Постанова від 04.03.2015 по справі 296/1354/15-а

Справа № 296/1354/15-а

2-а/296/117/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2015 р. м.Житомир

Суддя Корольовського районного суду м.Житомира Бондарчук В.В., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України м. Житомира про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень щодо визначення розміру пенсії, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до УПФУ в м. Житомир Житомирської області, в якому просить визнати дії відповідача неправомірними щодо відмови в перерахунку пенсії з урахуванням отриманих сум матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку за період з 01.04.2008р. по 31.03.2010р в загальній сумі 16427,51 грн. відповідно до Закону України «Про державну службу».

В обґрунтування своїх вимог зазначає, що знаходиться на обліку відповідача та отримує пенсію державного службовця, яку було призначено відповідно до Закону України «Про державну службу».

Листом відповідача за № 21/П02 від 02.092.2015р. позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії з посиланням на ст.33 Закону України « Про державну службу» ,а саме на те, що вказані виплати не є складовою заробітної плати, а тому не можуть бути враховані в заробіток, з якого обчислюється пенсія державному службовцю. Ця відмова спонукала позивача звернутися до суду з вищевказаними вимогами.

Відповідачу направлено копію ухвали про відкриття скороченого провадження, та в зазначений судом строк відповідач надав заперечення проти позову, в яких просив відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позовних вимог за безпідставністю.

Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідно до ст.183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 дійсно знаходиться у відповідача на обліку та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

Відповідно до довідки за №88/10-37 від 16.01.2015р., виданої Державної екологічною інспекцією у Житомирській області, до складу його заробітної плати включено матеріальну допомогу на оздоровлення індексація та компенсація за невикористану відпустку, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період - з квітня 2008 року по березень 2010 року.

22.01.2015р. позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку, однак листом за № 21/П02 від 02.092.2015р. відповідачем було відмовлено в перерахунку пенсії з посиланням на ст.33 Закону України « Про державну службу» ,а саме на те, що вказані виплати не є складовою заробітної плати, а тому не можуть бути враховані в заробіток, з якого обчислюється пенсія державному службовцю.

Однак, вказана відмова є неправомірною, з огляду на наступне.

Згідно ст.2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної , додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які проводяться понад встановлені зазначеними актами норми.

У частині першій ст.1 Закону України від 24.03.1995 року № 108/95- ВР «Про оплату праці» (далі Закон № 108/95 -ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою ст.33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально- побутових питань входять до системи оплати праці державного службовця.

Статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями- у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсоткв заробітної плати (у редакції Закону,чинній до 01 жовтня 2011р.)

Також перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Позивачеві призначено пенсію у розмірі 82 відсотків від заробітної плати 4881,47 грн., без врахування інших виплат.

Крім того, ст.66 Закону України « Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, які враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої цієї статті зазначеного Закону до заробітку для обчислення пенсії враховуються всі види оплати праці(виплат, доходу), на які відповідно до Закону України « Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування , в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу, з яких справляються страхові внески до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку.

Аналогічне роз'яснення випливає також із статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З огляду на вищевказане, суд вважає, що пенсія, призначена ОСОБА_1, повинна обчислюватися з заробітної плати, яку він фактично отримував на день звільнення, у тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких проводилося нарахування та сплата збору на загальне обов'язкове пенсійне страхування та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу» згідно довідки №15785/06 від 09.09.2014 року.

Тому суд приходить до висновку, що рішення УПФУ м. Житомир Житомирської області про відмову позивачу у перерахунку пенсії, як державному службовцю на підставах, зазначених вище, є незаконним, оскільки діяло всупереч діючому законодавству.

В межах заявлених вимог перерахування слід здійснити в межах визначених ст. 99 КАС України шестимісячного строку давності, а саме з 05.09.2014 року, оскільки позовна заява надійшла до суду 05.02.2015 року.

Щодо позовних вимог позивача в частині стягнення твердої суми виплат, слід зазначити наступне.

Згідно положень статей 21,105,162 КАС України адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання незаконними рішень, дій чи бездіяльності відповідача, зобов'язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконним рішенням, дією чи бездіяльністю, тобто, адміністративний суд визнає дії суб'єкта владних повноважень незаконними (протиправними) і зобов'язує відповідача провести нарахування та виплату належних сум відповідно до Закону, а не ухвалює рішення про стягнення визначених сум.

За таких підстав позов підлягає до часткового задоволення.

На підставі наведеного ,керуючись вимогами ЗУ «Про державну службу», ЗУ «Про пенсійне забезпечення, ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ЗУ «Про оплату праці» , ст.ст. 159-163 КАС України,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі щодо відмови включення до складу розрахунку пенсії, призначеної ОСОБА_1 відповідно до ЗУ «Про державну службу» інших виплат, а саме: матеріальну допомогу на оздоровлення, індексації та компенсації за невикористану відпустку з розрахунку 82%.

Зобов'язати відповідача - Управління пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням всіх складових (отриманих виплат), у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації та компенсації за невикористану відпустку, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з розрахунку 82% починаючи з 05.09.2014 року.

В решті вимог залишити без задоволення.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Корольовський районний суд м. Житомира в 10-денний строк з дня отримання її копії.

Суддя В. В. Бондарчук