Апеляційний суд Київської області
м. Київ, вул. Володимирська, 15, 01601, (044) 278-46-20
Колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Київської області
у складі: ,,
Г оловуючого судді: Поліщука М.А.
суддів: Рудніченко О.М., Г олуб С А.
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні апеляційного суду Київської області адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України у м.Біла Церква на постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 18 грудня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м.Біла Церква про зобов'язання відповідача провести перерахунок доплати до пенсії,
•
В листопаді 2009 року ОСОБА_1 звернулася до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України у м.Біла Церква та зазначала, що вона є непрацюючим пенсіонером, який постійно проживає на території посиленого радіологічного контролю та відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на доплату в розмірі однієї мінімальної заробітної плати. Вважала, що такими діями відповідача порушуються норми вказаного Закону та її конституційні права. Просила суд визнати дії відповідача - Управління Пенсійного фонду України у м.Біла Церква протиправними та зобов'язати здійснити перерахунок та виплату основної пенсії та додаткової пенсії за період з 01 січня 2009 року.
Постановою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 18 грудня 2009 року позов задоволено. Зобов'язано відповідача нарахувати ОСОБА_1 державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю згідно ст.39 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі однієї мінімальної заробітної плати щомісячної доплати непрацюючому пенсіонеру за проживання в зоні посиленого радіологічного контролю починаючи з 01 січня 2009 року.
В апеляційній скарзі Управління пенсійного фонду України в м.Біла Церква просить скасувати постанову суду, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
По справі встановлено, що позивачка є непрацюючим пенсіонером, постійно проживає у зоні посиленого радіологічного контролю та одержує пенсію, яка призначена відповідно до ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», але не у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться оплата в таких розмірах: - у зоні посиленого радіоекологічного контролю - одна мінімальна заробітна плата.
Пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, підвищуються у розмірах, встановлених ч. 1 ст. 39 вищезазначеного Закону (ч. 2 ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
„ ВиРішУючи вказаний спір та задовольняючи частково позовні вимоги суд пеошої інсгантгії риишов до висновку про порушення відповідачем норм ч. 2 ст. 39 Закону України "Ппо ста™ і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської кятасгосХ".
Колегія судців вважає зазначений висновок суду першої інстанції законним та обгрунтованим.
Статтею 19 4.2 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією та Законами України (ст.
I
ш
113 Конституції України).
При винесенні оскаржуваного рішення суд першої інстанції правомірно прийшов до висновку, Щ° постанова КМ України № 836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суперечить вимогам ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з огляду на наступне.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" дію положень ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на 2008 рік були призупинені в частині виплати компенсацій і допомоги у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати.
Згідно з рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року за № 10 - рп визнано неконституційними деякі положення Законів України "Про державний бюджет на 2008 рік", зокрема п. 28 розділу 2 зазначеного Закону, яким було призупинено дію ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в частині виплати компенсацій і допомоги у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати.
Рішення Конституційного суду є обов'язковим до виконання на всій території України.
Крім того, відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України від 1 листопада 1996 року N 9 "Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя", судам необхідно виходити з того, що нормативно-правові акти будь-якого державного чи іншого органу (акти Президента України, постанови Верховної Ради України, постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України, нормативно-правові акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим чи рішення Ряди міністрів Автономної Республіки Крим, акти органів місцевого самоврядування, накази та інструкції міністерств і відомств, накази керівників підприємств, установ та організацій тощо) тідлягають оцінці на відповідність як Конституції, так і закону.
9 ' к.
Якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, якии підлягав астосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ,і правовідносини.
Постановою Пленуму Верховного Суду України від 13 червня 2007 року № 8 "Про незалежність /дової влади" зазначено, що відповідно до статей 8 та 22 Конституції України не підлягають істосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні іава і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг тановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод (абз.1 п.19).
Відповідно до положень Конституції України, найвищою соціальною цінністю в Україні є щина, її права і свободи та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, а їх зердження і забезпечення є головним обов'язком держави (ст.З), права і свободи людини є зідчужуваними та непорушними (стаття 21), їх зміст і обсяг при прийнятті нових законів аоо ісєнні змін до чинних законів не може бути звужений (стаття 22).
Зупинення дії положень законів, якими визначено права і свободи громадян, їх зміст та обсяг, є обмеженням прав і свобод і може мати місце лише у випадках, передбачених Основним Законом України (лише в умовах воєнного або надзвичайного стану на певний строк).
Окрім того, встановлений ч. 2 ст. 95 Конституції України, ч. 2 ст. 38 Бюджетного Кодексу перелік правовідносин, які регулюються Законом про Державний бюджет України, є вичерпним, а тому цей закон не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України, зокрема Законом України "Про статус і соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та не може будь-яким чином змінювати визначене іншими законами України правове регулювання суспільних відносин.
Колегія суд дів вважає, що суд першої інстанції правомірно прийшов до висновку щодо того, що позивач має право на перерахунок доплати до пенсії як непрацюючий пенсіонер, який проживає у зоні посиленого радіоекологічного контролю в розмірі передбаченому Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік".
Згідно ст.55 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» визначено розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2009 року -605 грн, з 1 квітня 2009 року - 625 грн, з 1 липня 2009 року - 630 грн, з 1 жовтня 2009 року - 650 грн, з 1 грудня 2009 року - 669 грн на місяць.
Виходячи з вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 195,197,198,200 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м.Біла Церква - залишити без задоволення.
Постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 18 грудня 2009 року - залишити без змін.
Ухвала апеляційної інстанції набирає законної сили відповідно до частини 5 статті 254 КАС України та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Г оловуючий:
Судді: