Справа № 2-а-1839/11
16.09.2011 Апостолівський районний суд Дніпропетровської області в складі:
Суддя Апостолівського районного суду Дніпропетровської області Марченко Н.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Апостолівському районі Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними та стягнення щомісячної соціальної допомоги дітям війни, -
12.08.2011 року позивач звернувся до суду з позовною заявою до відповідача про визнання неправомірними бездіяльності та зобов'язання нарахувати та виплатити підвищення до пенсії за віком відповідно до вимог ст. 6 ЗУ “Про соціальний захист дітей війни” за період з 01.02.2011 року по серпень 2011 року. Свої вимоги обґрунтовувала тим, що вона являється пенсіонером за віком, має статус “дитина війни”. Відповідач не виконував вимоги ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, виплачує їй підвищення до пенсії у розмірі 10 % мінімальної пенсії за віком. Вважає, що вона має право на підвищення до пенсії як дитина війни у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, тому зверталася з заявою про проведення перерахунку, однак отримала відповідь відповідача, якою їй у проведенні перерахунку відмовлено. Вважає таку бездіяльність відповідача незаконною. Просила суд позов задовольнити.
Ухвалою Апостолівського районного суду Дніпропетровської області від 15.08.2011 року відкрито скорочене провадження, позовні вимоги позивача у частині визнання незаконною бездіяльності відповідача за період часу з 01 лютого 2011 року по 11.02.2011 року включно залишено без розгляду у зв'язку з пропуском строку встановленого ст. 100 КАСУ, копію якої направлено сторонам.
Відповідачу запропоновано у строк до 06 вересня 2011 року з одержання копії ухвали подати письмові заперечення проти позову та докази, якими вони обґрунтовуються або заяву про визнання позову безпосередньо до канцелярії суду.
Копію даної ухвали представник відповідача отримав 26 серпня 2011 року, тобто строк подання заперечень проти позову закінчився 13 вересня 2010 року.
Однак ні до вказаного строку, ні на теперішній час представником відповідача не подано заперечень проти позову.
Відповідно до ст. 183-2 КАСУ України “справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, подання заперечень, якщо до суду не надійшло заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача”.
Тому, суд вважає за можливе розглянути дану справу у відсутності заперечень представника відповідача.
Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, приходжу до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Позивач ОСОБА_1 народилася 17 квітня 1939 року, що підтверджується паспортом позивача, є пенсіонером за віком, має статус “дитина війни”, що підтверджується посвідченням № 114205, виданим 28.11.2006 року, отримує пенсію в Управлінні Пенсійного фонду України в Апостолівському районі Дніпропетровської області, що підтверджується довідкою УПФ Апостолівського району Дніпропетровської області.
Позивач ОСОБА_1, вважаючи, що відповідач здійснює нарахування не в повному обсязі, звертався до відповідача з усною заявою про здійснення перерахунку та виплату підвищення у розмірі передбаченому ст. 6 З У “Про соціальний захист дітей війни”,отримав відповідь -роз'яснення від 02.08.2011 року.
Тому, позивач, не погоджуючись з бездіяльністю щодо проведення перерахунку отримуваної пенсії звертається з позовом до відповідача та ставить вимогу про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 2.1. Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України, завданням управління Пенсійного фонду у районі є, зокрема, забезпечення призначення і виплати пенсій відповідно до чинного законодавства.
Таким чином Управління Пенсійного фонду України в Апостолівському районі є належним відповідачем по справі.
При вирішенні питання правомірності бездіяльності відповідача суд виходить з наступного.
1. Відповідно до ст. 6 ЗУ “Про соціальний захист дітей війни”дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Законом України “Про Державний бюджет на 2008 рік”(пункт 2 ст. 41) внесено зміни до ЗУ “Про соціальний захист дітей війни”, за якими дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, у 2008 році виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Однак, Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року визнано неконституційним пункт 2 ст. 41 ЗУ “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
У рішенні № 15-рп/2000 від 14 грудня 2000 року “справа про порядок виконання рішень Конституційного Суду України”Конституційний Суд України зазначив, що рішення Конституційного Суду України мають пряму дію і для набрання чинності не потребують підтверджень з боку будь-яких органів державної влади. Обов'язок виконання рішення Конституційного Суду України є вимогою Конституції України (частина друга статті 150).
Таким чином, зміни внесені до ст. 6 ЗУ “Про соціальний захист дітей війни”, ЗУ “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”втратили чинність з 22.05.08 року.
Тому в силу ст. 6 ЗУ “Про соціальний захист дітей війни”позивач має право на підвищення пенсії на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
2. Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”передбачено встановлення з 22.05.2008 року гарантій на рівні не нижчому ніж діючі з 01.01.2008 року. Пунктом 8 зазначеної постанови встановлено, що дітям війни до пенсій або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у розмірі з 01 січня 2010 року -49,80 грн.
Однак, питання соціального захисту дітей війни, у тому числі і розмір підвищення до пенсії регулюється ЗУ “Про соціальний захист та дітей війни”. Крім того, відповідно до ст. 17 ЗУ “Про державні соціальні стандарти та держані соціальні гарантії”державні соціальні гарантії, які є джерелом існування, не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму встановленого законом. Згідно з положеннями ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України або міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу. Тому, виходячи з загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами при здійсненні перерахування підвищення пенсії позивачу як дитині війни застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установленого в законі про державний бюджет на відповідний рік, з якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
3. Мінімальний розмір пенсії за віком згідно зі ст.. 28 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Чинним законодавством не встановлено іншого, ніж передбачено ст. 28 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, мінімального розміру пенсії за віком.
З наведених вище підстав приходжу до висновку, що бездіяльність УПФ України в Апостолівському районі в частині невиплати позивачу підвищення до пенсії за віком як дитині війни у розмірі передбаченому ст. 6 ЗУ “Про соціальний захист дітей війни”з 12 лютого 2011 року є незаконною, а право позивача на отримання підвищення до пенсії за віком відповідно до вимог ЗУ “Про соціальний захист дітей війни”було порушено.
В позові ставиться вимога про стягнення підвищення до пенсії, передбаченого ст. 6 “Закону України” “Про соціальний захист дітей війни”, за період з 01.02.2011 року по серпень 2011 року в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком. Однак, суд, вважає за можливе стягнути з відповідача підвищення до пенсії по день винесення постанови.
Тому, вважаю, що необхідно зобов'язати відповідача перерахувати та виплачувати позивачці підвищення до пенсії, передбачене ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, за період з 12.02.2011 року по 16.09.2011 року (т.б. по день винесення постанови по справі).
На підставі викладеного, керуючись ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік ”, Законом України “Про Конституційний Суд України”, ст. 28 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” ст. ст. 104, 105, 106, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Апостолівському районі Дніпропетровської області про визнання бездіяльності неправомірними та стягнення щомісячної соціальної допомоги дітям війни -задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України в Апостолівському районі Дніпропетровської області в частині невиплати підвищення до пенсії за віком ОСОБА_1 як дитині війни у розмірі, передбаченому ст. 6 ЗУ “Про соціальний захист дітей війни”з урахуванням положень ст. 28 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 12.02.2011 року по 16.09.2011 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Апостолівському районі Дніпропетровської області провести нарахування підвищення пенсії за віком ОСОБА_1 як дитині війни відповідно до вимог ст. 6 ЗУ “Про соціальний захист дітей війни” з урахуванням положень ст. 28 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”за період 12.02.2011 року по 16.09.2011 року враховуючи зміни прожиткового мінімуму та виплатити їй підвищення до пенсії за віком як дитині війні з урахуванням сум, які були їй виплачені у вказаний період часу.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Апостолівському районі Дніпропетровської області виконати постанову негайно.
Позовні вимоги з 01 лютого 2011 року по 11 лютого 2011 року залишити без розгляду.
В іншій частині позову відмовити.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Апостолівському районі Дніпропетровської області виконати постанову негайно.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції через Апостолівський районний суд Дніпропетровської області шляхом подачі у 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Постанова, прийнята в скороченому провадженні , крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя