31 серпня 2011 року 12:25 Справа № 2а-0870/6157/11
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Максименко Л.Я.,
при секретарі судового засідання - Пекній Т.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовною заявою:Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Запоріжжя, м. Запоріжжя
до:Прокуратури Жовтневого району м. Запоріжжя, м. Запоріжжя
про:скасування припису,
за участю представників сторін:
від позивача:Ніколаєва Г.Є., довіреність № 268/09 від 13.01.2011
від відповідача:ОСОБА_1, посвідчення № 168 від 08.07.2011
Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Запоріжжя звернулось із адміністративним позовом до Прокуратури Жовтневого району м. Запоріжжя, в якому позивач просить суд скасувати припис в.о. прокурора Жовтневого району м. Запоріжжя про усунення порушень Законів України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 15.07.2011 № 127-3921/ вих. 11.
В обґрунтування позову посилається на те, що вимоги оскаржуваного припису є безпідставними, а висновки про те, що управлінням порушуються вимоги Законів України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» під час проведення перерахунку підвищення до пенсії «дітям війни» на виконання судових рішень, а саме утримання сум виплаченої індексації проводиться з порушенням порядку відрахувань з пенсій, суперечить обставинам справи. Вказує, що постановами Жовтневого районного суду м. Запоріжжя управління було зобов'язано здійснити нарахування і виплату ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 підвищення пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за певний період, з урахуванням раніше отриманих сум. У зв'язку з поданням Управлінням апеляційних скарг на рішення суду першої інстанції, рішення суду були виконані в межах суми стягнення за один місяць. Вказує, що під час проведення перевірки прокуратурі району були надані пенсійні справи вказаних пенсіонерів, з яких вбачається, що жодних утримань з пенсії, під час виконання рішень суду, управлінням не проводилось, а лише були переглянуті розміри виплаченої індексації. У зв'язку із цим вважає безпідставним висновок про порушення Управлінням вимог ч. 2 ст. 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки індексація не входить до складу пенсійних виплат, а тому її коригування не є зменшенням (утриманням) пенсійних виплат, здійснених раніше.
В судових засіданнях представник позивача підтримав вимоги з підстав, викладених вище.
Відповідач позов не визнав, у письмових запереченнях від 15.08.2011 вих. № 127-4507 вих 11 посилається на те, що під час проведення перевірки прокуратурою витребувано та перевірено пенсійні справи «дітей війни», яким протягом грудня 2010 - червня 2011 року здійснено перерахунок пенсій за постановами суду. Вказує, що перевіркою встановлено факт порушення вказаних вимог, оскільки управлінням, під час виконань рішень суду, здійснено перерахунок пенсії та утримано частину раніше нарахованих та виплачених пенсійних виплат ряду пенсіонерів, які є «дитями війни». Як приклад, стверджує, що на підставі постанови суду, яка надійшла до управління 20.12.2010 за позовом ОСОБА_2, УПФУ в Жовтневому районі зобов'язано здійснити нарахування та виплату ОСОБА_2 підвищення пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з 18.02.2010 по 19.11.2010. Вказує, що при перерахунку пенсії з ОСОБА_2 було утримано частину раніше нарахованих та виплачених пенсійних виплат. Зазначає, що подібні порушення були встановлені вибірковою перевіркою в пенсійних справах: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 На думку відповідача, оскільки в кожному конкретному випадку УПФУ в Жовтневому районі м. Запоріжжя не зверталось до суду з метою врегулювання утримання частини раніше нарахованих та виплачених пенсійних виплат при перерахунку пенсії, а саме відрахування частини індексації, то Управління припустилось порушень законодавства, на підставі чого і було внесено припис в.о. прокурора Жовтневого району м. Запоріжжя про усунення порушень Законів України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 15.07.2011 № 127-3921/ вих. 11. На підставі вкладеного, просить у задоволенні позову відмовити повністю.
Представник відповідача у судових засіданнях підтримав заперечення з підстав, викладених вище.
В судовому засіданні 31.08.2011 оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив:
Прокуратурою Запорізької області в листі від 17.06.2011 вх. № 3238 надано доручення всім міським районним та прирівняних до них прокурорів м. Запоріжжя провести перевірки органів Пенсійного фонду України м. Запоріжжя щодо дотримання вимог ч. 2 ст. 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із вжиттям відповідних заходів до усунення виявлених порушень.
На виконання вказаного доручення, прокуратурою м. Запоріжжя всім районним прокурорам м. Запоріжжя надано завдання (від 20.06.2011 вих. № 146-3497 вих. 11) щодо проведення перевірок додержання законодавства про пенсійне забезпечення.
22.06.2011 прокуратурою Жовтневого району м. Запоріжжя, в порядку ст. ст. 8, 20 Закону України «Про прокуратуру», начальнику УПФУ в Жовтневому районі м. Запоріжжя ОСОБА_8 пред'явлено вимогу (вих. № 127-3388 вих. 11), в якій прокуратура просила надати для перевірки усі пенсійні справи пенсіонерів, які є «дитями війни», стосовно яких надійшли постанови суду та за якими здійснено перерахунок пенсій.
Також, вимогою від 24.06.2011 за вих. № 127-3449 вих. 11 прокуратура Жовтневого району м. Запоріжжя запросила в УПФУ в Жовтневому районі м. Запоріжжя інформацію стосовно того: яким чином здійснено перерахунок пенсій «дітям війни» (індексація), внаслідок якого з них утримано частину раніше нарахованих та виплачених пенсійних виплат; дата надходження постанови суду, номер справи, період з якого по який управління зобов'язано здійснити нарахування та виплату підвищення пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком та суму проведеної індексації (утриманих пенсійних виплат) стосовного наданого переліку.
Листом від 24.06.2011 за вих. № 5747/05 УПФУ в Жовтневому районі м. Запоріжжя на виконання вимоги Прокуратури Жовтневого району м. Запоріжжя надано інформацію щодо виплат пенсії «дітям війни». Зокрема в листі зазначено, що при виконанні рішень суду, утримань, відповідно до ст. 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з пенсійних виплат не провадилось.
10.07.2011 за результатами перевірки помічником прокурора Жовтневого району м. Запоріжжя ОСОБА_9 складено довідку, в якій зазначено, що в порушення вимог Законів України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» управлінням ПФУ в Жовтневому районі м. Запоріжжя під час виконання рішень суду, здійснено перерахунок пенсії та утримано частину раніше нарахованих та виплачених пенсійних виплат ряду пенсіонерів, які є «дитями війни».
15.07.2011 в.о. прокурора Жовтневого району м. Запоріжжя внесено припис УПФУ в Жовтневому районі м. Запоріжжя про усунення порушень Законів України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 127-3921/ вих. 11.
Не погоджуючись з приписом в.о. прокурора Жовтневого району м. Запоріжжя про усунення порушень Законів України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 15.07.2011 № 127-3921/ вих. 11 Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Запоріжжя звернулось до суду.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю, виходячи з наступного.
Згідно ст. 42 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України від 03.07.1991 № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Статтею 2 вказаного Закону передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Відповідно до п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затверджено Постановою КМУ від 17.07.2003 № 1078 (далі - Порядок), у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Судом встановлено, що до УПФУ в Жовтневому районі м. Запоріжжя надійшли постанови Жовтневого районного суду м. Запоріжжя, в яких Управління було зобов'язано здійснити нарахування і виплату гр. ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 підвищення пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за певний період, з урахуванням раніше отриманих сум. У зв'язку з поданням Управлінням апеляційних скарг на рішення суду першої інстанції, рішення суду були виконані в межах суми стягнення за один місяць.
Так, по пенсійній справі ОСОБА_2, базовими місяцями є жовтень 2010 року, січень, березень та квітень 2011 року. Згідно постанови Жовтневого районного суду міста Запоріжжя від 19.11.2010 року у справі № 2а-3033/10 пенсіонеру була проведена виплата надбавки, як «дитині війни» у січні 2011 року за жовтень місяць 2010 у розмірі 69,02 грн. з урахуванням виплаченої надбавки 49,80 грн., а також з урахуванням: виплаченої індексації за жовтень місяць 2010 року, розмір якої складав 13,74 грн. та доплати з бюджету по 83 коду у розмірі 4,20 грн., виплаченої індексації за листопад 2010 року у розмірі 39,77 грн., виплаченої індексації за грудень місяць 2010 року у розмірі 40,37 грн. У відповідності до розміру пенсії за листопад 2010 року основний розмір пенсії за грудень 2010 року, січень 2011 року, березень 2011 року та квітень 2011 року збільшувався з кожним підвищенням прожиткового мінімуму.
По пенсійній справі ОСОБА_10, базовими місяцями є жовтень 2010 року та січень 2011 року. Згідно постанови Жовтневого районного суду міста Запоріжжя від 19.11.2010 року у справі № 2а-1442/10 пенсіонеру була проведена виплата надбавки, як «дитині війни» у січні 2011 року за жовтень місяць 2010 року у розмірі 60,55 грн. з урахуванням виплаченої надбавки 49,80 грн., а також з урахуванням: виплаченої індексації за жовтень місяць 2010 року, розмір якої складав 13,74 грн. та доплати з бюджету по 818 коду у розмірі 12,67 грн., виплаченої індексації за листопад 2010 року у розмірі 39,77 грн., виплаченої індексації за грудень місяць 2010 року у розмірі 40,37 грн. У відповідності до розміру пенсії за листопад 2010 року основний розмір пенсії за грудень 2010 року, січень 2011 року та квітень 2011 року збільшувався з кожним підвищенням прожиткового мінімуму.
По пенсійній справі ОСОБА_4, базовим місяцем є листопад 2010 року. Згідно постанови Жовтневого районного суду міста Запоріжжя від 01.12.2010 року, пенсіонеру була проведена виплата надбавки, як «дитині війни» за один місяць в січні 2011 року за листопад місяць 2010 року у розмірі 85,78 грн. з урахуванням виплаченої раніше надбавки як «дитині війни» у розмірі 49,80 грн. та індексації, розмір якої складав: за листопад місяць 39,77 грн. (а також доплати бюджет 2010 року у розмірі 1,92 грн.), за грудень місяць 39,77 грн. При цьому з кожним підвищенням прожиткового місяця зростав і основний розмір пенсії.
По пенсійній справі ОСОБА_5, базовими місяцями є жовтень та грудень 2010 року, січень, лютий, березень, квітень 2011 року. Згідно постанови Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 19.11.2010 року у справі № 2а-1654/10 пенсіонеру була проведена виплата надбавки, як «дитині війни» в січні 2011 року у розмірі 69,02 грн. з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період (в т.ч. індексації). Розмір індексації складає за жовтень 13,74 грн. (0,57 гри доплата бюджету 2010 року) за листопад 39,77 грн. за грудень 40,37 грн.
По пенсійній справі ОСОБА_6, базовим місяцем є жовтень 2010 року. Згідно постанови Жовтневого районного суду міста Запоріжжя від 15.11.2010 року у справі № 2а-1296/10, пенсіонеру була проведена виплата надбавки, як «дитині війни» за один місяць в січні 2011 року за жовтень місяць 2010 у розмірі 62,97 грн. з урахуванням виплаченої раніше надбавки як «дитині війни» у розмірі 49,80 грн. та індексації, розмір якої складав: за жовтень місяць 13,74 грн. (а також доплати бюджет 2010 року у розмірі 10,53грн.), за листопад місяць 39,77 грн., за грудень місяць 40,37 грн. При цьому з кожним підвищенням прожиткового місяця зростав і основний розмір пенсії.
По пенсійній справі ОСОБА_7, базовими місяцями є жовтень та грудень 2010 року. Згідно постанови Жовтневого районного суду міста Запоріжжя від 19.11.2010 року у справі № 2а-3000/10 пенсіонеру була проведена виплата надбавки, як «дитині війни» в січні 2011 року у розмірі 73,25 грн. з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період (в т.ч. індексації). Розмір індексації складає за жовтень 13,74 грн. (0,57 грн. доплата бюджету 2010 року), за листопад 39,77 грн., за грудень 39,77 грн.
Отже, як вбачається із наданих суду документів, при здійсненні перерахунку пенсії на виконання рішень суду, управління, застосовуючи вищевказані положення щодо індексації грошових доходів населення, проводило відповідні коригування індексації. Оскільки індексація вже була виплачена за минулі місяці в яких згодом відбулося підвищення пенсії, то відповідно відкоригований розмір виплаченої індексації був утриманий пенсійним фондом при здійсненні чергової виплати пенсії.
Той факт, що в Законі України «Про індексацію грошових доходів населення» відсутні положення про те, що суми раніше нарахованої та виплаченої індексації можуть бути в подальшому перераховані та утримані, не позбавляє права Пенсійний фонд привести відповідні нарахування індексації пенсії у відповідність із вказаним Законом та Порядком. А тому, зайве нараховані та виплачені суми індексації, на які відповідний пенсіонер не мав права згідно вимог п. 5 Порядку, підлягають поверненню, в даному випадку, шляхом утримання. Слід зазначити, що таке коригування індексації проведено не з вини позивача, а у зв'язку із надходженням рішень суду щодо здійснення перерахунку пенсії, яке в свою чергу є обов'язковим для виконання.
Посилання прокуратури в оскаржуваному приписі на порушення позивачем вимог ст. 16 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» суд вважає безпідставним з огляду на таке.
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», спори, що виникають з питань індексації грошових доходів населення, вирішуються у судовому порядку.
В даному випадку, будь-якого спору з питань індексації грошових доходів населення не виникало. Доказів наявності спору представником відповідача також надано не було.
Щодо посилань Прокуратури Жовтневого району м. Запоріжжя в приписі на порушення позивачем вимоги ч. 2 ст. 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суд зазначає наступне.
Згідно ч. 2 ст. 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків, виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону проводиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.
В свою чергу, до складу пенсії включаються такі виплати як основна та додаткова пенсії, доплати, підвищення, надбавки, передбачені нормативно-правовими актами з питань пенсійного забезпечення.
Тобто, індексація до складу пенсійних виплат не входить, а тому її коригування (зменшення) у зв'язку із перерахунком пенсій не призводить до відрахувань з пенсії.
Слід зазначити, що згідно ст. 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація пенсій, інших виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших видів соціальної допомоги проводиться відповідно за рахунок Пенсійного фонду України, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, за рахунок коштів Державного бюджету України.
Частиною 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про прокуратуру», письмовий припис про усунення порушень закону вноситься прокурором, його заступником органу чи посадовій особі, які допустили порушення, або вищестоящому у порядку підпорядкованості органу чи посадовій особі, які правомочні усунути порушення. Письмовий припис вноситься у випадках, коли порушення закону має очевидний характер і може завдати істотної шкоди інтересам держави, підприємства, установи, організації, а також громадянам, якщо не буде негайно усунуто. Припис підлягає негайному виконанню,
про що повідомляється прокурору.
Оскільки, під час судового розгляду справи по суті, не знайшли свого підтвердження обставини порушення вимог чинного законодавства з боку УПФУ в Жовтневому районі м. Запоріжжя при виконанні рішень суду щодо здійснення перерахунку «дітям війни», то припис в. о. прокурора Жовтневого району м. Запоріжжя про усунення порушень Законів України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 15.07.2011 № 127-3921/ вих. 11 слід визнати протиправним та скасувати.
Враховуючи вищезазначене, та керуючись ст.ст. 2, 4, 7 - 12, 14, 86, 158 - 163 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Запоріжжя до Прокуратури Жовтневого району м. Запоріжжя про скасування припису, - задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати припис в.о. прокурора Жовтневого району м. Запоріжжя від 15.07.2011 за № 127-3921 вих 11 про усунення порушень Законів України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя (підпис) Л.Я. Максименко