Рішення від 13.01.2016 по справі 910/29778/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.01.2016Справа №910/29778/15

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю виробнича фірма "Астек-Сервіс"

до 1. Департаменту комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації); 2. Комунального підприємства "Київжитлоспецексплуатація"

про спонукання до дій

Суддя Підченко Ю.О.

Представники сторін:

від позивача:Фещенко В.А. - представник за довіреністю;

від першого відповідача:Коломієць В.С. - представник за довіреністю;

від другого відповідача:Глотова С.О. - представник за довіреністю.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю виробнича фірма "Астек-Сервіс" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовними вимогами до Департаменту комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та Комунального підприємства "Київжитлоспецексплуатація" про спонукання до дій, а саме про зобов'язання застосувати до договору від 03.04.2015 року №1851 про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду, розмір орендної плати в розмірі 50% встановленого договором.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 27.11.2015р. порушено провадження по справі №910/29778/15, розгляд справи призначено на 13.01.2016 року.

23.12.2015р. через відділ діловодства та документообігу Господарського суду міста Києва від представника другого відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому викладено думку про те, що позов є необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. Оскільки посилання позивача на те, що він має право на зменшення розміру орендної ставки на 50% відповідно до рішення Київської міської ради від 21.04.2015 року № 415/1280 "Про затвердження Положення про оренду майна територіальної громади м. Києва" є безпідставними, так як договір оренди № 1851 було укладено 03.04.2015 року на підставі діючого на той час Положення про оренду майна територіальної громади м. Києва, затвердженого рішенням Київради від 22.09.2011 року № 34/3250, а отже норма щодо встановлення орендних ставок у розмірі 50% встановленого обсягу, на думку другого відповідача, у даному випадку не може застосовуватися.

13.01.2016 року, представником першого відповідача подано відзив на позовну заяву, у якому він заперечує проти позову у повному обсязі. Оскільки Департамент не відмовляв позивачу в перерахуванні орендної плати, а діяв лише в межах своєї компетенції.

Безпосередньо у судовому засіданні 13.01.2016 року представник позивача наполягає на позові та надає усні пояснення по суті спору.

Судом зроблено висновок, що наданих доказів достатньо для вирішення спору по суті.

Оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

У судовому засіданні складався протокол згідно статті 81-1 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

03.04.2015р. між Департаментом комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (Орендодавець), Товариством з обмеженою відповідальністю "Астек-Сервіс" (Орендар), та Комунальним підприємством "Київжитлоспецексплуатація" (Підприємство), укладений договір №1851 про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду, відповідно до предмету якого (п. 1.1 Договору) Орендадавець на підставі рішення Київської міської ради від 20.11.2014р. №390/390 додаток №9 передає, а Орендар приймає в оренду нерухоме майно (нежитлові приміщення), що належать до комунальної власності територіальної громади міста Києва, далі - об'єкт оренди, яке знаходиться за адресою: вулиця Юри Гната, будинок №7 літера А для розміщення торгівельного об'єкту з продажу товарів дитячого асортименту.

Об'єкт оренди належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва і знаходиться на балансі КП "Київжитлоспецексплуатація" (п.2.4 Договору).

За користування об'єктом оренди Орендар сплачує орендну плату, розрахунок якої здійснюється на підставі Методики розрахунку орендної плати за користування майном територіальної громади м.Києва, затвердженою рішенням Київради від 22.09.2011р. №34/6250.

Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається з урахуванням індексу інфляції за попередній місяць, опублікованому у поточному місяці (п.3.2 Договору).

Пунктом 3.3 Договору сторони визначили, що крім орендної плати Орендар сплачує: компенсацію витрат Підприємства за користування земельною ділянкою, на якій розташований об'єкт оренди, яка за грудень 2014р. складає: 1 015,02 грн. на місяць.

Розмір орендної плати та компенсації витрат підприємства за користування земельною ділянкою може бути змінено на вимогу однієї із сторін у разі зміни Методики розрахунку та порядку використання орендної плати за користування майном територіальної громади м. Києва, відповідних цін і тарифів та в інших випадках, передбачених законодавством України (п.3.4 Договору).

Договір є укладеним з моменту підписання його Сторонами і діє з 03.04.2015р. по 01.04.2018р. (п.9.1 Договору).

03.04.2015р. між сторонами Договору складено та підписано акт приймання-передачі нерухомого майна, відповідно до якого Орендар прийняв в строкове платне користування згідно з Договором приміщення у нежитловому будинку, що перебуває на балансі КП "Київжитлоспецексплуатація", загальною площею 393,4 кв.м. (І поверх - 185,8 кв.м., підвал - 207,6 кв.м.) розташоване за адресою м.Київ, вул.Юри Гната,7 літера А.

21.04.2015 року Київською міською радою було прийнято рішення №415/1280 "Про затвердження Положення про оренду майна територіальної громади м. Києва". Відповідно до якого встановлено, що для об'єктів оренди, дата оцінки яких встановлена після 01.09.2014 року, орендні ставки, визначені Методикою розрахунку орендної плати за майно територіальної громади м. Києва, яке передається в оренду, застосовується у розмірі 50% встановленого обсягу.

Спір виник в зв'язку з тим, що, на думку позивача, відповідачі ухиляються від здійснення перерахунку розміру орендної плати по Договору.

Як вказує у своїй позовній заяві ТОВ "Астек-Сервіс", оскільки з боку орендодавця ніхто не поспішав виконувати вказане розпорядження Київміськради, тому позивач змушений був ініціювати зменшення розміру орендної плати на 50%. Для чого ним було написано ряд листів-запитів у яких позивач просив перерахувати орендну плату та привести її до розміру встановленого чинним законодавством.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача не підлягають задоволенню з наступних підстав.

За своєю правовою природою між сторонами укладено договір оренди комунального майна, тому до спірних правовідносин слід застосувати спеціальні норми права, які передбачені Законом України "Про оренду державного та комунального майна", далі Закон.

Так, ст. 10 Закону чітко регламентує істотні умови договору оренди, яких сторони досягли при укладенні Договору. Таким чином, відповідно до вимог вказаної статті, як спеціальної норми, та ст. ст. 638, 759 ЦК України, ст. ст. 180, 181, 283 ГК України, як норм загальних, він вважається укладеним, згідно частини 8 статті 181 ГК України, а саме подія, до якої прагнули сторони відбулася.

Частина перша статті 759 ЦК України, як загальна норма права визначає, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Стаття 283 ГК України передбачає, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

В силу статті 526 ЦК України та частини першої ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. При цьому, до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.

Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України). Орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством (ч. 1 ст. 286 ГК України).

Положеннями Договору, а саме п.3.4, п.3.12, п.9.2 Договору визначено. що Орендар має право звернутись до Орендодавця з клопотанням щодо відповідного зменшення орендної плати, якщо з незалежних від нього обставин змінились умови, передбачені цим Договором, або істотно погіршився стан об'єкта оренди не з вини Орендаря; усі зміни та доповнення до цього Договору оформлюються в письмовій формі і вступають в силу з моменту підписання їх Сторонам.

Отже, за приписами Договору та чинного законодавства зміна розміру орендної плати допускається на підставі пропозиції однієї із сторін шляхом внесення відповідних змін до Договору, яке має бути належним чином оформлено. Означене повністю кореспондується з приписами ст. 188 Господарського кодексу України, ч.2 ст.651 Цивільного кодексу України, ч.2 ст.21 Закону України "Про оренду державного та комунального майна".

У своїх відзивах на позовну заяву, перший та другий відповідачі посилаються на положення договору оренди про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду №1851 від 03.04.2015 року та на "Положення про оренду майна територіальної громади м. Києва", в яких визначено порядок та процедуру внесення змін до договору оренди.

А саме, згідно п. 3.4 Договору, розмір орендної плати та компенсації витрат підприємства за користування земельною ділянкою може бути змінено на вимогу однієї із сторін у разі зміни Методики розрахунку та порядку використання орендної плати за користування майном територіальної громади м. Києва, відповідних цін і тарифів та в інших випадках, передбачених законодавством України.

З метою розгляду питання про внесення змін до договору оренди орендар подає орендодавцю заяву, три підписані ним та підприємством-балансоутримувачем примірники додаткового договору про внесення змін до договору оренди та обґрунтування запропонованих змін. Протягом 20 робочих днів орендодавець підписує зміни до договору або відмовляє у внесені запропонованих змін.

Для розгляду питання про внесення змін до істотних умов договору оренди орендар, не пізніше ніж за три місяці до дати закінчення договору, подає орендодавцю заяву та у випадках, визначених законом, звіт про оцінку об'єкта оренди у термін, визначені договором оренди, виписку з ЄДР.

Орендодавець протягом 15 робочих днів з дати отримання документів або з дати затвердження висновку про вартість об'єкта оренди готує і надає Постійній комісії узагальнені пропозиції щодо зміни до істотних умов договору оренди. А вже після цього Постійна комісія розглядає надані пропозиції та за результатами розгляду погоджує або відмовляє у зміні істотних умов договору оренди (п.п. 12.2, 12.4, 12.5 Положення)

Відповідно до п 3.2. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №12 від 29.05.2013 року "Про деякі питання практики застосування законодавства про оренду (найм) майна", спори про внесення змін до договору оренди (найму) у зв'язку із запровадженням нових тарифів, ставок орендної плати (в т.ч. внесенням змін до відповідних методик) мають вирішуватися з урахуванням вимог приписів статті 632 ЦК України та частини другої статті 21 Закону "Про оренду державного та комунального майна", згідно з якими розмір орендної плати в договорі встановлюється за домовленістю сторін і може бути змінено за погодженням сторін або у випадках та на умовах, встановлених законом.

Доказів звернення до Орендодавця з пропозицією внесення змін до умов Договору позивачем до матеріалів справи не надано.

Згідно листів №155/1/05-5643 від 04.09.2015 та №155/1/05-6560 від 21.10.2015, направлених Комунальним підприємством "Київжитлоспецексплуатація" у відповідь на вимоги позивача, другим відповідачем було підготовлено Договір про внесення змін до договору оренди, який необхідно було підписати, скріпити печаткою та надати до Департаменту комунальної власності (Орендодавцю). Але позивачем не було підписано вказані вище зміни до договору.

Стаття 33 ГПК України зобов'язує сторін довести ті обставини, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідно до вимог статті 34 ГПК України визначає, що господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Втім ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили і оцінюються судом в розумінні вимог статті 43 ГПК України за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляду в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 530, 629, 638, 759 ЦК України, ст. ст. 180, 181, 193, 283, 286 ГК України, ст. ст. 33, 34, 43, 82, 84, 85 ГПК України, суд ,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю виробнича фірма "Астек-Сервіс" відмовити повністю.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено - 15.01.2016 року

Суддя Ю.О.Підченко