ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
про визнання поважними причин пропуску
строку звернення до суду
28 грудня 2015 року Справа № 813/6215/15
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя Кравців О.Р.,
секретар судового засідання Приймак С.І.,
від позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2,
від відповідача ОСОБА_3,
розглянув у попередньому судовому засіданні клопотання представника позивача про визнання поважними причин пропуску строку звернення до суду в адміністративній справі за позовом Головного управління Держпраці у Львівській області про застосування заходів реагування до Товариства з обмеженою відповідальністю “Фірма “Львівський домобудівний комбінат”, -
До Львівського окружного адміністративного суду звернулося Головне управління Держпраці у Львівській області з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “Фірма “Львівський домобудівний комбінат”, в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до відповідача, а саме: зобов'язати відповідача невідкладно призупинити експлуатацію вантажопідйомного крану баштового типу КБ-408, 191 р.в. СРСР (зав. № 837, реєстр. № Л-5456, в/п 8т) - 1 од., який знаходиться біля західної сторони будинку № 275а по вул. Б. Хмельницького у м. Львові.
У позовній заяві позивач клопотав про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду.
В попередньому судовому засіданні представник відповідача заявив клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, у зв'язку з пропуском строку звернення до суду, а саме: 15 днів з дня виявлення суб'єктом владних повноважень підстав для звернення до адміністративного суду для відповідної категорії позовів.
В судовому засіданні представник позивача проти вказаного заперечив, просив визнати причини пропуску строку звернення до суду поважними.
Суд заслухав пояснення представників сторін, оглянув матеріали справи, що мають значення для вирішення клопотання, та керується наступним.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.
Таке звернення реалізовується шляхом пред'явлення позову у формі позовної заяви до суду першої інстанції (ст. 104 КАС України).
Відповідно до ч. 1 ст. 121 КАС України за наслідками підготовчого провадження суд у порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду постановляє ухвалу, зокрема, про: 1) залишення позовної заяви без розгляду.
Суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо, зокрема, позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними (п. 9 ч. 1 ст. 155 КАС України).
Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з ч. 2 цієї ж статті КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень щодо справ, зазначених у пункті 5 частини першої статті 183-2 цього Кодексу, встановлюється 15-денний строк, який обчислюється з дня виявлення суб'єктом владних повноважень підстав для звернення до адміністративного суду. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
Судом з'ясовано, що 21.10.2015 року у акті перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) № 13/01/037/0003 зафіксовано порушення відповідачем законодавства та попереджено про необхідність негайного зупинення робіт (виробництва) /а.с.5-9/.
З врахуванням викладеного строк звернення до суду з вказаним позовом завершується 05.11.2015 року.
Представник позивача пояснила, що 27.10.2015 року ГУ Держправці у Львівськійй області звернулося із позовом до Львівського окружного адміністративного суду із аналогічною позовною заявою (справа № 813/5818/15), на підтвердження чого до матеріалів справи долучено копію позовної заяви з відміткою суду /а.с.17/.
Оскільки вказана позовна заява містила недоліки всупереч вимогам ст. 106 КАС України таку залишено без руху у зв'язку з ненаданням доказів сплати судового збору та не надіслання примірника позовної заяви з усіма доданими до неї документами відповідачу /а.с.38-39/.
Представник позивача пояснила, що позивач надіслав вказані документи відповідачу та звернувся до відповідного Управління Державної казначейської служби щодо необхідності перерахувати кошти для сплати судового збору, однак одержав відповідь про перерахування коштів у найкоротші терміни. В той же час, такі своєчасно не перераховано та 12.11.2015 року вказану позовну заяву повернуто позивачу /а.с.18/ та одержано ним 17.11.2015 року, що підтверджується копією поштового конверту з відбитком штемпелю відділення поштового зв'язку /а.с.19/.
Повторно позивач звернувся із позовом до суду 23.11.2015 року /а.с.3/ та просив відстрочити сплату судового збору до винесення судового рішення у вказаній адміністративній справі, що підтверджується відбитком штампу Львівського окружного адміністративного суду.
Таким чином, суд зважає на покликання представника позивача, що позивачем вжито усіх заходів для звернення до суду своєчасно, однак у зв'язку з відсутністю коштів не могло усунути недолік позовної заяви в контексті ст. 106 КАС України щодо сплати судового збору.
Крім цього, суд позитивно оцінює добросовісне намагання позивача усунути недоліки позовної заяви та надіслання примірника позовної заяви з усіма доданими до неї документами для відповідача та до Управління державної казначейської служби у Львівській області про необхідність перерахування коштів для сплати судового збору.
З врахуванням викладене, суд констатує відсутність суб'єктивних причин з боку ГУ Держпраці у Львівській області пропуску строку звернення до суду із вказаним позовом.
У ст. 100 КАС України передбачено можливість визнання судом причин пропуску строку звернення до суду поважними.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що причини з яких позивач пропустив строк звернення до суду є об'єктивними, незалежними від його волі, виникли у періоді, що включається у строк на звернення до суду із позовною заявою. Позивачем надано достатні та належні докази в обґрунтування правової позиції відносно строку звернення до суду, а тому суд дійшов висновку про необхідність визнання поважними причин пропуску строку звернення позивача до адміністративного суду з вищезазначеним позовом.
В той же час, клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду є необґрунтованим, а відтак у його задоволенні належить відмовити.
Керуючись ст. ст. 2, 5-14, 70, 71, 99, 100, 158-160, 165, 167 КАС України, суд -
1. У задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду - відмовити.
2. Клопотання представника позивача - задовольнити.
3. Причини пропуску строку звернення до суду Головного управління Держпраці у Львівській області з адміністративним позовом про застосування заходів реагування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма «Львівський домобудівний комбінат» - визнати поважними.
4. Копію ухвали надіслати особам, які беруть участь у справі.
Ухвала про визнання поважними причин пропуску строку звернення до суду окремо не оскаржується. Заперечення проти неї можуть бути викладені в апеляційній чи касаційній скарзі на рішення суду прийняте за результатами розгляду адміністративної справи.
У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини ухвали.
Повний текст ухвали складено та підписано 31.12.2015 року.
Суддя Кравців О.Р.