Постанова від 13.01.2016 по справі 821/3855/15-а

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 січня 2016 р.м. ХерсонСправа № 821/3855/15-а

11год. 40 хв.

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Хом'якової В.В.,

при секретарі: Перебийніс Н.Ю.,

за участю: представника позивача - Лобенко Н.І., представника відповідача - Попкової Ю.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства "Дім марочних коньяків "Таврія" до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області про визнання протиправним та скасування наказу,

встановив:

Публічне акціонерне товариство «Дім марочних коньяків «Таврія» звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 9 грудня 2015 року № 21-2002/43-15-сг в частині внесення змін в договір оренди землі загальною площею 1961,6550 га, укладеного між Новокаховською міською радою та публічним акціонерним товариством "Дім марочних коньяків "Таврія", встановивши: з 01 квітня 2014 року по 31 жовтня 2015 року орендну плату у грошовій формі у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (нормативна грошова оцінка земельної ділянки щороку підлягає уточненню на коефіцієнт індексації та інші коефіцієнти, передбачені законодавством); з 01 листопада 2015 року орендну плату у грошовій формі та у розмірі 5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (нормативна грошова оцінка земельної ділянки щороку підлягає уточненню на коефіцієнт індексації та інші коефіцієнти, передбачені законодавством).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін, у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Положенням про Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області не передбачено повноважень відповідача щодо встановлення розміру орендної плати в односторонньому порядку, та ще на період, який передує виданню оспорюваного наказу, всупереч статті 58 Конституції України, якою встановлено, що Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Будь-якого обґрунтування підвищення розміру орендної плати до 5 % від нормативної грошової оцінки (далі - НГО) землі немає. Відповідач, видавши наказ від 09.12.15, є ініціатором змін до договору оренди в односторонньому порядку, та в свою чергу ще й зобов'язує ПАТ «ДМК «Таврія» надати першим проект додаткової угоди з розміром орендної ставки 5% від нормативної грошової оцінки, а не направивши разом з наказом підписану та засвідчену своєю печаткою Додаткову угоду про внесення змін до договору оренди, що є порушенням Цивільного кодексу.

Представник позивача прибув в судове засідання, просить задовольнити позов в повному обсязі.

Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області (відповідач) подав письмові заперечення проти позову, в яких просить відмовити в задоволенні позову, мотивуючи тим, що Положенням про Головне управління, затвердженого наказом Держгеокадастру від 03.03.2015 № 28 (зі змінами), зазначено, що Головне управління, відповідно до покладених на нього завдань, розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах визначених Земельним кодексом України на території Херсонської області. Крім того, частиною 4 статті 4 Закону України «Про оренду землі» визначено, що орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є органи виконавчої влади, які відповідно до закону передають земельні ділянки у власність або користування. Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» з 01 квітня 2014 року внесено зміни до Податкового кодексу України та визначено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки. Головне управління, як орендодавець та розпорядник земель сільськогосподарського призначення державної власності, має право самостійно визначати розмір орендної плати за користування земельними ділянками. Відсутність згоди орендаря на зміну умов договору не позбавляє права особи звернутися до суду із позовом про внесення змін до договору. Відповідач зазначає, що на засіданні 21.10.15 науково-технічної ради Головного управління Держгеокадастру Херсонської області, до складу якої входять керівники Херсонської регіональної філії ДП «Центр ДЗК», ДП «Херсонський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» та ДП «Херсонгеоінформ», з метою збільшення надходжень до місцевих бюджетів, запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання, було вирішено при укладанні та переукладанні, внесенні змін та пролонгації договорів оренди землі сільськогосподарського призначення зафіксувати ставку орендної плати на рівні 5 % від НГО землі.

Представник відповідача прибув в судове засідання, просить відмовити в задоволенні позову.

Розглянувши подані документи і матеріали та заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив, що між ВАТ «АПФ «Таврія», правонаступником якого є позивач, та Новокаховською міською радою 09.11.2005 був укладений договір оренди земельної ділянки №№ 4АА4АА002384-040573200101, розташованої на території Райської сільської ради площею 1967,57 га, договір укладений строком на 50 років.

10.10.12 між позивачем та Херсонською ОДА укладено угоду № 2 про внесення змін до договору від 09.11.05, відповідно до якої змінився орендодавець - Херсонська обласна державна адміністрація та були уточнені розміри орендованих угідь: землі сільгосппризначення 1961,6550 га, з них 3 га рілля, 1313,1445 га багаторічні насадження, 87 га полезахисні лісосмуги, 9,517 га під ставками та каналами; 187,1721 га - під дорогами та прогонами; 348,3756 га - землі в стадії меліоративного будівництва; 13,2899 га - господарські двори. Відповідно до пункту 9 договору орендна плата до 01.01.2014 вноситься орендарем у грошовій формі для багаторічних насаджень - 116747,63 грн., що становить 0,15% від нормативної грошової оцінки, для ріллі - 646,95 грн. (1%); для інших земель - 32545,88 грн. (0,5%), загальна сума орендної плати 158524,62 грн. на рік, для багаторічних (1313,1445 га) орендна плата встановлена в розмірі 0,03% від нормативної грошової оцінки; для ріллі (3.0001 га) - 0,1% від нормативної грошової оцінки; для інших земель сільськогосподарського призначення (645,5104 га) - 1,0% від нормативної грошової оцінки.

ПАТ «ДМК «Таврія» стверджує, що на виконання вимог статті 288 Податкового кодексу України з 01.01.15 добровільно почало сплачувати орендну плату в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки, в розмірі 3 804 216,35 грн. на рік, дане твердження не спростоване відповідачем.

У зв'язку з тим, що в процесі сільськогосподарського виробництва, пройшли зміни у складі угідь позивача, частина ділянок була передана в суборенду, для приведення істотних умов договору, а саме в частині приведення у відповідність до фактичного складу угідь, розміру річної орендної плати ПАТ «ДМК «Таврія» направило до Херсонської ОДА лист №2293 від 08.09.2015 про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель та приведення їх у відповідність до фактичного складу угідь, але відповіді не отримало.

На адресу ПАТ «ДМК «Таврія» від Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області надійшов лист №13-21-7777.102-4868/27-15 від 19.10.2015 щодо приведення у відповідність до чинного законодавства плати за землю. На підставі цього листа своїм листом №2686 від 19.11.2015 разом з пакетом документів направив на адресу відповідача проект угоди №3 від 02 листопада 2015 р. щодо приведення у відповідність до чинного законодавства орендної плати за землю, встановивши її з 01 листопада 2015 р. у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки, що становить на рік - 3 804 216.35 грн.

Відділ Держгеокадастру у м. Новій Каховці Херсонської області листом №28-28-0.4-1933/2-15 від 15.12.2015 р. «Про виконання наказу» надіслав позивачу наказ Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 09.12.2015 р. № 21-2002/43-15-сг ПАТ ДМК «Таврія» та повідомив про необхідність протягом 30-ти календарних днів з дня отримання копії наказу підготувати та подати до відділу проект угоди про внесення змін до договору оренди. Відповідно до п. 1 наказу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 09.12.2015 р. № 21-2002/43-15-сг «Про внесення змін до договору оренди землі, укладеного з ПАТ «Дім марочних коньяків «Таврія» , з посиланням на частину 4 статті 122 Земельного кодексу України, статті 1 Закону України «Про землеустрій», пункту 288.5.1. статті 288 Податкового кодексу України, Закону України «Про оренду землі». Положення про Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області, затвердженим наказом Держгеокадастру від 03.03.2015 р. №28 (зі змінами), наказано внести зміни до договору оренди землі загальною площею 1961,6550 га (наданий конкретний перелік земельних ділянок з кадастровими номерами), укладеного між Новокаховською міською радою та ПАТ «Дім марочних коньяків «Таврія», зареєстрованого у Новокаховському реєстраційному окрузі Херсонської регіональної філії Центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис 09 листопада 2005 року за № 4АА-002384040573200101, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Райської сільської ради м. Нова Каховка Херсонської області, встановивши:

- з 01 квітня 2014 року по 31 жовтня 2015 року орендну плату у грошовій формі у розмірі 3 % (три відсотки) від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (нормативна грошова оцінка підлягає уточненню на коефіцієнт індексації та інші коефіцієнти, передбачені законодавством),

- З 01 листопада 2015 року орендну плату у грошовій формі та у розмірі 5 % від НГО (нормативна грошова оцінка підлягає уточненню на коефіцієнт індексації та інші коефіцієнти, передбачені законодавством).

Позивач не погодився з п. 1 даного наказу, тому звернувся д суду з адміністративним позовом. Наказ відповідача від 09.12.2015 № 21-2002/43-15-сг породжує для позивача певні правові наслідки та є обов'язковим для нього, тобто є правовим актом індивідуальної дії суб'єкта владних повноважень, тому може бути оскаржений до адміністративного суду.

Суд вважає позовні вимоги про скасування п. 1 наказу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 09.12.2015 р. № 21-2002/43-15-сг такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до частини 4 статті 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Положенням про Головне управління, затвердженого наказом Держгеокадастру від 03.03.2015 № 28 (зі змінами) (далі - Положення), зазначено, що Головне управління, відповідно до покладених на нього завдань, розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах визначених Земельним кодексом України на території Херсонської області.

Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар уносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (пп.14.1.136 п.14.1 ст.14 ПКУ). Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються в договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем, а підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки .

Згідно пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України (в редакції, діючої з 01 квітня 2014 року) розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється в договорі оренди земельної ділянки, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та в свою чергу не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки. Тобто законодавець визначив нижню граничну межу річної суми орендної плати за земельні ділянки, незалежно від того, чи збігається її розмір з указаним у договорі.

Відповідно до пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПКУ платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та в розмірах, установлених цим кодексом та законами з питань митної справи. Отже, з набранням чинності ПКУ річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам пп.288.5.1 п.288.5 ст.288 цього кодексу та є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати.

Зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Згідно з ч. 1. 2 ст. 651 Цивільного кодексу України зміна, розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Відповідно до п. 13 договору від 09.11.2005 розмір орендної плати переглядається раз на рік на початку фінансового року у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованих земельних ділянок не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом. Наведений в договорі перелік підстав для зміни узгодженого сторонами розміру орендної плати є вичерпним і не містить такої підстави, як зміна встановлених законом граничних розмірів орендної плати. Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 284 Господарського кодексу України умови договору оренди зберігають силу на весь строк дії договору, а також якщо після його укладення законодавством встановлено правила, що погіршують становище орендаря. Разом з тим, орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для звернення сторони по договору, яким є відповідач, до суду з позовом щодо перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору, якщо орендар не погодиться на позасудове врегулювання спору.

В даному випадку відповідач не звертався ні до позивача з пропозицією внесення змін до договору оренди щодо встановлення нового розміру орендної плати, ні до господарського суду з відповідним позовом. Видання оспорюваного наказу є по суті намаганням змінити договір оренди в односторонньому порядку шляхом спонукання орендаря погодитись на розмір орендної плати 3 % від НГО за період, що вже минув, та на підвищений розмір орендної плати 5% від нормативної грошової оцінки з 01.11.15. Такі дії не передбачені діючим законодавством, яке регулює орендні відносини, внесення змін в діючі договори оренди мають відбуватись саме за домовленістю сторін, шляхом укладання змін до договору оренди, а у випадку не досягнення згоди, за рішенням суду.

Крім того, відповідач ніяким чином не обґрунтовує в оспорюваному наказі підстави для збільшення розміру орендної плати понад законодавчо встановлений мінімум. Посилання у письмових запереченнях на засідання науково-технічної ради ГУ Держгеокадастру Херсонської області є також необґрунтованим, оскільки такий орган може давати рекомендації, які не мають обов'язкового характеру. Відповідач не позбавлений права ініціювати внесення змін до договорів оренди землі в частині зміни розміру орендної плати, яке має здійснюватися шляхом прийняття відповідного рішення. За відсутності такого рішення встановити волю орендодавця щодо внесення змін до договору неможливо.

Відповідно до частини третьої статті 2 КАС у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд вважає, що приймаючи наказ від 09.12.15, відповідач недотримався вимог діючого законодавства, що дає підстави для визнання п. 1 наказу протиправним та його скасування.

Позивачу відшкодовуються витрати по сплаті судового збору за рахунок відповідача.

Клопотання представника відповідача про звільнення від сплати судового збору, не містить обґрунтування та не підтверджене належними доказами, тому не підлягає задоволенню. Обмежене фінансування бюджетної установи, яка діє як суб'єкт владних повноважень, не є підставою для її звільнення від сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 94, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Задовольнити позов публічного акціонерного товариства "Дім марочних коньяків "Таврія".

Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 9 грудня 2015 року № 21-2002/43-15-сг в частині внесення змін в договір оренди землі загальною площею 1961,6550 га, укладеного між Новокаховською міською радою та публічним акціонерним товариством "Дім марочних коньяків "Таврія", зареєстрованого у Новокаховському реєстраційному окрузі Херсонської регіональної філії Центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис 09 листопада 2005 року за № 4АА-002384040573200101, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Райської сільської ради м. Нова Каховка Херсонської області, встановивши: з 01 квітня 2014 року по 31 жовтня 2015 року орендну плату у грошовій формі у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (нормативна грошова оцінка земельної ділянки щороку підлягає уточненню на коефіцієнт індексації та інші коефіцієнти, передбачені законодавством); з 01 листопада 2015 року орендну плату у грошовій формі та у розмірі 5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (нормативна грошова оцінка земельної ділянки щороку підлягає уточненню на коефіцієнт індексації та інші коефіцієнти, передбачені законодавством).

Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (за рахунок бюджетних асигнувань) на користь публічного акціонерного товариства "Дім марочних коньяків "Таврія" (код ЄДРПОУ 00413475) витрати по сплаті судового збору в сумі 1218, 00 грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять гривень 00 коп.)

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 15 січня 2016 р.

Суддя Хом'якова В.В.

кат. 6.2