Ухвала від 04.04.2011 по справі 22-а-1760/11

Апеляційний суд Київської області

м. Київ, вул. Володимирська, 15, 01601, (044) 278-46-20

У ХВАЛ А ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 квітня 2011 року колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Київської області у складі:

головуючого: судді Поліщука М.А.

суддів: Малорода 0.1., ОСОБА_1

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні апеляційною суду Київської області адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійною фонду України у Рокитнянському районі Київської області на постанову Рокнтнянського районного суду Київської області від 14 грудня 2009 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Рокитнянському районі Київської області про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок іа виплату щомісячної іержавної соціальної допомоги як дитині війни.

встановила:

В грудні 2009 року ОСОБА_3 звернувся до Рокиїнянської о районного суду Київської області з адміністративним позовом до управління Пенсійною фонду України у Рокитнянському районі та зазначав, що він сучасником ліквідації аварії на ЧАЕС. Вказував на ге. що отримує державну та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у значно меншому розмірі ніж передбачено ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Вважає, що такими діями відповідача порушуються норми вказаного Закону га його конституційні права. Просив суд визнати дії відповідача - Управління Пенсійного фонду України у Рокитнянському районі неправомірними іа зобов'язал и здійснити перерахунок та виплату основної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю з 01.01.2008 року.

Постановою Рокнтнянського районного суду Київської області лід 14 ірудня 2009 року позовні вимого задоволено частково. Визнано неправомірною відмову відповідача щодо проведення перерахунку га виплати ОСОБА_2 1-А. державної пенсії га додаткової пенсії та шкоду, заподіяну' здоров'ю згідно ст.50 та ч,4 сі.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, та провести перерахунок та вигашу юдаггкової пенсії за школу, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75 % від мінімальної пенсії за віком з встановленої Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік». Зобов'язано Управління ПФУ у Рокитнянському районі здійснити перерахунок пенсії позивачу, починаючи з 22 травня 2008 року згідно зі ст.сг, 50, 54 ч.4 цього Закону, в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, встановленої Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік» та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» мінімальної пенсії за віком.

Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, управління І [емісійного фонду України у Рокитнянському районі подало апеляційну скаріу, в якій просість скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову. В своїй

апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необгрунтованість та необ'єктивнісгь рішення сулу, неповне з'ясування всіх обставин, то мають значення для вирішення справи, порушення норм матеріального та процесуального права, що с підставою для скасування судового рішення.

Заслухавши суддю-доповідача. перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачасться з матеріалів справи., є постраждалим внаслідок аварії на ЧАЕС 1 категорії га інвалідом ІІ груїш, захворювання якої пов'язане з роботами по ліквідації аварії на ЧАЕС'.

Відповідно до сг.49 Закону України "Про стагле і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", пенсії особам, віднесеним до категорій 1,23.4. встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, яка призпачасться після виникнення права на державну пенсію.

Згідно ч.І. сі.50 Закону особам, віднесеним до категорії 11. грнзначапься щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю, у розмірі інвалідам другої групи - 75 % мінімальної пенсії за віком. Ця додаткова пенсія відповідно до положень ст.53 цього Закону виплачується повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

В ч. 4 ст. 54 цього Закону передбачено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по другій групі інвалідності 8 мінімальних пенсій за віком.

ОСОБА_4 оспорюючи дії відповідача вважав, то він отримував пенсію за додаткову пенсію значно нижчу, ніж не передбачено ст. 50 та 54 Закону України "1 Іро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у зв'язку з чим звернувся до суду за захистом своїх прав.

Вирішуючи вказаний спір га задовольняючи позовні вимого су д першої інстанції прийшов до висновку про порушення відповідачем норм ст, 50 га 54 Закону України "Про статус І соціальний захист громадян, які постраждати внаслі док Чорнобильської катастроф»".

Колегія суддів вважає зазначений висновок суду першої інстанції законним га обгрунтованим.

Статтею 19 ч.2 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень тау спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конст п іуціг ю та Законами України (tr. 1 ІЗ Конституції України).

При винесенні оскаржу ваного рішення суд першої інстанції, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, правомірно прийшов до висновку, тю постанова КМ України № 1 від 03.01.2U02 року "Про підвищення розмірів пенсій та інших анііальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бкуркету" . су перечить вимогам ст. 50 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської калнетрофн”. оскільки істотно звужує обсяг встановлених законом прав.

Також суд першої інстанції правильно не взяв до уваги посилання відповідача па те. що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою г одувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається КМ України, оскільки падання законодавцем такого права КМ Україні не означає, що останній

встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту іа обсягу прав позивача, встановленого ним же Законом.

Тобто, КМ України повинен був вегановити зазначений порядок, не порушуючи положень цього Закону, в тому числі й інших законів, якими встановлено ротмір мінімальної пенсії за віком, розмір якої визначасться лише за правилами, передбаченими ч. 1 сі. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

Зіідно з рішенням Конституційною суду України від 22 зрання 2008 року за № 10 - рп визнано неконституційними деякі положення Законів України "Про державний бюджет на 2008 рік", зокрема п. 28 розділу 2 зазначеного Закону, яким було внесено па 2008 рік зміни до ст. 50 та 54 Закону України "Про етапе і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в частині визначення розміру пенсії та додаткової пенсії по другій іруиі інвалідності пов'язаноїз впливом аварії на ЧЛЕС.

Так відповідно до Закону про Державний бюджет на 2008 р. прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становить з 1 січня 2008 року 470 грн., з І квітня - 481 грн.. з 1 липня - 482 грн., з 1 жовгня - 498 грн.

Рішення Конституційного суду ( обов'язковим до виконання па всій території України.

Крім того, відповідно до Постанови Пдсн му Верховного Суду України віл 1 днетонада 1996 року N 9 "Про застосу вання Конституції України нри злінснеїпті правосуддя". судам необхідно виходити з того, що нормативно-правові акти будь-якого державного чи іншого органу (акти Президента України, постанови Верховної Ради України, постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України, нормативно-правові акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим чи рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, акти органів місцевого самоврядування, накази та інструкції міністерств і відомств, накази керівників підприємств, установ та організацій тощо) підлягають оцінці на відповідність як Конституції, так і закону.

Якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт. який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

Постановою Пленуму Верховного Сулу України від ІЗ червня 2007 року № 8 "Про незалежність судової мали" зазначено, що відповідно до статей 8 та 32 Конституції України не підтягають застосуванню сулами закони га інші нормативно-правові а к їй. якими скасовуються конституційні права і свободи людини та іромадяшша. а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Ко н с ги гу ці сю У краіі т т і і чинними законами прав і свобод (абз. 1 ті. 19).

Відповідно до положень Конституції У країни, найвищою соціальною цінністю в Україні с людина, її права і свободи за їх гарантії визначают ь зміст і спрямованість діяльності держави, а їх утвердження і забезпечення є головним обов'язком держави (ст 3). права і свободи людини с невідчужуваними та непорушними (стаття 21). їх зміст і обсяг при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не може бутті звужений (стаття 22).

Зупинення дії положень законів, якими визначено права і свободи громадян. їх зміст та обсяг, є обмеженням прав і свобод і може мати місце лише у випадках, передбачених Основним Законом України (лише в умовах воєнного або надзвичайного стану на певний строк).

Окрім того, встановлений ч. 2 ст. 95 КонспггуціТ України, ч. 2 сі. 38 Бюджетного Кодексу перетік правовідносин, які реіулюються Законом про Державний бюджет України, • вичерпним, а тому цей закон не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій. передбачених іншими законами України, зокрема Законом України

"Про статус і соціальним статус громадян, як; постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" га не може будь-яким чином змінювати визначене іншими законами України правове регулювання суспільних відносин.

Колегія суддів вважає. що суд першої інстанції правомірно прийшов до висновку щодо того, що позивач маг право на перерахунок розміру пенсії та додаткової пенсії як інвалід І! групи, захворювання якої пов'язане з виливом аварії на ЧАЕС починаючи з 22 травня 2008 різку з урахуванням виплаченої пенсії.

Виходячи з вище наведеного, колегія судді» дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.

За таких підстав апеляційна скарга управління Пенсійного фонду України у Рокитнянському районі на постанову Рокитнянського районного суду Київської області віл 14 грудня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Рокитнянському районі про визнання неправомірними дій відповідача щодо проведення перерахунку та виплати пенсії га дон tar - підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 197. 198, 200 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА

Апеляційну скаріу Управління Пенсійного фонду України у Рокитнянському районі - залишити без задоволення.

Постанову Рокитнянського районного суду Київської області пі і 14 і рудня 2009 року - залишиш без змін.

Ухвала апеляційної інстанції набирає законної сили відповідно до частини 5 стагггі 254 КАС України га може бути оскаржена до Питого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий:

Судді: