Ухвала від 14.12.2011 по справі 2-а-2356/11

Справа № 2-а-2356/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.12.2011 м.Апостолове Апостолівський районний суд Дніпропетровської області

в складі:головуючого судді Петренко А.П.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Апостолівському районі Дніпропетровської області про визнання дій відповідача протиправними, про перерахунок та виплати пенсії,- ВСТАНОВИВ: До Апостолівського районного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 Управління пенсійного фонду України в Апостолівському районі Дніпропетровської області про визнання дій відповідача протиправними, про перерахунок та виплати пенсії. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що отримав статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії, що підтверджується посвідченням серії А № 442183 від 23.02.2007 року виданого Дніпропетровською обласною державною адміністрацією. В 2002 році був визнаний інвалідом ІІІ групи, а з 19 січня 2006 року безстроково. Позивач в позовних вимогах просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахуванні основної та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в наслідок аварії на Чорнобильській АЕС, зобов'язати відповідача зробити відповідні донарахування та виплатити різницю між донарахованою і виплаченою основною та додатковою пенсією за шкоду заподіяну в наслідок аварії на Чорнобильській АЕС за період з травня 2011 року. Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на суб'єкта владних повноважень, тобто на відповідача, відповідач не подав до суду письмове заперечення проти позову у строк передбачений ч. 5 ст. 183-2 КАС України, тому суд вважає можливим вирішити справу на основі наявних доказів. Суд, дослідивши матеріали справи, вважає можливим розгляд справи та ухвалення судового рішення без проведення судового засідання та виклику сторони по справі. Судом встановлено, що позивач належить до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС першої категорії, що підтверджується посвідченням першої категорії серії А № 442183 від 23.02.2007 року виданого Дніпропетровською обласною державною адміністрацією. Вихідним критерієм розрахунку основної та додаткової пенсії є мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно зі ст. 28 Закону від 09.07.2003 року “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”встановлюється у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Позивачу призначена пенсія у меншому розмірі ніж це передбачено вищевказаними нормами Закону, а саме в розмірі, визначеному Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік”та постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”. Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених ст. ст. 50, 54 Закону застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений нормами чинного законодавства, виходячи з якого визначаться мінімальний розмір пенсії за віком. Положення ч. 3 ст. 28 Закону “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”не є перешкодою для застосування зазначеної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для розрахунку інших пов'язаних із нею пенсій чи доплат, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсій за віком, крім передбачених ч. 1 цієї статті. 14.06.2011 року Верховною Радою України прийнято Закон України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” №3491-VI, який набрав чинності 19.06.2011 року. П.7 ч.1 зазначеного Закону Прикінцеві положення Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” доповнено п.4, яким встановлено, що у 2011 році норми і положення ст. 39, 50, 51, 52, 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. Із аналізу наведеної норми випливає, що визначення порядку та розмірів виплат зазначеним категоріям громадян делеговано Кабінету Міністрів України. На виконання п. 7 ч. 1 зазначеного Закону, Кабінетом Міністрів України 06.07.2011 року прийнято постанову “Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету” №745, якою установлено, що у всіх випадках розміри пенсій для учасників на ЧАЕС, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році. Розмір їх додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю визначається відповідно до Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”виплачується у розмірі до прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, зокрема тим, що належать до першої категорії інвалідам-ІІІ групи у розмірі 50відсотків мінімальної пенсії за віком. Отже на спірні відносини одночасно поширюється дія ст.ст. 50, 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, згідно якої особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у відповідних розмірах. Норма п.7 ч.1 Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” №3491-VI, якою передбачено, що у 2011 році норми і положення ст. ст.50, 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. Під час вирішення питання, яка з однопредметних законодавчих норм рівної ієрархії, що не визнані неконституційними в установленому порядку, підлягає застосуванню до спірних правовідносин, перевагу слід надавати тій з них, що прийнята пізніше. У даному випадку пізніше прийняті норми Закону України від 14.06.2011 року “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік”№3491-VI. Таким чином, починаючи з 23.07.2011 року визначення розміру основної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, здійснюється з урахуванням положень Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” №3491-VI та постанови Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 року “Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету” №745. Отже суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача щодо визнання дій протиправними та зобов'язання нарахувати і виплатити основну та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 29.03.2011 року по 22.07.2011 року включно, є обґрунтованими та, відповідно, такими, що підлягають задоволенню. Правових підстав для перерахунку та виплатити вказаних пенсій після 23.07.2011 року, суд не вбачає з урахуванням вимог Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” №3491-VI та постанови Кабінету Міністрів України 06.07.2011 року “Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету” №745. Крім того, відповідно до ч.3 ст. 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, у разі збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність підвищується розмір пенсії, визначеної відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Що стосується вимоги позивача щодо зобов'язання УПФ України в Апостолівському районі здійснювати нарахування підвищення до пенсії в майбутньому, то вона задоволенню не підлягає з огляду на наступне. Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Таким чином, неможливо зобов'язати відповідача на майбутнє вчиняти певні дії, оскільки відсутні факти порушення пенсійних прав позивача в майбутньому. На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, Законами України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” від 14.06.2011 року №3491-VI, , Постановою КМ України “Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету” №745 від 06.07.2011 року, ст.183-2 КАС України суд,- П О С Т А Н О В И В: Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Апостолівському районі Дніпропетровської області про визнання дій відповідача протиправними, про перерахунок та виплати пенсії- задовольнити частково. Визнати дії Управління Пенсійного фонду Апостолівського району Дніпропетровської області відносно ОСОБА_1 , щодо нарахування та виплати основної та додаткової пенсії учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС першої категорії, за період з 01.05.2011 року по 22.07.2011 року -протиправними. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду в Апостолівському районі Дніпропетровської області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 провести перерахунок та виплату основної та додаткової пенсії, як постраждалому в наслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії в розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно до вимог ст. 50 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”за період з 01.05.2011 року по 22.07.2011 року з урахуванням проведених виплат. Піддати постанову суду негайному виконанню відповідно до ст. 256 КАС України. На постанову може бути подано апеляційну скаргу до апеляційного адміністративного суду Дніпропетровської області через Апостолівський районний суд Дніпропетровської області. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня його проголошення. У разі прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя ОСОБА_2