Справа №295/17229/15-а
Категорія 87
2-а/295/10/16
14.01.2016 року м. Житомир
Суддя Богунського районного суду м.Житомира Слюсарчук Н.Ф., розглянувши в порядку скороченого провадження одноособово адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області про визнання дій (бездіяльності) неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
14.12.2015 року позивач звернулася до суду з позовом, у якому просила визнати неправомірними дії відповідача при нарахуванні мені пенсії та зобов'язати останнього здійснити перерахунок та виплату пенсії з 29.04.2011 року у розмірі 90% від суми заробітної плати згідно довідки про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи, з якої було сплачено страхові на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з врахуванням інших виплат в сумі 25 424,00 грн. Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності зі ст.183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
17.12.2015 року ухвалою Богунського районного суду м. Житомира адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Житомирі в частині позовних вимог за період з 29.04.2011 року по 13.06.2015 року залишено без розгляду.
Від відповідача надійшло заперечення на позов, відповідно до якого останній позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні.
Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.
Дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку про часткове задоволення позову.
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР "Про оплату праці" (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-ХІІ передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-ХІІ) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-1V "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-1V) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, висновок відповідача, про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням законів № 3723-ХІІ та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону ЛГ« 1058- IV га стаття 66 Закону № 1788 XII.
Таким чином, вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають до часткового задоволення.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову відповідача щодо відмови у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку та виплаті пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації доходів громадян.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1, як державному службовцю, починаючи з 01 липня 2015 року, в розмірі виходячи з 90% суми заробітної плати державного службовця з урахуванням усіх складових заробітної плати, що включається в заробіток для обчислення пенсії за 24 календарні місяці роботи у відповідності до ст.ст. 33, 35, 37-1 Закону України "Про державну службу" в сумі 25 424,00 грн., та врахувати при проведенні такого перерахунку інші виплати, а саме:
- матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 12 220,05 грн.;
- матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових потреб в сумі 9 199,61 грн.;
- компенсацію за невикористану щорічну основну та додаткову відпустки в сумі 1 974,23 грн.;
- індексація заробітної плати в сумі 2 030,11 грн.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд м. Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення.
У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.