає у невиконанні наказу від 04.11.2014 № 4259-СГ, безпідставному неправомірному зволіканні та ухиленні від укладення договору оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, кадастровий номер НОМЕР_1, площею 117,35 га ріллі надану ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства в довгострокову оренду терміном на 21 рік, розташованої в адміністративних межах Лукімської сільської ради Оржицького району, Полтавської області апеляційний суд виходив з наступного.
Згідно статті 18 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.
Статтею 124 Земельного кодексу України врегульовано порядок передачі земельних ділянок в оренду.
За правилами зазначеної норми передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Приписами статті 123 Земельного кодексу України визначено порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування.
Зазначеною статтею передбачено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).
Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр», право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.
Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що 04.11.2014 відповідачем винесено Наказ № 4259-СГ «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки в оренду».
Відповідно до пункту 1 цього наказу затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства в адміністративних межах Лукімської сільської ради (за межами населеного пункту) Оржицького району Полтавської області; пунктом 2 позивачу надано земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності, кадастровий номер НОМЕР_1, площею 117,35 га ріллі для ведення фермерського господарства в довгострокову оренду терміном на 21 рік, розташованої в адміністративних межах Лукімської сільської ради Оржицького району Полтавської області, а пунктом 3 цього наказу прийнято рішення укласти договір оренди земельної ділянки від імені Головного управління Держземагенства у Полтавській області.
20.01.2015 позивач звернувся з письмовою заявою про роз'яснення причин не підписання договору оренди землі та 29.01.2015 Головному управлінню Держземагенства у Полтавській області надіслано проект договору оренди землі.
23.03.2015 листом Головного управлінням Держземагенства у Полтавській області на звернення позивача щодо затримки укладення договору оренди земельної ділянки надана відповідь про те, що проект договору вивчається на предмет відповідності вимогам чинного законодавства.
Судом вказано, що посилання відповідача на необхідність вивчення проекту договору на предмет його відповідності законодавству перед заключенням договору оренди земельної ділянки протирічить вимогам пункту 4 Методичних рекомендацій щодо порядку реалізації головними управліннями Держземагентства в областях, містах Києві та Севастополі повноважень з передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або користування (на без конкурентних засадах) для всіх потреб, затверджених Наказом від 28.02.2013 № 72 Державного агентства земельних ресурсів України «Про деякі питання реалізації повноважень з питань передачі земель сільськогосподарського призначення державної власності для всіх потреб» ( що діяли на момент спірних правовідносин).
За вимогами цього пункту у разі передачі земельної ділянки в оренду відповідному територіальному органу рекомендується перевірити зміст проекту договору оренди земельної ділянки на відповідність вимогам Закону України «Про оренду землі» до видання наказу про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність або користування.
Зазначено, що територіальному органу у строк, що не перевищує п'яти днів, після підписання та реєстрації наказу рекомендується надіслати заявнику лист, до якого додається належним чином завірена копія наказу, у разі якщо протягом зазначених п'яти днів фізична чи юридична особа не звернулася безпосередньо. У разі передачі земельної ділянки в оренду територіальному органу рекомендується здійснити заходи щодо організації підписання договору оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності.
Судом встановлено, що строки підписання договору не передбачені.
Аналізуючи вказану норми Порядку, суд апеляційної інстанції прийшов до висновку, що після прийняття наказу про надання земельної ділянки в оренду проект договору оренди землі не потребує повторної перевірки, оскільки ця дія вчинялась до видання наказу - рішення суб'єкта владних повноважень з питань надання земельної ділянки в оренду.
Таким чином, здійснення заходів щодо організації підписання договору не потребували терміну з 04.11.2014 до 23 04.2015.
Враховуючи зазначене, колегія суддів апеляційного суду прийшла до висновку про визнання протиправною бездіяльність відповідача за період часу з дня видачі наказу про надання земельної ділянки до підпису договору про оренду землі.
Оскільки доводи скаржника не спростовують висновку суду апеляційної інстанції та не викликають необхідності перевірки матеріалів справи у зв'язку із ненаведенням підстав, які б дозволили вважати, що суд неправильно застосував норми матеріального або процесуального права, ця касаційна скарга є необґрунтованою.
За таких обставин у відкритті касаційного провадження за даною касаційною скаргою слід відмовити.
Керуючись статтями 211, 213, пунктом п'ятим частини п'ятої статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України,
Відмовити Головному управлінню Держгеокадастру у Полтавській області у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 2 листопада 2015 року.
Копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з доданими до скарги матеріалами направити Головному управлінню Держгеокадастру у Полтавській області.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя М.О. Сорока