14 січня 2016 року Справа № 915/889/15
Господарський суд Миколаївської області у складі судді Олейняш Е. М., розглянувши заяву вх. 24041/15 від 25.12.2015 року Державної податкової інспекції у Центральному районі м. Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області про роз'яснення рішення суду по справі № 915/889/15
за позовом Заступника прокурора Миколаївської області, вул. Спаська, 28, м. Миколаїв, 54030
в інтересах держави в особі ОСОБА_1 міської ради, вул. Адміральська, 20, м. Миколаїв, 54001
до відповідача виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради, вул. Адміральська, 20, м. Миколаїв, 54001
до відповідача ОСОБА_2 особи-підприємця ОСОБА_3, АДРЕСА_1, 54001
про визнання незаконним та скасування рішення виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради та витребування земельної ділянки.
за участю представників сторін:
від заявника ДПІ: представник не з'явився;
від позивача (боржника) ОСОБА_1 міської ради: ОСОБА_4, довіреність № 2517/020201-22/02.06/14/15 від 01.12.2015 року;
від відповідача виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради: ОСОБА_4, довіреність № 2517/020201-22/02.06/14/15 від 01.12.2015 року;
від відповідача ОСОБА_2 особи-підприємця ОСОБА_3: представник не з'явився;
в судовому засіданні бере участь прокурор відділу ОСОБА_5, службове посвідчення № 035058, видане 13.08.2015 року, дійсне до 13.08.2020 року.
До господарського суду Миколаївської області надійшла заява вх. 24041/15 від 25.12.2015 року Державної податкової інспекції у Центральному районі м. Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області про роз'яснення рішення по справі № 915/889/15, в якій заявник просив суд роз'яснити спосіб та порядок виконання наказу господарського суду Миколаївської області від 12.10.2015 року по справі № 915/889/15.
Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 25.12.2015 року призначено розгляд заяви в судовому засіданні на 04.01.2016 року.
Розпорядженням керівника апарату № 2 від 04.01.2016 року призначено повторний автоматизований розподіл справи № 915/889/15 для розгляду заяви у зв'язку з перебуванням судді Олейняш Е. М. у відпустці.
Справу передано на розгляд судді Васильєвій Л. І.
Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 04.01.2016 року відкладено розгляд заяви на 14.01.2016 року.
Розпорядженням керівника апарату № 13 від 12.01.2016 року призначено повторний автоматизований розподіл справи № 915/889/15 для розгляду заяви шляхом передавання її раніше визначеному автоматизованою системою головуючому судді, після того як минули обставини, які унеможливили виконання обов'язків головуючим суддею.
Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 14.01.2016 року справу № 915/889/15 прийнято до провадження судді Олейняш Е. М.
В судове засідання 14.01.2016 року представники заявника Державної податкової інспекції у Центральному районі м. Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області та відповідача ОСОБА_2 особи-підприємця ОСОБА_3 не з'явились.
14.01.2016 року на адресу господарського суду Миколаївської області від заявника надійшло письмове клопотання про розгляд заяви Державної податкової інспекції у Центральному районі м. Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області про роз'яснення судового рішення без участі представника ДПІ. Клопотання мотивоване зайнятістю представника в іншому судовому процесі в ОСОБА_1 окружному адміністративному суді.
Клопотання судом розглянуто та задоволено.
Суд дійшов висновку про можливість розгляду заяви за відсутності вищевказаних представників.
14.01.2016 року від заявника ДПІ на адресу господарського суду Миколаївської області надійшло письмове клопотання про долучення до матеріалів справи доказів повернення Державною казначейською службою України у Миколаївській області наказу без виконання. В поданому клопотанні представник ДПІ просив суд роз'яснити спосіб та порядок виконання наказу господарського суду Миколаївської області від 12.10.2015 року по справі № 915/889/15.
Представник відповідачів ОСОБА_1 міської ради та виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради в судовому засіданні 14.01.2016 року проти задоволення заяви заперечив та просив суд в її задоволенні відмовити.
Розглянувши матеріали заяви, заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши та оцінивши усі подані у справу докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.
Рішенням господарського суду Миколаївської області від 07.07.2015 року по справі 915/889/15 в позові відмовлено.
Стягнуто з позивача ОСОБА_1 міської ради (код ЄДРПОУ 26565573) через виконавчий комітет ОСОБА_1 міської ради в доход Державного бюджету України 3 045 грн. - судового збору.
Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 24.09.2015 року рішення господарського суду Миколаївської області від 07.07.2015 року по справі 915/889/15 залишено без змін.
Стягнуто з ОСОБА_1 міської ради (код ЄДРПОУ 26565573) в доход Державного бюджету України 1 522, 50 грн. - судового збору за апеляційний перегляд.
На виконання вищевказаного рішення та постанови господарським судом Миколаївської області було видано накази від 12.10.2015 року.
25.12.2015 року до господарського суду Миколаївської області звернулась Державна податкова інспекція у Центральному районі м. Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області із заявою про роз'яснення рішення по справі № 915/889/15, в якій заявник просив суд роз'яснити спосіб та порядок виконання наказу господарського суду Миколаївської області від 12.10.2015 року по справі № 915/889/15.
Заява мотивована тим, що складення проекту місцевого бюджету, його попереднє схвалення належить до повноважень виконавчих органів місцевої ради та місцевих фінансових органів (ст. 28 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” ст. 75, 76 Бюджетного кодексу України). Розгляд та затвердження місцевого бюджету відноситься законодавством до виключної компетенції місцевих рад (ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, ст. 76, 77 Бюджетного кодексу України). Виконання місцевих бюджетів покладено на виконавчі органи місцевих рад та місцеві фінансові органи (ст. 63, 64 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, ст. 43, 46-51, 78 Бюджетного кодексу України).
Тобто, виконати наказ господарського суду про стягнення з ОСОБА_1 міської ради (код ЄДРПОУ 26565573) в доход Державного бюджету України 1 522, 50 грн. - судового збору за апеляційний перегляд у зазначений спосіб та порядок (стягнення з ОСОБА_1 міської ради судового збору) є неможливим.
При цьому, судом враховано наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 89 ГПК України суддя за заявою сторони чи державного виконавця роз'яснює рішення, ухвалу, не змінюючи при цьому їх змісту, а також за заявою сторони або за своєю ініціативою виправляє допущені в рішенні, ухвалі описки чи арифметичні помилки, не зачіпаючи суті рішення.
Відповідно до абз. 2 п. 18 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про судове рішення" № 6 від 23.03.2012 року здійснюючи роз'яснення судового рішення, суд викладає більш повно і зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не вносячи змін до рішення по суті і не торкаючись тих питань, які не були предметом судового розгляду. Якщо фактично порушується питання про зміну рішення, або про внесення до нього нових даних, або про роз'яснення мотивів прийняття рішення, або фактично про встановлення чи зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд відмовляє в роз'ясненні рішення.
Роз'яснено може бути лише таке судове рішення, яке набрало законної сили та не скасоване на момент звернення по його роз'яснення. В іншому разі господарський суд відмовляє в його роз'ясненні, а якщо рішення скасовано в певній частині, - роз'яснює його в тій частині, в якій рішення залишено без змін (залишено в силі), а в решті відмовляє у роз'ясненні. Суд нижчої інстанції також не вправі роз'яснювати судові рішення суду вищої інстанції, в тому числі про зміну чи скасування рішення суду нижчої інстанції.
В спірному випадку заявник в заяві про роз'яснення рішення суду просить суд роз'яснити спосіб та порядок виконання наказу господарського суду. Однак, ГПК України не передбачено такої процесуальної дії як роз'яснення способу та порядку виконання наказу суду. Враховуючи вищевикладене, в задоволенні заяви слід відмовити.
При цьому, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Складення проекту місцевого бюджету, його попереднє схвалення належить до повноважень виконавчих органів місцевої ради та місцевих фінансових органів (ст. 28 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” ст. 75, 76 Бюджетного кодексу України). Розгляд та затвердження місцевого бюджету відноситься законодавством до виключної компетенції місцевих рад (ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, ст. 76, 77 Бюджетного кодексу України). Виконання місцевих бюджетів покладено на виконавчі органи місцевих рад та місцеві фінансові органи (ст. 63, 64 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, ст. 43, 46-51, 78 Бюджетного кодексу України).
За таких обставин, фінансові ресурси на виконання статей видатків закріплюються за виконавчими органами відповідних органів місцевого самоврядування (розпорядники, головні розпорядники). Отже, у місцевих рад не має фінансових ресурсів. Таким чином, стягнення за наказом повинно здійснюватись з відповідного виконавчого органу - в спірному випадку виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради.
Керуючись ст. 86, 89 Господарського процесуального кодексу України, суд
відмовити в задоволенні заяви вх. 24041/15 від 25.12.2015 року Державної податкової інспекції у Центральному районі м. Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області про роз'яснення рішення.
Ухвала відповідно до ст. 89, 93-95, 106 ГПК України може бути оскаржена.
Копію даної ухвали направити на адресу заявника Державної податкової інспекції у Центральному районі м. Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області, вул. Потьомкінська, 24/2, м. Миколаїв, 54030.
Суддя Е.М. Олейняш