Рішення від 13.01.2016 по справі 924/1264/14

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"13" січня 2016 р.Справа № 924/1264/14

Господарський суд Хмельницької області у складі: Головуючий суддя Шпак В.О, судді : Заярнюк І.В., Яроцький А.М.

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СХУХІТ" с.Давидківці Хмельницький район

до Управління комунального майна Хмельницької міської ради м.Хмельницький

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Хмельницька міська рада

про визнання договору оренди від 22.03.2013р. нікчемним на підставі п.1,2 ст.215 , п.1,2,4 ст. 203 Цивільного кодексу України.

Представники сторін:

від позивача не з'явився

від відповідача ОСОБА_1 - представник за довіреністю №1176 від 30.12.15 року

від третьої особи ОСОБА_2 - представник за довіреністю №02-15-1689 від 27.11.2015 р.

Товариство з обмеженою відповідальністю „СХУХІТ” с.Давидківці Хмельницький район звернулось з позовом до Управління комунального майна Хмельницької міської ради м.Хмельницький про визнання договору оренди від 22.03.2013р. нікчемним на підставі п.1,2 ст.215, п.1,2,4 ст. 203 Цивільного кодексу України.

В обгрунтування своїх вимог посилається на те, що управління комунального майна Хмельницької міської ради та міське комунальне підприємство по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності вчинили правочин без відповідного дозволу (ліцензії). Зазначає, що управління комунального майна Хмельницької міської ради не мало необхідного, законодавчо закріпленого обсягу повноважень на управління та розпорядження майном, яке було передано позивачу за договором оренди. Звертає увагу, що на час укладення договору оренди, спірне майно не було зареєстроване за відповідачем відповідно до Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, воно не перебувало на його балансі. Також, позивач вважає, що спірний договір оренди від 22.03.2013р. повинен був бути нотаріально посвідчений. Також, на його думку, начальник управління комунального майна не мав права підпису договору оренди від 22.03.2013р., тому що згідно витягу з єдиного державного реєстру право підпису має керівник відповідача.

Крім того, в судовому засіданні позивачем подане клопотання про вихід за межі позовних вимог відповідно до п. 2 ст. 83 ГПК України, в якому просить суд залишити орендоване приміщення на зберіганні у ТОВ „СХУХІТ” .

Відповідач (Управління комунального майна Хмельницької міської ради) позовні вимоги не визнав. Зазначив, що підстав для визнання договору оренди від 22.03.2013р. немає, оскільки під час укладення договору сторони досягли згоди щодо всіх його істотних умов, договір укладено в належній письмовій формі, його підписано уповноваженою особою.

Відповідно до ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Відносини щодо оренди майна, що перебуває у комунальній власності, регулюються договором оренди, вищевказаним законом та іншими нормативно-правовими актами.

Статтею 761 Цивільного кодексу визначено, що право передання майна у найм має власник речі або особа, якій належать майнові права. Наймодавцем може бути також особа, уповноважена на укладення договору найму.

Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради №875 від 09.10.2003 року управління комунального майна визначено єдиним орендодавцем нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень), що належить до комунальної власності територіальної громади м. Хмельницького.

Таким чином, за письмовою заявою директора ТОВ "СХУХІТ" 22 березня 2013 року на виконання рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради №119 від 14.02.2013р. та наказу управління комунального майна від 11.03.2013р. №54 між управлінням комунального майна Хмельницької міської ради (Орендодавцем), товариством з обмеженою відповідальністю "СХУХІТ" (Орендарем), міським комунальним підприємством по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності (Отримувачем коштів-Балансоутримувачем) було укладено договір оренди нежитлового приміщення по вул. Купріна, 61 загальною площею 162,5 кв.м, корисною площею 156,4 кв.м у м. Хмельницькому, що належить до комунальної власності.

Згідно умов договору оренди майна (нерухомого або іншого), що належить до комунальної власності від 22.03.2013 року та акту прийому-передачі, управління комунального майна Хмельницької міської ради та міське комунальне підприємство по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності передали, а відповідач прийняв в оренду приміщення по вул. Купріна ,61, площею 162,5кв.м.

Розпорядженням міського голови за №227/А-к від 26.09.2006року призначено начальника управління комунального майна, який діяв відповідно до повноважень, наданих йому Положенням про управління комунального майна.

Просить в позові відмовити.

Представник третьої особи (Хмельницької міської ради) в наданому поясненні заперечує проти заявленого позову. Стверджує, що як орган місцевого самоврядування, який представляє інтереси територіальної громади міста, відповідно до закону розпоряджається майном, що знаходиться в комунальній власності, та відповідно до свого обсягу повноважень правомірно створило та передало повноваження по розпорядженню спірним майном виконавчому комітету вказаної ради, яке в свою чергу визначило управління комунального майна єдиним орендодавцем.

Представником Хмельницької міської ради подано клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Міське комунальне підприємство по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності.

Обґрунтовує це тим, що вказане підприємство є отримувачем коштів - балансоутримувачем. Майна.

Статтею 27 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до прийняття рішення господарським судом, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї з сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за клопотанням сторін, прокурора. Якщо господарський суд при прийнятті позовної заяви, вчиненні дій по підготовці справи до розгляду або під час розгляду справи встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права і обов'язки осіб, що не є стороною у справі, господарський суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.

В п.1.6 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції” №18 від 26.12.2011року зазначено, що питання про допущення або залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, до участі у справі вирішується ухвалою суду про прийняття позовної заяви до розгляду (із зазначенням про це в ухвалі про порушення провадження у справі) або під час розгляду справи, але до прийняття господарським судом рішення, з урахуванням того, чи є у цієї особи юридичний інтерес у даній справі. Саме лише зазначення в позовній заяві та/або у вступній частині судового рішення певного підприємства чи організації як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, без вирішення судом питання щодо її допущення або залучення до участі у справі не надає їй відповідного процесуального статусу.

Приймаючи до уваги, що рішення з господарського спору не може прямо вплинути на права або обов'язки Міського комунального підприємства по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності, оскільки воно фактично є лише отримувачем коштів, а орендодавцем по договору виступає Управління комунального майна, в задоволенні вказаного клопотання належить відмовити.

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.

Хмельницька міська рада народних депутатів рішенням від 22.04.1992р. №6 вирішила затвердити перелік майна і об'єктів, що перебували у комунальній власності міста.

18.12.1998р. рішенням шостої сесії Хмельницької міської ради було вирішено створити міське комунальне підприємство по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності.

28.12.1999р. рішенням дванадцятої сесії Хмельницької міської ради №11 було вирішено уповноважити виконавчий комітет здійснювати управління об'єктами права комунальної власності, в тому числі: здавати в оренду цілісні майнові комплекси, їх структурні підрозділи, нерухоме майно (будівлі, споруди, приміщення) та інше окреме індивідуально визначене майно.

Положенням Хмельницької міської ради від 21.05.2003р. шляхом реорганізації відділу приватизації було створено управління комунального майна Хмельницької міської ради.

Відповідно до п. 3 вказаного положення одними із повноважень управління є здійснення управління майном, що перебуває у комунальній власності територіальної громади м. Хмельницького, а саме:

- ведення обліку комунального майна;

- створення і ведення реєстру комунального майна.

Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради №875 від 09.10.2003р. визначено управління комунального майна Хмельницької міської ради єдиним орендодавцем нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень), що належать до комунальної власності територіальної громади м. Хмельницького.

14.02.2013р. рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради №119 надано дозвіл Управлінню комунального майна та отримувачам коштів укласти договори оренди відповідно вимог чинного законодавства.

22 березня 2013 року на виконання рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради №119 від 14.02.2013р. та наказу управління комунального майна від 11.03.2013р. №54 між управлінням комунального майна Хмельницької міської ради (Орендодавцем) та товариством з обмеженою відповідальністю „СХУХІТ” (Орендарем), міським комунальним підприємством по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності (Отримувачем коштів-Балансоутримувачем) було укладено договір оренди нежитлового приміщення по вул. Купріна, 61 загальною площею 162,5 кв.м, корисною площею 156,4 кв.м у м. Хмельницькому, що належить до комунальної власності.

Майно передається в оренду під виробничу майстерню строком на два роки і одинадцять місяців з 22 лютого 2013року по 22 лютого 2016року.

Згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 01.08.2014р. власником нежитлового приміщення комунальної власності (м. Хмельницький, вул. Купріна, 61, загальною площею 345,2 кв.м.) виступає територіальна громада міста Хмельницького в особі Хмельницької міської ради.

Відповідно до інвентарної картки обліку основних засобів №136 приміщення за адресою: м. Хмельницький, вул. Купріна, буд. 61, знаходиться на балансі та в обслуговуванні житлово-експлуатаційної контори №5.

Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов до наступних висновків.

Позивач просить задоволити позов посилаючись на п. 1, 3 ст. 215, п. 1, 2, 4 ст. 203 ЦК України, тобто позивач вважає, що при укладенні оспорюваного договору відповідачем було порушено наступні вимоги законодавства:

- зміст правочину не може суперечити цьому кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

- особа, яка вчинила правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності.

Відповідно до ст. 5 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду, сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.

Згідно ст. 10 вищезазначеного Закону сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.

Відповідно до ст. 16 Закону органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону. Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

У відповідності до пункту 6 частини 1 ст. 26 Закону до повноважень міської ради відноситься утворення за поданням сільського, селищного, міського голови інших виконавчих органів влади.

В свою чергу, ст. 11 Закону виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

На підставі вищезазначених норм Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” Хмельницька міська рада своїм рішенням №8 від 12.02.2003р. створила управління комунального майна та рішенням №25 від 21.05.2003р. затвердила положення про нього.

Також необхідно відмітити те, що ст. 60 Закону передбачено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповіднодо закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Пунктом 31 частини 1 ст. 26 Закону до повноважень міської ради відноситься прийняття рішень про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення.

Саме на підставі зазначеної норми Хмельницька міська рада своїм рішенням №11 від 28.12.1999 року уповноважила виконавчий комітет здійснювати управління об'єктами права комунальної власності у межах:

- здавати в оренду цілісні майнові комплекси, їх структурні підрозділи, нерухоме майно та інше окреме індивідуально визначене майно;

- визначати орендодавців комунального майна, крім окремого індивідуально визначеного майна.

Поряд з цим, виконавчим комітетом були прийняті рішення №875 від 09.10.2003 року, яким було визначено управління комунального майна єдиним орендодавцем нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень), що належать до комунальної власності територіальної громади м. Хмельницького, та рішення №1015 від 29.09.2011 року, яким було затверджено Порядок проведення конкурсів по визначенню орендарів цілісних майнових комплексів, їх структурні підрозділи, нерухомого майно та іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває в міській комунальній власності.

Пунктом 2.1. Порядку, затвердженого рішенням №1015 від 29.09.2011 року, встановлено, що конкурс на право оренди об'єкта оголошується орендодавцем. Умови передачі майна в оренду мають відповідати умовам, визначеним рішенням виконавчого комітету міської ради. На виконання вказаної норми рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради №958 від 08.09.2011 року було дозволено управлінню комунального майна та отримувачам коштів за оренду нежитлових приміщень укласти договори оренди згідно з чинним законодавством на умовах, визначених згідно з додатком. Пунктом 2 додатку до рішення було визначено умови передачі в оренду нежитлового приміщення загальною площею 186,2 кв.м в будівлі по вул. Купріна, 61 під виробничу майстерню.

Оспорюваний договір був укладений на виконання рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради №119 від 14.02.2013 року та наказу управління комунального майна №54 від 11.03.2013р.

Вказані рішення приймались на підставі норм Закону України „Про оренду державного та комунального майна” та Порядку проведення конкурсів по визначенню орендарів цілісних майнових комплексів, їх структурні підрозділи, нерухомого майно та іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває в міській комунальній власності, затвердженого рішенням виконкому №1015 від 29.09.2011 року.

Поряд з цим судом звертається увага, що ухвалою суду від 12 січня 2015 року зупинено провадження у справі №924/1264/14 до вирішення справи №924/1878/14, що розглядається господарським судом Хмельницької області.

Рішенням господарського суду від 02 червня 2015 року по справі №924/1878/14 у позові ТОВ „СХУХІТ” с. Давидківці до виконавчого комітету Хмельницької міської ради, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Управління комунального майна Хмельницької міської ради, Міське комунальне підприємство по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності, фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 м. Хмельницький, фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 м. Хмельницький, Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькі напівфабрикати" м. Хмельницький, фізичної особи - підприємця ОСОБА_5 м. Хмельницький, фізичної особи - підприємця ОСОБА_6 м. Хмельницький, Товариства з обмеженою відповідальністю "КОФЕ ГРУП-А" м. Хмельницький про скасування рішення міськвиконкому від 12.02.2013 року №119 відмовлено.

Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 03 серпня 2015 року апеляційну скаргу ТзОВ „СХУХІТ” від 09.06.2015р. залишено без задоволення, рішення господарського суду Хмельницької області від 02.06.2015 року у справі № 924/1878/14 залишено без змін.

Постановою Вищого господарського суду України від 07 жовтня 2015 року касаційну скаргу ТОВ „СХУХІТ” залишити без задоволення, а постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 03.08.2015 року у справі № 924/1878/14 - без змін.

Відповідно до пункту 30 частини 1 ст. 26 Закону до повноважень міської ради відноситься створення, ліквідація, перепрофілювання підприємств, установ, організацій комунальної власності відповідної територіальної громади.

На підставі зазначеної норми законодавства Хмельницька міська рада своїм рішенням №55 від 18.12.1998 року створила міське комунальне підприємство по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності.

В свою чергу, рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради №457 від 15.05.2009 року всі нежитлові приміщення, які перебували на балансі ЖЕКів, були передані на баланс МКП по утриманню нежитлових приміщень. Згідно пункту 7, приміщення, які передавалися ЖЕК №5, перелік яких наведений в додатку до вказаного рішення, значиться і нежитлові приміщення загальною площею 327,6 кв.м по вул. Купріна, 61. Той факт, що нежитлове приміщення в будівлі по вул. Купріна, 61, яке було передано в оренду позивачу, перебуває в комунальній власності територіальної громади міста Хмельницького, підтверджується свідоцтвом про право власності.

Приймаючи до уваги викладене, висновок позивача про те, що управління комунального майна не мали необхідного обсягу дієздатності для укладення оспорюваного договору, є необгрунтованим.

Однією з підстав визнання недійсним оспорюваного договору оренди позивач вказує, що в супереч ст. 761 ЦК України у відповідача не було зареєстрованого права власності на нежитлове приміщення, яке було передано йому в оренду, тому відповідач ввів його в оману і передав в оренду майно, яке йому не належить.

Як вже зазначалось, згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 01.08.2014 року за територіальною громадою, в особі Хмельницької міської ради зареєстровано право власності на нежитлове приміщення площею 345,2 кв.м по вул. Купріна, 61.

Проте, самі лише свідоцтва про право власності на певний об'єкт не є правовстановлювальними документами. Зазначені свідоцтва не можуть бути предметом спору: таким може бути лише правовстановлючий документ, на підставі якого видано свідоцтво.

Житловий будинок, розташований по вул. Купріна, 61, в якому знаходиться нежитлове приміщення, що було передано в оренду позивачу, побудований в 1981 році та знаходився на балансі ЖЕК №5. Це підтверджується інвентарною карткою обліку основних засобів №136.

Постановою Кабінету Міністрів України №311 від 05.11.1991 року „Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)” було передбачено, що відповідно постанов Верховної Ради УРСРС від 08.12.1990 року "Про введення в дію Закону Української РСР "Про місцеві Ради народних депутатів УРСР та місцеве самоврядування", від 26.03.1991 року "Про ведення в дію Закону Української РСР "Про власність" Кабінет Міністрів затверджений перелік державного майна, яке передається до власності адміністративно-територіальних одиниць (комунальної власності). Вказаним переліком у власність областей, зокрема, перейшло житлове господарство, до якого було віднесено житловий та нежитловий фонд рад народних депутатів, житлово-експлуатаційні, житлово-комунальні, ремонтно-будівельні та інші організації, пов'язані з обслуговуванням та експлуатацією цього житлового фонду.

Пунктом 3 вказаної Постанови було передбачено, що розмежування майна між власністю областей і власністю районів та міст обласного підпорядкування провадиться облвиконкомами за участю виконкомів нижчестоящих Рад народних депутатів.

На підставі пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України № 311 від 05.11.1991 року було прийнято рішення виконавчого комітету Хмельницької обласної ради № 23 від 19.02.1992 року "Про розмежування державного майна області і власністю районів, міст обласного підпорядкування". Пунктом 1 вказаного рішення було вирішено провести розмежування державного майна, яке відноситься до комунальної власності, між власністю області і власністю районів, міст обласного підпорядкування згідно додатку. В додатку до вказаного рішення було наведено перелік державного майна із зазначенням того, до якої власності воно переходить. Зокрема, у галузі житлово-комунального господарства під номером 1 було зазначено районні і міські управління житлово-комунального господарства, комбінати комунальних підприємств, комбінати благоустрою, домоуправління і ЖЕКи з їх виробничим і майновим комплексом, які відносилися до комунальної власності районів та міст обласного підпорядкування.

Після прийняття вищевказаного рішення виконавчого комітету Хмельницької обласної ради рішенням Хмельницької міської ради №6 від 22.04.1992 року було затверджено перелік майна та об'єктів, що перебувають в комунальній власності міста, в тому числі майно житлово - комунального господарства. У розділі житлово-комунального господарства було зазначено майно ЖЕКів, в тому числі і майно ЖЕК №5, який вже на той час був розташований за адресою вул. Купріна, 61.

Таким чином, всі житлові будинки, разом із житловими і нежитловими приміщеннями, які на момент прийняття рішення знаходилися на балансі ЖЕКів, визначалися такими, що перебувають у комунальній власності міста Хмельницького. Житловий будинок по вул. Купріна, 61 був побудований у 1981 році. Станом на 22.04.1992 року він перебував на балансі ЖЕК №5 разом із всіма житловими і нежитловими приміщеннями, в тому числі і нежитлове приміщення загальною площею 186,2 кв.м по вул. Купріна, 61.

Враховуючи викладене, житловий будинок по вул. Купріна, 61 разом із житловими і нежитловими приміщеннями перейшов з державної власності в комунальну власність територіальної громади міста Хмельницького. На той час будь-якої реєстрації чи оформлення права комунальної власності чинним законодавством не було передбачено, тому право власності виникло в Хмельницької міської ради з дня прийняття вищевказаного рішення, тобто з 22.04.1992 року.

Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради №457 від 15.05.2009 року всі нежитлові приміщення, які перебували на балансі ЖЕКів, були передані на баланс МКП по утриманню нежитлових приміщень. Згідно пункту 7 переліку приміщень, які передавалися ЖЕК №5 та були наведені в додатку до вказаного рішення, зазначені і нежитлові приміщення загальною площею 327,6 кв.м по вул. Купріна, 61.

З наявних в матеріалах справи матеріалів вбачається, що у зв'язку із великою кількістю нежитлових приміщень, які знаходяться у комунальній власності і відсутністю норм законодавства, які б зобов'язували в обов'язковому порядку міські ради оформляти та реєструвати своє право власності на об'єкти нерухомого майна, Хмельницька міська рада оформляє та реєструє належне їй на праві власності нерухоме майно поступово. З цією метою на підставі матеріалів проведеної інвентаризації Хмельницькою міською радою було прийнято рішення №47 від 24.04.2013 року, яким було затверджено перелік об'єктів (будівель,споруд, приміщень), які перебувають у власності територіальної громади міста Хмельницького та знаходяться на балансі МКП по утриманню нежитлових приміщень. В пункті 97 додатку до вказаного рішення значиться нежитлові приміщення загальною площею 345,2 кв.м по вул. Купріна, 61.

Таким чином, не дивлячись на те, що свідоцтво про право власності на нежитлове приміщення загальною площею 345,2 кв.м. по вул. Купріна, 61 було виготовлено лише 01.08.2014р., дане приміщення знаходилося у комунальній власності територіальної громади міста Хмельницького ще з 22.04.1992 року.

Крім того, відповідно до положень Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на майно та їх обтяжень” реєстрація права власності є похідною від самого права власності особи.

Позивач в судових засіданнях посилався на те, що площа приміщення у оспорюваному договорі та свідоцтві на право власності не збігається. В зв'язку з цим робив висновок про те, що мова може йти про різні приміщення за договором та в свідоцтві. Однак, всупереч вимогам ст.ст.33, 34 ГПК України, позивач не довів належними та допустимими доказами зазначені обставини, оскільки площа приміщення за договором не може бути основною ідентифікуючою ознакою, яка характеризує об'єкт оренди, а необхідна лише для реалізації сторонами прав орендаря та орендодавця за договором.

Також, судом враховується та обставина, що оспорюваний договір був укладений строком на два роки й одинадцять місяців, отже не потребував нотаріального посвідчення.

Крім того, необхідно відмітити ту обставину, що чинне законодавство визначає територіальну громаду як сукупність громадян України, котрі спільно проживають у міському чи сільському поселенні, мають колективні інтереси і визначений законом правовий статус. На відміну від простої територіальної одиниці у першу чергу, це право на самоврядування.

Згідно з положеннями Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” однією з властивостей територіальної громади є саме її територіальність, яка виникає тому, що громада формується як сукупність тих осіб, що пов'язані з територією певного населеного пункту фактом постійного проживання. Однак, позивач зареєстрований в ІНФОРМАЦІЯ_1, тобто на території адміністративно-територіальної одиниці, на якій не знаходиться майно, що є предметом договору оренди.

Організаційною ознакою територіальної громади як первинного суб'єкту місцевого самоврядування є запровадження організаційної системи, яка є сукупність інститутів і форм здійснення місцевого самоврядування. Її складовими виступають система форм безпосереднього здійснення громадою місцевого самоврядування та система органів і посадових осіб місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 9 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, члени територіальної громади мають право в порядку місцевої ініціативи ініціювати розгляд у раді будь-якого питання, віднесеного до відання місцевого самоврядування.

З матеріалів справи вбачається, що керівник позивача ОСОБА_7 помилково ототожнив свої права як члена територіальної громади з правами юридичної особи - позивача, яка була стороною в оспорюваному договорі і до того ж зареєстрована на території іншої адміністративно-територіальної одиниці.

Таким чином, саме територіальна громада м. Хмельницького в особі органів місцевого самоврядування повинна реалізовувати питання щодо комунального майна, а не особи, які знаходиться та належать до іншої адміністративно-територіальної одиниці.

З врахуванням викладеного, позовні вимоги не обґрунтовані, а тому у позові необхідно відмовити.

Приймаючи до уваги вищенаведене необхідно відмовити в клопотанні позивача про вихід за межі позовних вимог, відповідно до п. 2 ст. 83 ГПК України, оскільки в зв'язку з необгрунтованістю позовних вимог відсутня необхідність у захисті прав та законних інтересів позивача.

Витрати по оплаті судового збору покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст.44,49,82, 84,85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

вирішив:

В позові Товариства з обмеженою відповідальністю "СХУХІТ" с.Давидківці Хмельницький район до Управління комунального майна Хмельницької міської ради м.Хмельницький про визнання недійсним договору оренди від 22.03.2013р. відмовити.

Повний текст рішення складено 16 січня 2016 року.

Головуючий суддя Шпак В.О.

Суддя Яроцький А.М.

Суддя Заярнюк І.В.

Віддрук. 4прим. :

1 - до справи,

2 - позивачу: Хмельницька обл., Хмельницький р-н, с. Давидківці, вул. Примакова, 15

3- відповідачу 2: м. Хмельницький, вул. Кам'янецька, буд. 2 рекомендованим із повідомленням

4 - треті особі - м.Хмельницький, вул.Гагаріна 3