14 квітня 2011 року 16:35 Справа № 2а-0870/570/11
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Садового І.В.
при секретарі судового засідання - Гайдай А.В.
за участю:
представника позивача: ОСОБА_1
представника відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи
за позовною заявою: Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3
до: Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Запорізькій області
про: скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 08.12.2010 №080720/0832-28
27.01.2011 Фізична особа - підприємець ОСОБА_3 звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Запорізькій області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 08.12.2010 №080720/0832-28.
Ухвалою суду від 31.01.2011 відкрито провадження в адміністративній справі №2а-0870/570/11, закінчено підготовче провадження та призначений судовий розгляд на 16.02.2011. Розгляд справи відкладався до 28.02.2011 у зв'язку із неявкою позивача.
Ухвалою суду від 28.02.2011 провадження у справі зупинено до 21.03.2011 за клопотанням відповідача для надання додаткових доказів.
21.03.2011 провадження у справі поновлено зі стадії судового розгляду.
Ухвалою суду від 21.03.2011 провадження у справі зупинено за клопотанням позивача до 13.04.2011 для надання додаткових доказів. У судовому засіданні оголошувалась перерва до 14.04.2011.
Розгляд справи здійснювався за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу «Камертон».
У судовому засіданні 14.04.2011 на підставі ст.160 КАС України судом проголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Позивач підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві та додаткових письмових поясненнях. Вважає, що висновки акту перевірки щодо зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного збору встановленого зразка не відповідають фактичним обставинам. Алкогольні вироби, що були виявлені нібито без акцизних марок встановленого зразка, насправді були марковані акцизними марками. Придбання зазначеної продукції було здійснено на підставі відповідних видаткових накладних, продавцем було надано також сертифікати якості на алкогольну продукцію. Просить позов задовольнити.
Відповідач з позовними вимогами не погодився з підстав, викладених у наданих запереченнях та додаткових поясненнях. Зазначає, що в ході перевірки встановлено факт зберігання 118 пляшок горілки «Пшенична», виробництва AM та СП ТОВ «ДА-ЛВ», м.Донецьк, вул.Дзержинського, 24. Відповідно до бази даних АІС «Акциз» марки акцизного збору, якими маркована вищевказана продукція не видавалися виробнику АМ та СП ТОВ «ДА-ЛВ». Отже висновки, викладені в акті перевірки про порушення позивачем ст.11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 №481/95-ВР із змінами та доповненнями є обґрунтованими та відповідають діючому законодавству, а спірне рішення винесене правомірно. Просить у задоволенні позову відмовити.
Як встановлено матеріалами справи ОСОБА_3 зареєстрований виконавчим комітетом Запорізької міської ради 21.04.1997 як фізична особа - підприємець.
На підставі наказу на переревірку від 01.12.2010 №361-п та направлення на перевірку від 01.12.2010 №32-328/292 01.12.2010 працівниками Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Запорізькій області проведено перевірку закусочної «Стопочка», яка знаходиться за адресою: м.Запоріжжя, вул.Рекордна, 6-а та належить фізичній особі - підприємцю ОСОБА_3
За результатами перевірки відповідачем складений акт №258/321/НОМЕР_1 від 01.12.2010 про результати позапланової виїзної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами.
В акті перевірки зазначено, що на момент проведення перевірки в закусочній на реалізації знаходилося 118 пляшок горілки «Пшенична», виробництва AM та СП ТОВ «ДА-ЛВ», м.Донецьк, вул.Дзержинського, буд.24. Відповідно до бази даних АІС «Акциз» марки акцизного збору, якими маркована вищевказана продукція не видавалися виробнику AM та СП ТОВ «ДА-ЛВ».
В акті перевірки зроблено висновок про порушення позивачем ст.11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 №481/95-ВР із змінами та доповненнями.
На підставі матеріалів перевірки відповідачем винесене рішення про застосування фінансових санкцій від 08.12.2010 №080720/0832-28, яким на підставі абз.15 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 №481/95-ВР із змінами та доповненнями до позивача застосовані фінансової санкції у розмірі 2 478 грн.
Зазначене рішення отримане позивачем 10.01.2011, про що свідчить поштове повідомлення про вручення.
Оцінивши представлені докази у їх сукупності вважаю, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст.11 України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» №481/95-ВР від 19.12.1995, алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного збору в порядку, визначеному законодавством.
Відповідно до ст.1 Закону України від 15.09.1995 №329/95-ВР «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби» марка акцизного збору - спеціальний знак, яким маркуються алкогольні напої та тютюнові вироби. Її наявність на цих товарах підтверджує сплату акцизного збору, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів. Марки акцизного збору для алкогольних напоїв та тютюнових виробів, вироблених в Україні, відрізняються від марок для імпортованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів дизайном та кольором відповідно до зразків, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Статтею 7 цього ж Закону передбачено, що марки акцизного збору виготовляються, зберігаються та продаються відповідно до Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору, маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Абзац четвертий пункту 20 Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору з голографічними захисними елементами і маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2003 №567 до немаркованих прирівнює алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з відхиленням від вимог цього Положення або марками, що не відповідають виду продукції та місткості тари та/або не видавалися безпосередньо виробнику (імпортеру) зазначеної продукції.
Пунктом 12 Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затверджених Постановою КМУ від 30.07.1996 №854 «Про затвердження Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями» визначено, що зберігання та реалізація алкогольних напоїв, вироблених в Україні, дозволяється тільки за наявності марки акцизного збору встановленого зразка на пляшці або на іншій тарі згідно із законодавством.
Слід зазначити, що суб'єкти господарювання, які здійснюють торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, повинні дотримуватися законодавчо встановлених правил здійснення зазначеної діяльності, а у разі порушення, нести відповідальність, передбачену Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
В акті перевірки зазначено, що на момент проведення перевірки в закусочній на реалізації знаходилося 118 пляшок горілки «Пшенична», виробництва AM та СП ТОВ «ДА-ЛВ», м.Донецьк, вул.Дзержинського, буд.24. Відповідно до бази даних АІС «Акциз» марки акцизного збору, якими маркована вищевказана продукція не видавалися виробнику AM та СП ТОВ «ДА-ЛВ».
База даних АС «Акциз» є базою даних для службового користування (для вводу інформації, її перегляду, формування звітності щодо руху марок акцизного збору та пошуку інформації за реквізитами марки) у регіональних управліннях Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України, ведеться безпосередньо Департаментом CAT ДПА України, доступ до якою мають всі регіональні управління. Марки акцизного збору, якими маркована горілка «Пшенична», перелік яких вказаний у актах зняття залишків алкогольних напоїв до акту перевірки від 01.12.2010 №258/321/НОМЕР_1 не видавалися виробнику AM та СП ТОВ «ДА-ЛВ» та взагалі з вказаними реквізитами відсутні.
Згідно ст.8 Закону України від 15.09.1995 №329/95-ВР «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби» відповідальність за недодержання порядку маркування, реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів, несвоєчасну сплату акцизного збору несуть виробники, імпортери, продавці цих товарів та їх посадові особи у порядку, передбаченому чинним законодавством України.
Таким чином, продавці алкогольних напоїв та тютюнових виробів за недодержання порядку реалізації цих товарів мають нести відповідальність у порядку, передбаченому чинним законодавством України.
Абзацом 15 ч.2 ст. 17 вищевказаного Закону встановлено, що за порушення норм цього Закону до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у разі:
- зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку - 100 відсотків вартості товару, але не менше 1700 гривень.
Для застосування до продавця алкогольних напоїв та тютюнових виробів відповідальності на підставі вищенаведеної норми Закону достатньо самого факту здійснення продавцем зберігання або та реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного збору встановленого зразка або з підробленими марками акцизного збору.
Відсутність вини продавця у фальсифікації алкогольних напоїв або у підробленні акцизних марок не може бути підставою для звільнення продавця від відповідальності, оскільки це буде суперечити основним засадам Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 №481 /95-ВР, які полягають у забезпеченні високої якості алкогольних напоїв та тютюнових виробів та захисту здоров'я громадян, а також посиленні боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України.
Зазначена правова позиція відображена в постанові Вищого адміністративного суду України від 04.02.2009 по справі № К-28642/06.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Викладене свідчить, що висновки фахівців Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Запорізькій області ґрунтуються на законодавстві, а спірне рішення про застосування фінансових санкцій від 08.12.2010 №080720/0832-28 є законним та обґрунтованим.
Судові витрати слід віднести на позивача.
Керуючись ст.ст.94, 158, 160, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Запорізькій області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 08.12.2010 №080720/0832-28 відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.В.Садовий
Постанова складена у повному обсязі 19.04.2011