Апеляційний суд Київської області
м. Київ, вул. Володимирська, 15, 01601, (044) 278-46-20
30 червня 2011 року колегія судців судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Київської області у складі:
головуючого: судді Поліщука М.А.
суддів: Фінагєєва В.О., Голуб С.А.
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні апеляційного суду Київської області адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України у Кисво-Святошинському районі на постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 21 січня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни»,
встановила:
В листопаді 2009 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, у якому просила визнати відмову відповідача щодо виплати їй щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30 відсотків мінімально! пенсії за віком, як дитині війни, неправомірною та зобов'язати відповідача здійснити нарахування їй як дитині війни, державної соціальної допомоги у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком згідно ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни?» та забезпечити виплату за період з 2006 року по вересень 2009 року в розмірі 3602,60 гре, та з жовгня 2009 року по весь період чин., ост і вказаної норми.
Постановою Кіісво-Святошинського районного суду Київської області від 21 січня 2010 року задоволено частково. Визнано протиправними дії відповідача у відмові провести перерахунок та виплату позивачці щомісячної державної соціальної допомоги, як дитині війни. Зобов'язано відповідача прожсш перерахунок та виплату позивачці недоплаченої як дитині війни щомісячної державної соціальної допомоги у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 13 листопада 2008 року по 31 січня 2010 року. її решті позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі У ГІФ у* > Києво-Святошинському районі Київської області просить скасувати постанову суду та ухвалити нове рішення про відмову а задоволенні позовних вимог.
Перевіривши законність і обгрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та ;>н.ьоі , заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з таких підстав.
Згідно ч.З ст.22 Конституції України яри прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не долуекаєть- я звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно ч і от.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльност органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб
Згідно преамбул Зак.гту України "Про соціальний захист дітей війни" цей Закон установлює правовий статус дітей війни і визначає основи їх соціального захисту та гарантує їх соціальну захищеність шляхом надання піль; державної соціальної підтримки.
Статтею 6 зазначеного Закону передбачена державна соціальна підтримка дітей війни, за змістом якої дітям вінки пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується ллміо'ь пенсії, гг.явищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Згідно сі. 7 ЦоСго Закону фінансове забезпечення державних соціальних гарантій,
передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
По справі встановлено, що позивачка перебуває на обліку в УПФУ у Києво- Святошинському районі Київської області, отримує пенсію за віком та має статус дитини війни і відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має право на державну соціальну підтримку у вигля, і підвищення пенсії на ЗО відсотків мінімальної пенсії за віком.
Проте, така надбавка їй виплачувалась у значно меншому розмірі, оскільки підпунктом 2 пункту 41 розділу II 'Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про державний бюджет на 20С8 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", яким текст статті 5 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" був викладений в новій редакції, буж звужені гарантовані Конституцією України та Законом України "Про соціальний захист дітей війни" права позивачки на державну соціальну підтримку дітей війни у вигляді Підвищення пенсії на ЗО відсотків мінімальної пенсії за віком.
Згідно пункту : Рішення Конституційного Суду України № 10-рл/2008 від 22.05.2008 року визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення статті 67 розділу І, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-1 з пункту 35, пунктів 36-100 розділу II 'Внесення змін до деяких законодавчих актів України" та пункту 3 розділу 111 'Прикінцеві положення" Закону України "Про державний бюджет на ииоб рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
Згідно пункту 5 зазначеного Рплеакя положення Закону України 'Про державний бюджет на 2008 рік та пре внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Ухвалюючи постанову про часткове задоволення позову, суд обґрунтовано виходив із засад пріоритетності законів над пілзаконними актами та прийшов по правильного висновку про те, що відповідач, як орган, якому делеговано повноваження щодо призначення і виплати пенсій та доплат до них, повинен буь діяти у відповідності з вимогами ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» і здійснити позивачу відповідні нарахування, але у порушення вимог указаної статті таких нарахувань не проводив, чим і допустив протиправну бездіяльність.
Доводи відповіидча мело правомірності своїх дій з посиланням на відсутність бюджетних кошті?, для ловкої реалізації програми з доплат дітям війни обґрунтовано не взяті судом до уваги, оскільки питання фінансування цих видатків не виступає предметом даного спору. Проблеми надання бюджетних, коші їв відповідачу для виконання покладених на нього обов'язків у справах цієї категорії виходять за межі заявлених вимог і судом не розглядались.
Проте, колегія судді 7-, може погодитись з висновком суду в частині зобов'язання відповідача нарахувати хг виплавити на користь позивачки недораховану щомісячну державну соціальну допомогу а розмірі 79 одоетків мінімальної пенсії за віком у відповідності до сг.6 Закону України «.Про соціальну : захист ділей війни» за період з 13 листопада 2008 року по 31 січня 2010 року.
Враховуючи положення ст.99 КАС відповідно до якого для звернення до адміністративного су г ж. зати-то? прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня холи ое- -ба дізналася або повинна була дізнатися про пору.. зцдх ..-.»їх ;мз, свобод та іпіересів. '.гід.то рішення Конституційного Суду України 10-рп '2008 лід 22.05 2008 року іа межі иозовких вимог, ос танк і піддягають задоволенню з і б лис і опади 2ь08 рляу по 1 з листопада 2009 року.
За наведе- нх об: г :-кя. по- • іг.ова суд- я, цій частині підлягає зміні
Керуючись ст. л: 198, 201, 205, 207 КАС України, колегія судців. -
постанови.! в :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинського району - задовольнити частково.
Змінити постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 21 січня 2009 року в частині зобовязання Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинського району Київської області нарахувати на користь ОСОБА_1 щомісячну
державну соціальну допомогу в розмірі ЗО відсотків мінімальної пенсії за віком у відповідності
до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни» за період з 13 листопада 2008
року по 31 січня 2010 року та прийняти в цій частині нову постанову.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі
Київської області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячну
державну соціальну допомогу в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком за період з 13 листопада 2008 року по 13 листопада 2009 року відповідно до ст.6 Закону України «Про
соціальний захист дітей війни».
В решті постанову залишити без змін.
Постанова набирає законної сили відповідно до частини 5 стаггі 254 КАС України та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий
Судді