Ухвала від 13.01.2016 по справі 806/4939/15

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Чернова Г.В.

Суддя-доповідач:Жизневська А.В.

УХВАЛА

іменем України

"13" січня 2016 р. Справа № 806/4939/15

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Жизневської А.В.

суддів: Малахової Н.М.

Моніча Б.С.,

при секретарі Єрикаловій О.О. ,

за участю позивача та представника відповідача,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Міністерства оборони України на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "05" листопада 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання дій незаконними, зобов'язання призначити та виплатити одноразову грошову допомогу ,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 5 листопада 2015 року позов задоволено частково. Визнано дії Міністерства оборони України щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги протиправними. Зобов'язано Міністерство оборони України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у відповідності до вимог постанови КМ України від 25.12.2013року №975. В решті позовних вимог відмовлено.

Апелянт в апеляційній скарзі просить скасувати вказану постанову та прийняти нову в частині задоволення позову про відмову у задоволені позову.

Перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона не підлягає до задоволення з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що 02.04.2015 р. ОСОБА_1 звернувся із заявою до військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 про виплату йому одноразової грошової допомоги в зв'язку із встановленням другої групи інвалідності внаслідок поранення, контузії, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби (а.с.6).

Проте, листом Департаменту фінансів Міністерства оборони України № 248/3/6 від 31.08.2015 р. повідомлено про те, що після розгляду документів ОСОБА_1 щодо виплати допомоги відповідно до постанови КМУ від 25.12.2013 № 975, підстав для подання пропозицій Міністру оборони України щодо призначення одноразової допомоги немає. Дія постанови КМУ від 25.12.2013 № 975, яка набрала чинності 01.01.2014, поширюється тільки на військовослужбовців та звільнених осіб, які отримали первинно інвалідність після 1 січня 2014 року, тому права на виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги немає (а.с.4). Житомирський обласний військовий комісаріат повідомив останнього про прийняте Міністерством оборони рішення.

Позивач не погодився з ним, вважає незаконними дії Міністерства оборони України та просить суд зобов'язати відповідача призначити та виплатити йому одноразову грошову допомогу у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб.

Задовольняючи частково позов ОСОБА_1 суд першої інстанції виходив з того, що він набув право на отримання одноразової грошової допомоги з 22.04.2015 р. відповідно до норм постанови № 975 "Про затвердження порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві", тому відмова у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги є незаконними. Але щодо зобов'язання відповідача призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, то суд не вправі перебирати на себе виключні повноваження та функції суб'єкта владних повноважень, надані йому законом та іншими нормативно-правовими актами, в тому числі зобов'язувати до вчинення тих дій, які згідно із чинним законодавством можуть здійснюватися тільки суб'єктом владних повноважень.

Постанова в частині відмови у задоволенні позову позивачем не оскаржується.

Так, у відповідності до ч.1 ст.16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (у редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон), одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Згідно витягу з протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії № 860 від 26.03.2014 (а.с.8), висновку спеціаліста у галузі судово-медичної експертизи № 558/ж від 25.03.2014 (а.с.9), ОСОБА_1 має поранення (контузію) та захворювання, пов'язані із виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії. У зв'язку із цим йому встановлено 2 групу інвалідності з 07.04.2014, що підтверджується довідкою до акта МСЕК від 22.04.2014 № 830314 (а.с.7).

Підпунктом 4 пункту 2 статті 16 Закону передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується, в тому числі, у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті. При цьому, розмір одноразової грошової допомоги у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності II групи становить суму 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб (п."б" ч.1 ст. 16-2 Закону).

Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. № 975 (далі - постанова № 975), яка набрала чинності 24.01.2014 року.

За п.3 постанови № 975, днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності є дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.

Підпунктом 1 пункту 6 постанови № 975 передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується: військовослужбовцю, інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок зазначених причин, у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи.

Відтак, днем виникнення права позивача на отримання одноразової грошової допомоги у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, є 22.04.2015 р., оскільки ця дата зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.

Суд першої інстанції вірно визнав безпідставними посилання представника відповідача на те, що ОСОБА_1 не має права на отримання допомоги в зв'язку із тим, що огляд МСЕК для встановлення інвалідності здійснювався повторно, оскільки в судовому засіданні встановлено, що позивач відповідно до наданої копії пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 від 12.08.2011року був інвалідом 2 групи загального захворювання. В ході апеляційного розгляду справи ОСОБА_1 представив довідку МСЕК, в якій виправлено повторність і зазначено про освідування вперше 22.04.2014 року по наслідках поранення та захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби.

З огляду на викладене, інвалідність ОСОБА_1 , що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби визначена вперше 22.04.2014 року.

Постановою № 975 право на отримання одноразової допомоги у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чітко пов'язується з датою, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.

Також суд першої інстанції вірно визнав безпідставним висновок представника Міністерства оборони України про те, що на позивача не поширюються норми Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. № 975, оскільки інвалідність ОСОБА_1 отримана вже після набрання нею чинності. А відповідно до загальновизнаного принципу права, закріпленого у ч. 1 ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Як роз'яснив Конституційний Суд України у своєму рішенні від 09.02.99 р. № 1-рп/99, цей принцип треба розуміти так, що до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Крім того, в ході апеляційного розгляду представник відповідача пояснив, що відповідь Департаменту фінансів МО України є не законною, оскільки цей структурний підрозділ не уповноважений вирішувати питання призначення та виплати одноразової грошової допомоги, оскільки у Міністерстві оборони України рішення щодо призначення чи відмови у призначенні одноразової грошової допомоги приймає комісія з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги. Це врегульовано Положенням про організацію в МО України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого МО України від 14.08.2014 №530 (а.сп.54-55).

Відтак, Представник відповідача підтвердив висновок суду першої інстанції про неправомірність дій МО України, оскільки один з його підрозділів перебрав на себе не свої повноваження.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, у відповідності до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, не довів правомірності прийнятого ним рішення, а суд першої інстанції не допустив втручання у його дискреційні повноваження, відмовивши у задоволенні позову про зобов'язання призначити та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб.

Суд першої інстанції належним чином з'ясував обставини справи, надав їм відповідну правову оцінку та зробив обґрунтований висновок.

Постанову прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Міністерства оборони України залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "05" листопада 2015 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя А.В. Жизневська

судді: Н.М. Малахова

Б.С. Моніч

Повний текст cудового рішення виготовлено "15" січня 2016 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/ ОСОБА_1 АДРЕСА_1

ОСОБА_2 ,

АДРЕСА_2 - відповідачу/ Міністерство оборони України пр-т Повітрофлотський , 6,м.Київ,03168

- ,