Ухвала від 18.01.2016 по справі 906/101/15

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,

E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

"18" січня 2016 р. Справа № 906/101/15.

Господарський суд Житомирської області у складі судді Костриці О.О., розглянувши без виклику учасників провадження матеріали заяви Житомирської ОДПІ Головного управління ДФС у Житомирській області по справі №906/101/15

за заявою: Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра" (м.Київ)

до: Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Листопад" (смт.Гуйва, Житомирський район, Житомирська область)

про визнання банкрутом

встановив:

В провадженні господарського суду Житомирської області знаходиться справа про визнання банкрутом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Листопад" (смт.Гуйва, Житомирський район, Житомирська область).

Ухвалою суду від 31.03.2015 було, зокрема, порушено провадження у справі про банкрутство ТОВ "Фірма "Листопад"; визнано вимоги ініціюючого кредитора ПАТ "КБ "Надра" до ТОВ "Фірма "Листопад" та введено процедуру розпорядження майном боржника.

Постановою суду від 15.12.2015 було, зокрема, припинено процедуру розпорядження майном ТОВ "Фірма "Листопад" та повноваження арбітражного керуючого ОСОБА_1, як розпорядника майна ТОВ "Фірма "Листопад", визнано банкрутом ТОВ "Фірма "Листопад", відкрито ліквідаційну процедуру ТОВ "Фірма "Листопад" та призначено ліквідатором ТОВ "Фірма "Листопад" арбітражного керуючого ОСОБА_1.

15.12.2015 на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет оприлюднено повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.

16.12.2016 до господарського суду надійшла заява Житомирської ОДПІ Головного управління ДФС у Житомирській області №1068 від 15.01.2016 з вимогами до боржника на суму 19185,53 грн. податкової заборгованості. До вказаної заяви Житомирською ОДПІ додано заяву №1067 від 15.01.2016 про звільнення від сплати судового збору за подачу заяви з вимогами до боржника.

Розглянувши заяву Житомирської ОДПІ Головного управління ДФС у Житомирській області про звільнення від сплати судового збору за подачу заяви з вимогами до боржника, судом встановлено наступне.

Відповідно до ст. 4 Закону України "Про судовий збір" (у редакції, що діє з 01.09.2015) судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. За подання до господарського суду заяв кредиторами, які звертаються з грошовими вимогами до боржника після оголошення про порушення справи про банкрутство, а також після повідомлення про визнання боржника банкрутом визначено судовий збір у розмірі двох мінімальних заробітних плат.

Судом встановлено, що заявника не віднесено за категорією до переліку осіб, що звільняються від сплати судового збору у відповідності до приписів ст. 5 Закону України "Про судовий збір".

Згідно із ст. 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті

Пунктом 3.1. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013 №7 "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" передбачено, що єдиною підставою для вчинення господарським судом дій, зазначених у статті 8 Закону, є врахування ним майнового стану сторін. Клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.

Як довод необхідності звільнення від сплати судового збору заявником зазначено про те, що відповідно до внесених змін до Закону України "Про судовий збір" податкові органи позбавлені пільг щодо сплати судового збору. Станом на 15.01.2016 не затверджено кошторис Житомирської ОДПІ Головного управління ДФС у Житомирській області, у зв'язку з чим, Житомирська ОДПІ фактично позбавлена можливості сплачувати судовий збір, оскільки, не отримала коштів для сплати судового збору з Державного бюджету України.

Слід звернути увагу, що докази, які підтверджують майновий стан особи, яка заявляє клопотання про звільнення від сплати судового збору повинні підтверджувати майновий стан на дату звернення з відповідною заявою.

За таких обставин, оскільки на дату звернення з вказано заявою, Житомирською ОДПІ не доведено того, що її майновий стан перешкоджає сплаті судового збору у встановленому порядку і розмірі, а тому відсутні підстави для задоволення заяви Житомирської ОДПІ про звільнення від сплати судового збору за подання заяви з кредиторськими вимогами до боржника.

Слід зазначити, що статтею 129 Конституції України закріплено принцип рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом, в тому числі державних органів влади, а тому, фінансування організації або установи за рахунок коштів Державного бюджету України та не закладення коштів на справляння судового збору до Державного бюджету не може бути безумовною підставою для звільнення від сплати судового збору.

З підстав викладеного, суд приходить до висновку, що заява Житомирської ОДПІ Головного управління ДФС у Житомирській області про звільнення від сплати судового збору за подачу заяви з вимогами до боржника необґрунтована належними та допустимими доказами, а тому, у суду відсутні правові підстави для звільнення заявника від сплати судового збору, у зв'язку із чим заява задоволенню не підлягає.

Щодо заяви Житомирської ОДПІ Головного управління ДФС у Житомирській області №1068 від 15.01.2016 з вимогами до боржника на суму 19185,53грн, господарський суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до ч.1 ст. 2 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції з 19.01.2013 (далі - Закон про банкрутство) провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.

Згідно з ст.4-1 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом.

Відповідно до ч.ч.1,3 ст. 38 Закону про банкрутство в редакції з 19.01.2013, з метою виявлення кредиторів з вимогами за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, здійснюється офіційне оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет. Вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури протягом двох місяців з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає. Кредитори, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними, а їх вимоги погашаються в шосту чергу в ліквідаційній процедурі;

Згідно до Інформаційного листа Вищого господарського суду, від 28.03.2013 №01-06/606/2013 "Про Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", після оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом поточні вимоги (грошові вимоги, що виникли під час проведення процедур банкрутства), стають конкурсними вимогами та можуть бути заявлені згідно з частиною першою статті 38 Закону.

Заяви з такими грошовими вимогами надсилаються кредиторами безпосередньо до господарського суду, який призначає їх до розгляду в судовому засіданні. Відповідно до Закону України "Про судовий збір" зазначені заяви оплачуються судовим збором.

Розгляд грошових вимог кредиторів у ліквідаційній процедурі здійснюється господарським судом в тому ж порядку, що і грошових вимог, заявлених на підставі статті 23 Закону.

Згідно з ч. 3 ст. 23 Закону про банкрутство заява кредитора має містити найменування господарського суду, до якого подається заява; ім'я або найменування боржника, його місцезнаходження або місце проживання, ідентифікаційний код юридичної особи та реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності); ім'я або найменування кредитора, його місцезнаходження або місце проживання, ідентифікаційний код юридичної особи та реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності); розмір вимог кредитора до боржника з окремим зазначенням суми неустойки (штрафу, пені); виклад обставин, які підтверджують вимоги до боржника, та їх обґрунтування; відомості про наявність заставного майна боржника, яке є забезпеченням вимог; перелік документів, які додаються до заяви. До заяви в обов'язковому порядку додаються докази сплати судового збору, докази надсилання копії заяви боржнику і розпоряднику майна, а також документи, які підтверджують грошові вимоги до боржника.

Відповідно до п.3 ч.1 ст. 57 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.

Суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду, якщо не подано доказів сплати судового збору у встановлених порядку та розмірі (п.4 ч.1 ст. 63 ГПК України).

Судом встановлено, що до заяви Житомирської ОДПІ Головного управління ДФС у Житомирській області від 15.01.2016 №1068 заявником не додано доказів сплати судового збору.

За вказаних обставин, заява Житомирської ОДПІ Головного управління ДФС у Житомирській області від 15.01.2016 №1068 з вимогами до боржника на суму 19185,53грн. і додані до неї документи підлягають поверненню заявникові без розгляду.

Керуючись ст.ст. 2, 23, 38 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції з 19.01.2013, п.4 ч.1 ст.63 та ст.86 ГПК України, ст.ст. 4, 5, 8 Закону України "Про судовий збір", господарський суд

УХВАЛИВ:

1. Відмовити у задоволенні заяви Житомирської ОДПІ Головного управління ДФС у Житомирській області №1067 від 15.01.2016 про звільнення від сплати судового збору за подачу заяви з вимогами до боржника.

2. Заяву Житомирської ОДПІ Головного управління ДФС у Житомирській області №1068 від 15.01.2016 з вимогами до боржника на суму 19185,53грн., з доданими до неї матеріалами, повернути без розгляду.

Ухвала господарського суду набирає законної сили в установленому чинним законодавством порядку.

Додаток: на 12 арк.

Суддя ОСОБА_2

1 - в наряд

2 - Житомирській ОДПІ, разом із заявою та доданими до неї матеріалами (реком.)