Постанова від 16.11.2011 по справі 22-а-24732/11

Апеляційний суд Київської області

м. Київ, вул. Володимирська, 15, 01601, (044) 278-46-20

Постанова ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" листопада 2011 р. Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Апеляційного суду Київської області у складі:

головуючого Приходька К.П.

суддів Голуб С.А., Таргоній Д.О.

розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Рокитнянському районі Київської області на постанову Рокитнянського районного суду Київської області від 26 березня 2010 року' у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Рокитнянському районі Київської області про проведення перерахунку' раніше призначеної пенсії і виплати недоотриманої суми пенсії за минулий період

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2010 року ОСОБА_1 звернувся до Рокитнянського районного суду Київської області з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Рокитнянському районі Київської області про проведення перерахунку раніше призначеної пенсії і виплати недоотриманої суми пенсії за минулий період.

Постановою Рокитнянського районного суду Київської області від 26 березня 2010 року позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Рокитнянському районі про проведення перерахунку раніше призначеної пенсії і виплати недоотриманої суми пенсії за минулий період задоволено частково.

Зобов»язано Управління Пенсійного фонду України у Рокитнянському районі провести донарахування та виплату недоотриманих сум пенсі ОСОБА_2 як особі, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, а саме: щомісячної доплати до пенсії за проживання в зоні гарантованого добровільного у відповідності до статті 39 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катаезрофи", щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особі віднесеній до 4 категорії відповідно до ст.. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської

катастрофи*' у розмірі 15% мінімальної пенсії за віком починаючи з

22.05.2008року з врахуванням раніше отриманих сум таких виплат та

3 послідуючим їх перерахунком у відповідності до змін діючого законодавства та встановлення нових розмірів мінімальної заробітної плати та пенсії.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

На вказане судове рішення Управлінням Пенсійного фонду України у Рокитнянському районі Київської області подано апеляційну скаргу у якій ставиться питання про Його скасування та прийняття нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог у зв'язку з порушенням норм матеріального права.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, судова колегія дійшла висновку, що апеляційна скарга Управління Пенсійного фонду України у Рокитнянському районі Київської області підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Рокитнянському районі Київської області як непрацюючий пенсіонер та мас статус громадянина

4 категорії, який постійно проживає на території радіоекологічного контролю.

Згідно з даними паспорту громадянина України позивач з 1999 року проживає в смт.Рокитне, віднесеному до зони посиленого радіоекологічного контролю.

Абзацом четвертим частини першої статті 39 Закону України № 796-Х11 від 28 лютого 1991 року "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофн'їу редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі -Закон України № 796- XII від 28 лютого 1991 року) передбачено, шо пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення в зоні посиленого радіоекологічного контролю, підвищується на одну мінімальну заробітну плату.

Крім того, відповідно до частини третьої статті 51 Закону України № 796-Х1І від 28 лютого 1991 року особам, віднесеним до категорії 4, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 15 процентів мінімальної пенсії за віком.

Судом встановлено, що на виконання статей 39 та 51 Закону України № 796-ХП від 28 лютого 1991 року розрахунок виплат позивачу здійснювався на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року № 836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи "та відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 03 січня 2002 року № 1 "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів. Фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету". Зазначеними Постановами уряду всупереч вимогам Закону України Х

Відповідно до частини другої статті 19 ОСОБА_3 України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_3 та законами України.

Згідно ст. 8 ОСОБА_3 України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права, ОСОБА_3 України має вищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_3 У к раї н н та повинні відповідати їй. ОСОБА_3 України - є нормами прямої дії.

Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміиістраіивного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Кон сти ту ції У кпаїї і и, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Крім того, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп було визнано неконституційним п. 28 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", зокрема п. 28 розділу 2 зазначеного Закону, яким було призупинено дію ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи" в частині виплати компенсацій і допомоги у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати, а також, пункт, яким було внесено на 2008 рік зміни до ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в

частіші визначення додаткової пенсії потерпілим 4 категорії в розмірі 5% прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян.

Рішення Конституційного суду є обов'язковим до виконання на всій території України.

Таким чином, правильним є висновок суду першої інстанції, що, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, при вирішенні даного спору підлягають застосуванню статті 39, 51 Закону України JSV796-X1I від 28 лютого 1991 року.

З моменту ухвалення рішень Конституційним Судом України бездіяльність Управління Пенсійного фонду України у Рокитнянському районі е протиправною.

За вказаних обставин колегія суддів Апеляційного суду Київської області зазначає, що перерахунок пенсії та додаткової пенсії позивачу, передбачених ст.ст. 39,51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» також міг бути проведений з 22 травня 2008 року.

Разом з тим, при ухваленні рішення, судом першої інстанції не було враховано причини та наслідки пропущення позивачем процесуального строку звернення до суду з адміністративним позовом.

За загальним правилом, встановленим ст. 99 КАС України позивач має право звернутися до адміністративного суду за захистом своїх прав в межах річного строку.

Позивач звернувся за захистом своїх прав 24 лютого 2010 року та просив поновити строк звернення до суду. При цьому поважних причин для поновлення цього строку не зазначив.

Користуючись правом, наданим ч. 1 ст. 100 КАС України представник відповідача у своїх письмових запереченнях проти позову наполягав на застосуванні наслідків пропущення строків звернення до адміністративного суду та з цієї підстави просив відмовити позивачу у задоволенні вимог.

У відповідності до п. 14 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ" № 2 від 06 березня 2008 року у разі відсутності підстав для визнання поважною причини пропуску строк')' звернення до суду та встановлення факту' порушення права суд відмовляє в його захисті саме з підстав пропуску строку. При цьому такий висновок суду повинен міститися а постанові, прийнятій за результатами розгляду справи.

З огляду на викладене колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 1.0. за період з 22 травня 2008 року по 24 лютого 2009 року знаходяться поза межами строку звернення до суду.

Враховуючи наведене, постанова суду підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення, про часткове задоволення позову у межах строку звернення до суду.

Вимоги позивача про проведення в подальшому перерахунок пенсії не підлягають задоволенню, оскільки не відповідають змісту законодавства, адже судове рішення має бути наслідком чинного правового регулювання.

Керуючись ст.ст. 197, 198,201 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Рокитянському районі Київської області задовольнити частково.

Постанову Рокитиянського районного суду Київської області від 26 березня 2010 року скасувати.

Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Рокитнянському районі про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги задоволити частково.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фондУ України у Рокитнянському районі щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Рокитнянському районі провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 як особі, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, а саме: щомісячної доплати до пенсії за проживання в зоні гарантованого добровільного у відповідності до статті 39 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особі віднесеній до 4 категорії відповідно до ст.. 51 Закону України "Про статлс і соціальний захист громадян. які постраждав и внаслідок Чорнобильської катастрофи” у розмірі 15% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 24 лютого 2009 року по 26 березня 2010 року з врахуванням раніше отриманих сум таких виплат .

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Постанова набирас законної сили відповідно до ч.5 ст. 254 КАС України та може бути оскаржена до вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Головуючий

Судді