Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"05" січня 2016 р.Справа № 922/4054/15
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Усатого В.О.
розглянувши справу
за заявою ТОВ "Харківметал-2" м. Харків , Публічне АТ "Харківміськгаз", м. Харків
до Приватне АТ "Інститут "Укроргверстатінпром", м. Харків
про визнання банкрутом
Ухвалою суду від 16.07.2015 р. прийнято заяву ТОВ "Харківметал-2" та Публічного акціонерного товариства "Харківміськгаз" про порушення справи про банкрутство Приватного АТ "Інститут "Укроргверстатінпром" до розгляду, призначено підготовче засідання, автоматизованою системою визначено кандидатуру арбітражного керуючого ОСОБА_1 для участі у даній справі в якості розпорядника майна.
Ухвалою суду від 20.08.2015 р. порушено провадження у справі про банкрутство Приватного АТ "Інститут "Укроргверстатінпром", визнано вимоги ініціюючих кредиторів - Товариства з обмеженою відповідальністю "Харківметалл-2" у розмірі 247 807,07 грн. та Публічного акціонерного товариства "Харківміськгаз" у розмірі 322 410,02 грн., введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, введено процедуру розпорядження майном боржника на строк 115 календарних днів, призначено розпорядником майна боржника арбітражного керуючого ОСОБА_2
Оголошення про порушення справи про банкрутство Приватного АТ "Інститут "Укроргверстатінпром" здійснено на веб-сайті ВГСУ 05.08.2015 р. (№;21071).
На адресу господарського суду надійшла заява Західної ОДПІ м.Харкова ГУ ДФС у Харківській області (вх.№ 49034 від 08.12.2015 р.) з грошовими вимогами до боржника Приватне АТ "Інститут "Укроргверстатінпром" в сумі 47159,51 грн.
Також, податковою інспекцією надане клопотання про звільнення від сплати судового збору у зв"язку з тим, що планом використання бюджетних коштів не було враховано сплату судового збору.
Розглянувши клопотання Західної ОДПІ м.Харкова ГУ ДФС у Харківській області про звільнення від сплати судового збору, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.1 Закону України "про судовий збір", судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Згідно ст.9 Закону України "Про судовий збір", судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Кошти судового збору спрямовуються на забезпечення здійснення судочинства та функціонування органів судової влади.
Таким чином, кошти судового збору спрямовуються на зміцнення матеріально-технічної бази судів, включаючи створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційної системи, веб-порталу судової влади, комп'ютерних локальних мереж, сучасних систем фіксування судового процесу, придбання та обслуговування комп'ютерної і копіювально-розмножувальної техніки, впровадження електронного цифрового підпису.
Відповідно до ст.5 Закону України "Про судовий збір", від сплати судового збору звільняються: 1. Від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: 1) позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі;2) позивачі - у справах про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також смертю фізичної особи; 3) позивачі - у справах про стягнення аліментів; 4) позивачі - у справах щодо спорів, пов'язаних з виплатою компенсації, поверненням майна, або у справах щодо спорів, пов'язаних з відшкодуванням його вартості громадянам, реабілітованим відповідно до Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні"; 5) особи, які страждають на психічні розлади, та їх представники - у справах щодо спорів, пов'язаних з розглядом питань стосовно захисту прав і законних інтересів особи під час надання психіатричної допомоги; 6) позивачі - у справах про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення; 7) громадяни, які у випадках, передбачених законодавством, звернулися із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб; 8) інваліди Великої Вітчизняної війни та сім'ї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісти, і прирівняні до них у встановленому порядку особи; 9) інваліди I та II груп, законні представники дітей-інвалідів і недієздатних інвалідів; 10) позивачі - громадяни, віднесені до 1 та 2 категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи; 11) виборці - у справах про уточнення списку виборців; 12) військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків; 13) учасники бойових дій, Герої України - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав; 14) позивачі - у справах у порядку, визначеному статтею 12 Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту"; 15) фізичні особи (крім суб'єктів підприємницької діяльності) - кредитори, які звертаються з грошовими вимогами до боржника щодо виплати заборгованості із заробітної плати, зобов'язань внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю громадян, виплати авторської винагороди та аліментів, - після оголошення про порушення справи про банкрутство, а також після повідомлення про визнання боржника банкрутом; 16) позивачі - за подання позовів щодо спорів, пов'язаних з наданням статусу учасника бойових дій відповідно до пунктів 19, 20 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту.
Відповідно до ст.8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
В постанові Пленуму Вищого господарського суду України № 7 від 21.02.2013 р. "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України", єдиною підставою для вчинення господарським судом дій, зазначених у статті 8 Закону, є врахування ним майнового стану сторін. Клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі. При цьому оскільки статтею 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, отже в тому числі й органів державної влади, то самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати.
Таким чином, оскільки Західна ОДПІ м.Харкова ГУ ДФС у Харківській області не наділено пільгами, які дають можливість відповідно до Закону України "Про судовий збір" бути звільненими від сплати судового збору, а також приймаючи до уваги, що відсутність бюджетних коштів не є підставою для звільнення від сплати судового збору, суд відмовив Західній ОДПІ м.Харкова ГУ ДФС у Харківській області в задоволенні його клопотання про звільнення від оплати судового збору.
Відповідно ч. 3 ст. 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", до заяви в обов'язковому порядку додаються докази сплати судового збору, докази надсилання копії заяви боржнику і розпоряднику майна.
Відповідно до п.п.10 п.2 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір", ставки судового збору за подання до господарського суду заяв кредиторів, які звертаються з грошовими вимогами до боржника після оголошення про порушення справи про банкрутство складає 2 розміри мінімальної заробітної плати.
Звертаючись із заявою з грошовими вимогами до боржника заявником не подано до суду доказів сплати судового збору.
Статтею 24 Закону передбачено, що у разі якщо заяву конкурсного кредитора подано без дотримання вимог частини третьої статті 23 цього Закону, господарський суд письмово повідомляє заявника про недоліки заяви та строк, протягом якого він зобов'язаний їх усунути. Якщо конкурсний кредитор усунув недоліки заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до суду. В іншому випадку суд виносить ухвалу про повернення заяви.
За таких обставин, суд повідомив заявника про допущені недоліки та надав строк до 05.01.2016 р. для їх усунення.
У встановлений судом строк від Західної ОДПІ м.Харкова ГУ ДФС у Харківській області не надійшли докази усунення вказаних недоліків.
Таким чином, на підставі ст.24 Закону, відповідно якої якщо конкурсний кредитор усунув недоліки заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до суду, в іншому випадку суд виносить ухвалу про повернення заяви, враховуючи ненадання суду доказів сплати судового збору за подання даної заяви , суд повертає Західній ОДПІ м.Харкова ГУ ДФС у Харківській області заяву (вх.№ 49034 від 08.12.2015 р.) з грошовими вимогами до боржника Приватне АТ "Інститут "Укроргверстатінпром" в сумі 47159,51 грн. без розгляду.
Керуючись ст.ст. 23, 24 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст.86 ГПК України, -
Повернути Західній ОДПІ м.Харкова ГУ ДФС у Харківській області заяву (вх.№ 49034 від 08.12.2015 р.) з грошовими вимогами до боржника Приватне АТ "Інститут "Укроргверстатінпром" в сумі 47159,51 грн. на 26 аркушах без розгляду.
Суддя ОСОБА_3