Україна
Донецький окружний адміністративний суд
15 січня 2016 р. Справа № 805/5151/15-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "Курдюмівський завод кислототривких виробів" до Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування рішення,
Позивач звернувся до суду з адміністративний позовом до Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування рішення № 0014071702 від 07.08.2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску. В обґрунтування позовних вимог зазначив те, що відповідно до вимог Закону України Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» відповідальність та штрафні санкції, передбачені Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, не застосовуються. Просив скасувати рішення № 0014071702 від 07.08.2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску видане Артемівською ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області та розглянути справу в порядку письмового провадження.
Представник відповідача до судового засідання не з'явився, через відділ діловодства надав заперечення в якому зазначив, що позивачем неправомірно застосовано вимоги Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», як підставу для звільнення виконання обов'язків по сплаті єдиного внеску, з огляду на те, що в спірний період (тобто до 02.12.2015 року) перелік населених пунктів на території яких здійснювалася антитерористична операція не визначений, а Розпорядження Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 р. № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» набрало законної сили тільки 02.12.2015 року. Просив відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі, справу розглянути в порядку письмового провадження.
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає можливим розглянути справу в порядку письмового провадження.
Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, встановив наступне.
Приватне акціонерне товариство «Курдюмівський завод кислототривких виробів» (ідентифікаційний код 00293545) зареєстроване в якості юридичної особи 12 жовтня 1995 року за адресою 83009, Донецька область, м.Донецьк, вул..Новоросійська, б.7; 18 листопада 2005 року взято на облік як платника єдиного внесу в ДПІ у Київському районі м.Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області. З 20 січня 2105 року ПАТ «Курдюмівський завод кислототривких виробів» перереєстровано за адресою 84571, Донецька область, Артемівський район, селище Опитне, Вулиця Київська, б.5 та взято на облік як платника єдиного внесу в ДПІ в Артемівській ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області.
07 серпня 2015 року Артемівською ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області прийнято рішення №0014071702 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким на підставі ч.10 та п.2 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» застосовано до ПАТ «Курдюмівський завод кислототривких виробів» штраф у розмірі 26,55 грн. (10% до 01.01.2015 року) за період з 23.09.2014 року до 23.09.2014 року та 63068,53 грн. (20% з 01.01.2015 року) за період з 25.03.205 року до 22.06.2015 року, та нарахована пеня у розмірі 7088,60 грн. (0,1% супи недоїмки).
28 серпня 2015 року ПАТ «Курдюмівський завод кислототривких виробів» до Головного управління ДФС у Донецькій області надіслана скарга на рішення №0014071702 від 07.08.2015 року.
24 вересня 2015 року Головним управлінням ДФС у Донецькій області прийнято рішення про розгляд скарги, яким рішення Артемівської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області залишено без змін, а скаргу - без задоволення.
16 жовтня 2015 року ПАТ «Курдюмівський завод кислототривких виробів» до ДФС України надіслана скарга на рішення №0014071702 від 07.08.2015 року.
17 листопада 2015 року Державною фіскальною службою України прийнято рішення про розгляд скарги ПАТ «Курдюмівський завод кислототривких виробів», яким рішення Артемівської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області залишено без змін, а скаргу - без задоволення.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платниками єдиного внеску є роботодавці підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Частиною 8 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Приписами частини 2 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначено, що у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Відповідно до частини 10 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Також, згідно з п.2 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», в редакції чинній до 01.01.2015р., передбачено, що орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Пунктом другим ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», в редакції чинній після 01.01.2015р., передбачено, що орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
При цьому, Законом України №1669-VII від 02.09.2014р. «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», який набрав чинності 15.10.2014р. (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), у Законі України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» доповнено пунктом 9-3 (у наступному 9-4) такого змісту:
"9-3. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
При цьому, єдиною умовою звільнення від відповідальності, штрафних та фінансових санкцій, передбачених Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, - є перебування платника єдиного внеску на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 р. № 1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція та визнано такими, що втратили чинність, розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053 "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 р. № 1079 "Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053". Також, цим розпорядженням до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено м.Донецьк, м. Артемівськ Донецької області.
Тобто, у період невиконання обов'язків платника єдиного внеску позивач знаходився на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція.
Щодо посилання відповідача на неправомірне застосування вимоги Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», як підставу для звільнення виконання обов'язків по сплаті єдиного внеску, з огляду на те, що в спірний період (тобто до 02.12.2015 року) перелік населених пунктів на території яких здійснювалася антитерористична операція не визначений, а Розпорядження Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 р. № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» набрало законної сили тільки 02.12.2015 року, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що штрафні санкції та пеня, передбачені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», нараховані відповідачем за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 23.09.2014 року до 23.09.2014 року та за період з 25.03.2015 року до 22.06.2015 року.
При цьому, в цей період діяла норма, згідно якої до платника єдиного внеску не застосовуються відповідальність та штрафні санкції передбачені цим Законом за невиконання обов'язків в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції.
Вищевказаним розпорядженням №1275-р затверджено лише перелік населених пунктів на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Відповідно до ст.92 Конституції України виключно законами України встановлюються система оподаткування, податки і збори.
Всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положенням Конституції України.
Отже, відсутність переліку населених пунктів на території яких здійснювалася антитерористична операція, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України в період з 23.09.2014 року до 23.09.2014 року та за період з 25.03.2015 року до 22.06.2015 року за умови наявності норми Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», що регулює питання звільнення від відповідальності, штрафних та фінансових санкцій, передбачених Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, не дає підстав для застосування штрафу та пені за несвоєчасну сплату страхових внесків.
Таким чином, суд приходить до висновку, що контролюючий орган, вирішуючи питання про застосування штрафних санкцій та нарахуванні пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску повинен був керуватися Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а тому прийняте рішення №0014071702 від 07.08.2015 року є протиправним та підлягає скасуванню.
За таких обставин, суд вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно з ч.1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
У зв'язку з цим, на користь позивача підлягають стягненню витрати у вигляді судового збору в розмірі 1218 грн.
Керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167, 186, 254 КАС України, колегія суддів, -
Позов Приватного акціонерного товариства "Курдюмівський завод кислототривких виробів" до Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування рішення задовольнити.
Скасувати рішення Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області №0014071702 від 07.08.2015 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на користь Приватного акціонерного товариства "Курдюмівський завод кислототривких виробів" (ідентифікаційний код 00293545, 84571, Донецька область, Артемівський район, селище Опитне, Вулиця Київська, б.5) судовий збір в сумі 1218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) грн. 00 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10 - денний строк з дня отримання постанови апеляційної скарги з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Кошкош О.О.