Справа № 820/130/16
Харківський окружний адміністративний суд
про відмову у відкритті провадження
18 січня 2016 р. м. Харків
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Спірідонов М.О., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Харківського національного університету радіоелектроніки про визнання рішень посадової особи протиправними та їх скасування, визнання результатів виборів недійсними, -
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Харківського національного університету радіоелектроніки, у якому просить суд:
1. Визнати протиправними та скасувати:
- розпорядження в.о. ректора Харківського національного університету радіоелектроніки від 05.11.2015 року №85-Р (з наступними змінами);
- наказ в.о. ректора Харківського національного університету радіоелектроніки від 16.11.2015 року №1505-Ст "Про затвердження списку делегатів Конференції студентів Харківського національного університету радіоелектроніки";
- наказ в.о. ректора Харківського національного університету радіоелектроніки від 18.11.2015 року №325 "Про затвердження рішення Конференції студентів ХНУРЕ від 17.11.2015 року;
- пункти 2 - 11 наказу в.о. ректора Харківського національного університету радіоелектроніки від 25.11.2015 року №338 "Про зміни у складі Вченої ради університету" (з наступними змінами);
2. Визнати недійсними результати виборів голів Студентського сенату Харківського національного університету радіоелектроніки, студентських сенатів факультетів, представників студентів у Вченій раді Харківського національного університету радіоелектроніки, вчених радах факультетів, вищому колегіальному органі громадського самоврядування Харківського національного університету радіоелектроніки, колегіальних органах громадського самоврядування факультетів, які відбулися 24 листопада 2015 року;
3. Стягнути на користь позивача судовий збір.
Вирішуючи питання, викладені у ч.1 ст. 109 КАС України, суд вважає, що наявні підстави для відмови у відкритті провадження, оскільки справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, виходячи з наступного.
Так, згідно положень ч.1,2 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно положень ст. 4 КАС України, правосуддя в адміністративних справах здійснюється адміністративними судами. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Згідно ч.2 ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів; спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України; спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму; спори фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації.
Справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (ст. 3 КАСУ).
Виходячи з аналізу даної статті слід зазначити, що таке поняття як адміністративна справа має наступні необхідні ознаки, а саме: 1) публічно-правовий спір; 2) одна зі сторін такого спору є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, або інший суб'єкт, наділений владними управлінськими функціями.
Згідно з пунктом 7 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що позивач оскаржує розпорядження та наказ в.о. ректора Харківського національного університету радіоелектроніки, який не є суб'єктом владних повноважень у розумінні положень Кодексу адміністративного судочинства України та спір позивача з вказаним суб'єктом не має ознак публічно - правового спору.
Таким чином, позовні вимоги позивача заявлені не до суб'єкта владних повноважень та не випливають із публічно - правового спору, а тому даний спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, а повинен бути пред'явлений до розгляду в порядку цивільного судочинства до місцевого суду загальної юрисдикції.
Відповідно до вимог ст. 15 Цивільного процесуального кодексу України, суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Виходячи з зазначеного, у відкритті провадження в адміністративній справі слід відмовити, згідно п.1 ч.1 ст. 109 КАС України, оскільки заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Суд також зазначає, що в силу положень ст. 109 КАСУ, повторне звернення позивача до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом не допускається.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 109, 165, 181, 186 Кодексу адміністративного України, суд, -
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Харківського національного університету радіоелектроніки про визнання рішень посадової особи протиправними та їх скасування, визнання результатів виборів недійсними.
Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами, а також сплачений судовий збір у розмірі 1 114,03 грн. за квитанцією №53 від 15.01.2016 року та 421,0 грн. за квитанцією №54 від 15.01.2016 р.
Роз'яснити позивачеві, що розгляд даної справи віднесено до юрисдикції місцевого суду, як цивільного.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в п'ятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії ухвали, у разі постановлення ухвали у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує.
Якщо суб'єкта владних повноважень, у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги.
Суддя Спірідонов М.О.