15 січня 2016 р. м. ХерсонСправа № 821/3865/15-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Войтович І.І.,
при секретарі - Сердюк О.О.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача -Головного управління Національної поліції в Херсонській області - Кучерявого О.С.,
представника відповідача - Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області - Сімеоніді І.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання позивача про забезпечення адміністративного позову у справі
за позовною заявою ОСОБА_4
до Головного управління Національної поліції в Херсонській області, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
29 грудня 2015 р. до Херсонського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_4 із адміністративним позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області, Головного управління Національної поліції в Херсонській області в якому просить визнати дії протиправними та зобов'язати вчинити певні дії.
30 грудня 2015 р. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до судового розгляду на 14 січня 2016 року о 08:30 год. (суддя Василяка Д.К.).
14 січня 2016 року позивачем подано до суду клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову.
Відповідно до розпорядження № 1 від 14.01.2016 року та у зв'язку з перебуванням судді Василяки Д.К. на лікарняному було здійснено повторний автоматичний розподіл у даній справі.
Дане клопотання обґрунтоване тим, що Постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 № 730 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ», постановлено ліквідувати Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області.
07.11.2015 набрав чинності Закон України «Про Національну поліцію», а Закон України «Про міліцію» втратив чинність.
Таким чином, система органів міліції припинила свою роботу, а органи поліції почали виконувати функції, які раніше виконувала міліція. У зв'язку з цим, територіальні органи міліції, які мають статус юридичних осіб знаходяться в стані припинення своєї діяльності.
Згідно відомостей з веб-сайту Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, з 10.11.2015 УМВС перебуває у стані припинення. Строк для заявлення кредиторський вимог встановлено до 20.01.2016.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 157 КАС України, суд закриває провадження у справі у разі ліквідації підприємства, установи, організації, які були стороною у справі.
Таким чином, УМВС вживаються заходи для припинення юридичної особи та у найближчий час відбудеться таке припинення. Після цього провадження у справі в частині вимог до УМВС має бути закрито. Вважає, що припинення юридичної особи УМВС України в Херсонській області унеможливить захист порушених прав позивача.
Представник позивача в судовому засіданні клопотання про вжиття заходів забезпечення позову підтримав, просив задовольнити.
Представники відповідачів заперечили проти задоволення даного клопотання. Просили відмовити в задоволенні заявленого клопотання у зв'язку з його необґрунтованістю.
Відповідно до ч.1 ст.118 КАС України, клопотання про забезпечення адміністративного позову розглядається не пізніше наступного дня після його одержання й у разі обґрунтованості та терміновості вирішується ухвалою негайно без повідомлення відповідача та інших осіб, які беруть участь у справі.
Розглянувши клопотання позивача, заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що в його задоволенні слід відмовити, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.117 КАС України суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам чи інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Суд зазначає, що позивачем не надано, в тому числі належних та достатніх доказів, які свідчили б про те, що існує очевидна небезпека того, що у випадку невжиття судом вказаних заходів забезпечення адміністративного позову, буде завдано істотної шкоди правам, свободам та інтересам позивача.
Крім цього, позивач просить забезпечити позов шляхом заборони Державному реєстратору Реєстраційної служби Суворовського районного управління юстиції у м. Херсоні вносити запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про державну реєстрацію припинення юридичної особи Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області.
Суд звертає увагу на те, що відповідачами у справі є Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області та Головне управління Національної поліції в Херсонській області, а тому суд позбавлений можливості заборонити вчиняти дії, щодо внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про державну реєстрацію припинення юридичної особи Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області, Державному реєстратору Реєстраційної служби Суворовського районного управління юстиції у м. Херсоні, оскільки він не є стороною у даній справі.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що в задоволенні клопотання про забезпечення позову слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 117, 118 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ухвалив:
У задоволенні клопотання відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний строк з дня її проголошення.
Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги, ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Войтович І.І.