Апеляційний суд Київської області
м. Київ, вул. Володимирська, 15, 01601, (044) 278-46-20
23 листопада 2011 року колегія суддів судової палати в цивільних спр Апеляційного суду Київської області у складі:
головуючого судді Приходька К.П.,
суддів: Голуб С.А., Таргоній Д.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні апеляційного суду
Київської області адміністративну справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України у м. Біла Церква Київської області на постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 24 березня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м. Біла Церква Київське області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок доплати пенсії,-
У березні 2010 року позивач звернувся до відповідача з названим позовом У позо: зазначає, щр він проживає в зоні посиленого радіологічного контролю, не праць Відповідно ідо ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, ю постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на щоміся о» здилатс розмірі рЦ|єї мінімальної заробітної плати. Проте вказана доплата проводять-; л в знач меншому '{юЗмірі, здійснити перерахунок відповідач відмовився, тому просив взнати відповідача неправомірними та зобов'язати провести перерахунок раніше призначеної пенсі з урахуванням щомісячної надбавки до пенсії, яка повинна бути встановлена в розмірі одні заробітні'%ілати |а виплатити заборгованість з недоотриманих сум щомісячно: доплати,
ПоРДацовсіК) Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 1 берег- 2010 року і позовні вимоги задоволено частково. Постановлено визнати дії відповідача ще, відмови у перерахунку доплати до пенсії позивачеві протиправними, зобов'язано відповідач; провести перерахунок доплати до пенсії за період з 21 грудня 2008 року - 605 гра І квіті 2009 року - 625 грн., з 1 липня 2009 року в розмірі 630 грн., з 1 жовтня 2009 х к - ро» 650 грн.лз1 листопада 2009 року по 31 грудня 2009 року в розмірі 744 грн.
В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати постанову з підстав з шєїі
судом норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення і. в
позові.
Апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
#'¦ :І І і
Ухвалюючи постанову, суд першої інстанції правильно виходив з тог позивач особою, яка проживає в зоні посиленого радіологічного контролю зареєстрс залий управлінні Пенсійного фонду України як непрацюючий пенсіонер.
Відповідно до ч.2 ст.39 Закону України «Про статус і соціальний за»: :
НІ4" • . * в
постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії непрацюючим лен.: с м . м
проживають на територіях радіоактивного забруднення, підвищуються хшсрах ;. г1 і 1' т: ....
встановлених частиною першою цієї статті, а саме в розмірі однієї мінімальної заооопНч>
плати, а відтак позивач як непрацюючий пенсіонер, має право на таку доплату. Разом з тям/ як вбачається з матеріалів справи, така доплата проводиться відповідачем значно є мешлашг розмірі, який передбачений постановою KM України від 26.07.1996р. за №836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» що випливає з огляду на розмір мінімальної заробітної плати в період виплати.
Так Законом України «Про затвердження прожиткового мінімуму на 2008 рік», прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність встановлювався з
01.01.2008 року 470 грн., 01.04.2008 року і 481 грн., з 01.07.2008 року-482 грн., з
01.10.2008 року - 498 грн. Статтю 59 Закону України «Про державний бюджет Україн» не 2008 рік» встановлений з 1 січня 2008 року розмір мінімальної заробітної плати 515-00 грн., з
01.04.2008 року 525-00 грн., з 01.10.2008 року-545 грн.. з 01.12.2008 року-605 грн.
Таким чином, розмір додаткової пенсії, нарахування та виплату яких позивачу проводить відповідач відповідно до вищевказаних нормативних актів, суперечить вимогам ст. 39 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Позиція відповідача щодо обставин даного спору груп» : і .ся виключно на положеннях постанов KM України, тоді як відповідно до ч.2 ст.19 Кок питу тії України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має вищу юридичну силу, закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України та по динні відповідати їй. За ст. 113 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй дія. :ьвості керується Конституцією і Законами України, актами Президента України. На у » . цу відповідач нараховував позивачу допомогу без врахування рішення Конституційного Ссуду України №10 рп/2008 від 22.05.2008 року, згідно яких призупинення, обмеження та скасування прав і свобод громадян є неконституційним.
Згідно ч. З ст. 9 КАС України при вирішенні справи суд керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважен а у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Розмір доплати легс.д визначений вказаною вище постановою KM України від 26.07.1996р. за №836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофм», суперечить вимогам ст. 39 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та інших законів, що стосувалися встановлення розміру мінімальної заробітної плати. Рішенням Конституційного Суду У країн я 1 К>- рп/2008 від 22.05.2008 року, зокрема в п.5.4 якого було встановлено, що ЗУ «Про дер і двний бюджет України на 2008 рік» не мав обмежень щодо застосування положень ст.39 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до території України, остаточним і оскарженню не підлягає.
Крім того, в п.5 зазначеного рішення вказано на те, що рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисди- при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії до дет:, статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Згідно 4.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового ста Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язкові.: ь до о надана Верховною Радою України або іншому правовому акту, суд застосовує право» С кт. який має вищу юридичну силу.
Отже за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності зак піл над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсій позивачеві застосуванню ідлягає
Л'ГО'Т»Г»Т ТО Тотл/лттхг \/тЛГаїгТГІ //І 1*Ч/Л /VrOT-t Г/> 1 Л ,ЛТТ1 Г* Т-Г-Г ТТТТТІ rtrtVTI/vr ТТ/ПГ1 «ТГТ«*ч -'ЛМТГ
внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанова Кабінету Міністрів України, яка1«й істотно звужує обсяг встановлених законом прав.
Виходячи з наведеного суд приходить до висновку про те. що відповідачем ас:: л єно право позивача на підвищення пенсії та отримання доплати до неї відповішо до - їожєні. Законів України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внж іїідок Чорнобильської катастрофи" і що право на доплату до пенсії на рівні однієї ишшгдхаоі заробітної плати позивач набув з дня ухвалення Конституційним Судом України зкійшго вище рішення, оскільки за ст.152 Конституції України закони, інші правова акти або їк окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ?хва.*енші Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Про це також с а
п. З зазначеного рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, ари визначенні розміру доплати до пенсії у зв'язку з проживанням на радіоактивно забрудненій території, передбаченої Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», необхідно керуватися сі іього Закону, а не постановою Кабінету Міністрів України № 836 «Про комиенс Ґ особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанов. и п
Міністрів України від 28 травня 2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»,яка суперечать вимогам ст. 39 Закону України «Пре лату с і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»
Доводи апеляційної скарги щодо правомірності своїх дій з посилання на г . листь бюджетних коштів та відсутність фінансування витрат, пов'язаних з реалізацій Закон України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали - л ;до, Чорнобильської катастрофи», які здійснюються не за рахунок коштів Пенсійно з фонд «
з і
України, а за рахунок державного бюджету не приймаються до уваги, оскільки питання фінансування цих видатків не є предметом даного с пору. Проблеми надання .: ;,жс ни> коштів УПФ для виконання покладених на нього обов'язків у справах цієї категорії вихс да ь за межі заявлених позовних вимог, не є підставою для невиконання відпив1 : л ево обов'язків.
Інші доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, п ..х
постанові.
Суд першої інстанції прийняв постанову з додержанням норм матеріально:.-о процесуального права і підстав для його скасування немає.
Керуючись ст.ст. 197,198, 200, 206 КАС України, колегія суддів, -
апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у м. Біла Церква Київської області відхилити.
Постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від
24 березня 2010 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили в порядку визначеному ч.5 ст. 254 КАС України та може бути оскаржено в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий
Судді