Постанова від 12.01.2016 по справі 825/3318/15-а

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 січня 2016 року Чернігів Справа № 825/3318/15-а

Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Скалозуб Ю.О., за участі секретаря Терехової Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу

за позовом ОСОБА_1

до 1. Фонду гарантування вкладів фізичних осіб

2. Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Імексбанк" Северина Юрія Петровича

3. Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Імексбанк" Гаджиєва Сергія Олександровича

третя особа Публічне акціонерне товариство "Імексбанк"

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

за участі ОСОБА_1, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1) звернулась до суду з позовом до 1. Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, 2. Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Імексбанк" Северина Юрія Петровича, 3. Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Імексбанк" Гаджиєва Сергія Олександровича, третя особа Публічне акціонерне товариство "Імексбанк" у якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить:

- визнати протиправними дії Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Імексбанк" Северина Юрія Петровича, щодо не надання Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткової інформації щодо вкладника - ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1) стосовно зміни належної їй суми до виплати, за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з сумою до виплати відповідно до вкладу (депозиту) розміщеному в ПАТ "Імексбанк" y розмірі 103000,00 грн. та зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Імексбанк" Гаджиєва Сергія Олександровича надати Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію щодо вкладника - ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1) стосовно зміни належної їй суми до виплати, відповідно до вкладу (депозиту) розміщеному в ПАТ "Імексбанк" у розмірі 103000,00 грн.;

- зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб внести зміни до інформації про вкладника - ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1) у загальному реєстрі вкладників ПАТ "Імексбанк", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо суми до виплати, яка повинна бути відповідно до вкладу (депозиту) розміщеному в ПАТ "Імексбанк" у розмірі 103000,00 грн. та за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб здійснити виплату відшкодування за вкладом (депозитом) розміщеному в ПАТ "Імексбанк" у розмірі 103000,00 грн.

Позивач у судовому засіданні підтримала позовні вимоги, посилаючись на обставини, зазначені у позові з наданням додаткових пояснень.

Представники відповідачів та третьої особи у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином, про причини неявки суду не повідомили.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 15.12.2014 між позивачем та ПАТ "Імексбанк" було укладено договір банківського вкладу № 610020774 (назва вкладу - Ексклюз1м18_), за яким банк прийняв від позивача грошові кошти в сумі 103000,00 грн на депозитний рахунок НОМЕР_2 зі сплатою 18% річних на строк до 12.01.2015 (пп. 1.1 Договору) (а.с.8).

Поряд з цим, відповідно до постанови Правління Національного Банку України від 21.05.2015 №330 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Імексбанк" виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб було прийнято рішення від 27.05.2015 №105 "Про початок процедури ліквідації АТ "Імексбанк" та призначення Уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку", згідно з яким було розпочату процедуру ліквідації АТ "Імексбанк" та призначено Уповноваженою особою Фонду на ліквідацію АТ "Імексбанк" провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Северина Юрія Петровича строком на 1 рік з 27.05.2015 до 26.05.2016.

Рішенням виконавчої дирекції Фонду від 19.10.2015 3 189 було змінено Уповноважену особу Фонду, якій делегуються повноваження ліквідатора ПАТ "Імексбанк" та призначено Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Імексбанк" Гаджиєва Сергія Олександровича.

На офіційному сайті Фонду було опубліковано оголошення, про те, що з 12.05.2015 ПАТ "Імексбанк" здійснює виплати за договорами банківського вкладу, строк дії яких закінчився до 21.04.2015 включно, а також продовжуються виплати коштів вкладникам за договорами банківського вкладу, строк дії яких закінчився раніше, та за договорами банківського рахунку (поточні та карткові рахунки). Виплати коштів будуть здійснюватись через установи визначених в переліку банків, а для отримання коштів за зазначеними договорами, вкладникам необхідно буде звернутися до відділення банку з паспортом та документом органу про присвоєння реєстраційного номеру облікової картки платника податків. Зазначені виплати будуть здійснюватися в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом гарантування вкладів фізичних осіб банку з ринку, але не більше 200000,00 грн та відповідно до Загального реєстру вкладників, мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду.

Для отримання коштів позивач звернулась до установи банка-кореспондента ПАТ "Банк Михайлдівкський" в результаті чого їй були виплачені кошти в розмірі 55301,23 грн., що не заперечується позивачем та відповідає змісту заяви від 12.05.2015 № 897039 (а.с. 9). Пізніше позивач звернулась до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Імексбанк" Северина Ю.П. з заявою щодо нестачі коштів на її рахунку в ПАТ "Імексбанк", але останнім 30.09.2015 була надана відповідь за № 6263, що в ході проведення службового розслідування за заявою ОСОБА_1 були отримані дані щодо осіб, які здійснювали банківські операції з грошовими коштами на зазначеному рахунку, у зв'язку з чим, заява про вчинення кримінального правопорушення та матеріали службового розслідування були направлені до Чернігвського МВ УМВС України в Чернігівській області (а.с. 50).

Також, в ході судового розгляду представниками відповідачів надавались письмові пояснення, виписки з особового рахунку, меморіальний ордер які, на їх думку, слугують доказами правомірності їх дій щодо включення до переліку вкладників та обчислення суми належної до виплати позивачу, яка була виплачена банком-кореспондентом ПАТ "Імексбанк".

Суд наголошує, що відповідачами не було надано докази щодо визнання договору банківського вкладу від 15.12.2014 № 610020774 нікчемним.

Дослідивши фактичні обставини вчинення відповідачами спірних дій, суд зазначає, що правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлені Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Частиною першою статті 3 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" визначено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.

Відповідно до частини третьої статті 12 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" виконавча дирекція Фонду має такі повноваження у сфері забезпечення відшкодування коштів за вкладами: 1) визначає порядок ведення реєстру учасників Фонду; 2) визначає порядок відшкодування Фондом коштів за вкладами відповідно до розділу V цього Закону; 3 визначає порядок ведення банками бази даних про вкладників та ведення Фондом відповідної узагальненої бази даних; 4) приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку; 5) затверджує порядок визначення банків-агентів та визначає на підставі цього порядку банків-агентів; 6) приймає рішення про оплату Фондом витрат, пов'язаних із процедурою виведення неплатоспроможного банку з ринку, у межах кошторису витрат Фонду, затвердженого адміністративною радою Фонду; 7) встановлює вимоги до змісту договорів банківського вкладу, договорів банківського рахунка з питань, що стосуються функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб.

Частиною першою статті 26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" визначено, що Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.

За правилами частин першої-другої статті 27 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" передбачено, що уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.

Згідно з частиною п'ятою статті 27 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий кур'єр" або "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Частина шоста статті 27 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" визначає, що уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 цього Закону.

Відповідно до пунктів 3-5 розділу ІІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 №14 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.09.2012 за №1548/21860 (далі - Положення) уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню (далі - Перелік), перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4 - 6 частини четвертої статті 26 Закону, а також перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку.

Перелік складається станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується, виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів (зменшених на суму податку), але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку.

Визначений у Переліку залишок гарантованої суми надається з урахуванням розрахункових сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у неплатоспроможному банку.

Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах граничного розміру суми відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації за рахунок цільової позики Фонду, така сума відшкодування включається до Переліку.

Перелік складається в алфавітному порядку за прізвищами вкладників та подається до Фонду на паперових та електронних носіях разом із супровідним листом.

Відповідно до пункту 6 розділу ІІІ Положення передбачено, що протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно: зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування; зміни розміру належних їм сум; зміни особи вкладника; змін реквізитів вкладників; змін розміру сум разом із змінами реквізитів вкладників.

Як передбачено у пунктах 2, 3 розділу IV Положення, Фонд складає на підставі Переліку Загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення (далі - Загальний Реєстр).

Загальний Реєстр складається на паперових та електронних носіях.

Загальний Реєстр на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) підписується відповідальною особою, яка його склала, та засвідчується підписом директора-розпорядника та відбитком печатки Фонду, на електронних носіях - на CD-дисках у csv файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними.

Враховуючи зазначені норми права, суд приходить до висновку, що процедура визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, включає наступні етапи: складення уповноваженою особою Фонду переліку вкладників та визначення розрахункових сум відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду; передача уповноваженою особою Фонду сформованого переліку вкладників до Фонду; складення Фондом на підставі отриманого переліку вкладників Загального Реєстру; затвердження виконавчою дирекцією Фонду Загального реєстру.

Отже, чинним законодавством передбачена можливість внесення змін та доповнень до загального реєстру вкладників, та відповідно внесення змін до інформації про вкладника щодо належної йому до відшкодування Фондом суми коштів за вкладом, безпосередньо Уповноваженою особою Фонду.

Поряд з цим, суд не вбачає підстав для задоволення позовної вимоги про визнання дій Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Імексбанк" Северина Юрія Петровича щодо не надання Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткової інформації про вкладника ОСОБА_1 стосовно зміни належної йому суми до виплати, за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з сумою до виплати відповідно до вкладу (депозиту) в розмірі 103000,00 грн. - протиправними та зобов'язання Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Імексбанк" Гаджиєва Сергія Олександровича надати Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію щодо вкладника - ОСОБА_1 стосовно зміни належної їй суми до виплати, відповідно до вкладу (депозиту) розміщеному в ПАТ "Імексбанк" у розмірі 103000,00 грн., оскільки Уповноважена особа вносить відповідні зміни на підставі реальної інформації відносно суми вкладу, яка належить до виплати, що знаходиться на відповідному рахунку вкладника. Згідно інформації на приєднаних до матеріалів справи особових рахунках позивача до виплати належали 55301,23 грн, у зв'язку з відсутністю інших коштів на відповідному рахунку вкладника.

До такого висновку, суд прийшов тому, що відповідно до частини третьої статті 27 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів.

При цьому, відповідно до пункту 8 частини першої статті 48 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", Фонд безпосередньо або шляхом делегування повноважень уповноваженій особі Фонду з дня початку процедури ліквідації банку здійснює повноваження, що визначені частиною другою статті 37 цього Закону.

У свою чергу, пунктом 1 частини другої статті 37 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" визначено, що Фонд безпосередньо або уповноважена особа Фонду у разі делегування їй повноважень має право вчиняти будь-які дії та приймати рішення, що належали до повноважень органів управління і органів контролю банку.

Згідно статті 37 Закону України "Про банки і банківську діяльність", система внутрішнього контролю банку для забезпечення ефективності її функціонування повинна включати, зокрема, контроль керівництва за дотриманням законодавства України та внутрішніх процедур банку.

При цьому, відповідно до частини 32.1 статті 32 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", банк, що обслуговує платника, та банк, що обслуговує отримувача, несуть перед платником та отримувачем відповідальність, пов'язану з проведенням переказу, відповідно до цього Закону та умов укладених між ними договорів.

Згідно пункту 32.3.2. частини 32.3 статті 32 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", у разі помилкового переказу з рахунка неналежного платника, що стався з вини банку, цей банк зобов'язаний переказати за рахунок власних коштів суму переказу на рахунок неналежного платника, а також сплатити неналежному платнику пеню у розмірі процентної ставки, що встановлена цим банком по короткострокових кредитах, за кожний день починаючи від дня помилкового переказу до дня повернення суми переказу на рахунок неналежного платника, якщо інша відповідальність не передбачена договором.

Згідно частини 32.4 статті 32 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", працівники банку, винні в здійсненні помилкового переказу, несуть відповідальність відповідно до закону.

В матеріалах справи міститься меморіальний ордер від 16.01.2015 № 19635, згідно якого кошти в розмірі 50000,00 грн. на вимогу ОСОБА_1 були переведені на рахунок ОСОБА_4 НОМЕР_3 (а.с. 69).

У свою чергу, позивач повністю заперечує факт надання нею згоди на переведення коштів в розмірі 50000,00 грн. на рахунок ОСОБА_4 НОМЕР_3 та наголошує, що меморіальний ордер від 16.01.2015 № 19635 не містить ані її підпису, ані штампу банку.

Слід наголосити, що суд ставив питання про надання відповідачами та третьою особою доказів, які підтверджують факт надання ОСОБА_1 розпорядження щодо переведення 50000,00 грн. на рахунок ОСОБА_4 НОМЕР_3, а саме оригінал меморіального ордеру від 16.01.2015 № 19635 з підписом ОСОБА_1 або його завірену належним чином копію, але такі докази суду надані не були.

Отже, оцінивши меморіальний ордер від 16.01.2015 № 19635, що знаходиться у матеріалах справи, суд зауважує, що відповідно до пункту 1.19-1 частини першої ст. 1 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" меморіальний ордер - розрахунковий документ, який складається за ініціативою банку для оформлення операцій щодо списання коштів з рахунка платника і внутрішньобанківських операцій відповідно до цього Закону та нормативно-правових актів Національного банку України.

Як вбачається з даного документу, кошти позивача в розмірі 50000,00 грн. були списані банком на вимогу ОСОБА_1 на рахунок ОСОБА_4 НОМЕР_3.

Однак, відповідно до частини 26.1 статті 26 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", платник при укладенні договорів із банком має право передбачити договірне списання грошей із своїх рахунків на користь банку платника та/або третіх осіб.

Згідно частини 26.3 статті 26 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", договірне списання здійснюється за платіжною вимогою отримувача або за меморіальним ордером, оформленим банком.

Суд наголошує, що договір банківського вкладу від 15.12.2014 № 610020774 не передбачає умов про договірне списання грошей із рахунку ОСОБА_1 на користь банку платника та/або третіх осіб (ОСОБА_4). Будь-якого іншого договору на договірне списання коштів ОСОБА_1 у сумі 50000,00 грн. відповідачами та банком суду надано не було.

Крім того, Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Імексбанк" Северин Ю.П. у своїй відповіді від 30.09.2015 № 6263, повідомив, що в ході проведення службового розслідування за заявою ОСОБА_1 були отримані дані щодо осіб, які здійснювали банківські операції з грошовими коштами на зазначеному рахунку, у зв'язку з чим, заява про вчинення кримінального правопорушення та матеріали службового розслідування були направлені до Чернігвського МВ УМВС України в Чернігівській області (а.с. 50).

З таких підстав, суд приходить до висновку, що Фонд безпосередньо або уповноважена особа Фонду у разі делегування їй повноважень у межах процедури ліквідації банку має право приймати рішення, що належали до повноважень органів управління і органів контролю банку, зокрема щодо контролю за дотриманням законодавства України та внутрішніх процедур банку.

І оскільки у межах процедури ліквідації банку, було встановлено службовим розслідуванням факт здійснення банківських операцій з грошовими коштами на рахунку ОСОБА_1 провідним економістом відділення № 104 АТ "Імексбанк", у зв'язку з чим, до Чернігвського МВ УМВС України в Чернігівській області було направлено відповідну заяву про вчинення кримінального правопорушення, суд приходить до висновку, що Фонд у межах повноважень органів управління і органів контролю банку щодо контролю за дотриманням законодавства України, мав переказати, у зв'язку з помилковим переказом з рахунка неналежного платника (ОСОБА_1), що стався з вини банку, за рахунок власних коштів суму переказу на рахунок неналежного платника (ОСОБА_1), враховуючи вимоги Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Суд наголошує, що Закон України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" не визначає підстав для відмови у виплаті вкладу фізичній особі у разі відсутності вироку суду за заявою Уповноваженої особи Фонду до правоохоронних органів про вчинення кримінального правопорушення в разі виявлення фактів шахрайства та інших протиправних дій працівників банку або інших осіб стосовно банку, за наявності при цьому дійсного договору банківського вкладу.

Відповідно до статті 41 Конституції України, ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Суд вважає за необхідне зазначити, що практика Європейського суду суттєво впливає на змістове наповнення принципів, закріплених у Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколах до неї.

Так, у своїх висновках Суд неодноразово нагадував, що перша та найважливіша вимога статті1 Першого протоколу полягає в тому, що будь-яке втручання публічної влади в право на мирне володіння майном має бути законним: друге речення пункту 1 дозволяє позбавлення власності лише "на умовах, передбачених законом", а пункту 2 визнає, що держави мають право здійснювати контроль за користуванням майном шляхом введення в дію "законів". Більше того, верховенство права, один з фундаментальних принципів демократичного суспільства, є наскрізним принципом усіх статей конвенції (рішення у справах "Амюр проти Франції", "Колишній король Греції та інші проти Греції" та "Малама проти Греції").

Водночас стаття 1 Першого протоколу не гарантує права на надбання майна (рішення у справах "Ван дер Мюсель проти Бельгії" та "Копеський проти Словаччини"). Особа може заявляти про порушення статті 1 Першого протоколу тільки тією мірою, якою оскаржувані рішення національного суду стосуються її майна в розумінні цього положення. "Майном" може бути як "існуюче майно", так і активи, включаючи вимоги, стосовно яких особа може стверджувати, що вона має принаймні "легітимні сподівання" на реалізацію майнового права. "Легітимні сподівання" за своїм характером повинні бути більш конкретними, ніж просто надія й повинні ґрунтуватися на законодавчому положенні або юридичному акті, такому як судовий вердикт (рішення у справі "Копеський проти Словаччини").

Суд зауважує, що принцип захисту легітимних очікувань належить до принципів, що розвивалися судовою практикою Європейського суду з метою контролю за здійсненням влади так, щоб не допустити свавілля та зловживань, з метою захисту від можливих порушень з боку публічної адміністрації, в першу чергу, при реалізації державними органами та посадовими особами дискреційних повноважень.

А тому, враховуючи, що у судовому засіданні позивач визнала факт виплати їй частини вкладу через установу банка-кореспондента ПАТ "Банк Михайлдівкський" в розмірі 55301,23 грн. та зважаючи на принцип захисту легітимних очікувань особи та на однин з загальновизнаних способів захисту прав особи в національному законодавстві України, який полягає у відновленні становища особи, яке існувало до порушення, суд вважає за необхідне зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб внести зміни до інформації про вкладника ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1) у загальному реєстрі вкладників ПАТ "Імексбанк", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо суми до виплати, яка повинна бути відповідно до вкладу (депозиту) розміщеному в ПАТ "Імексбанк" у розмірі 50000,00 грн. та за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб здійснити виплату відшкодування за вкладом (депозитом) розміщеному в ПАТ "Імексбанк" у розмірі 50000,00 грн.

В іншій частині позову суд вважає за необхідне відмовити повністю.

Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб внести зміни до інформації про вкладника - ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1) у загальному реєстрі вкладників Публічного акціонерного товариства "Імексбанк", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо суми до виплати, яка повинна бути відповідно до вкладу (депозиту) розміщеному в ПАТ "Імексбанк" у розмірі 50000,00 грн. (п'ятдесят тисяч гривень 00 коп.) та за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб здійснити виплату відшкодування за вкладом (депозитом) розміщеному в ПАТ "Імексбанк" у розмірі 50000,00 грн. (п'ятдесят тисяч гривень 00 коп.).

В іншій частині позову відмовити повністю.

Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя: Ю.О.Скалозуб