18 грудня 2015 року о 16 год. 07 хв.Справа № 808/8202/15 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Семененко М.О.
за участю секретаря судового засідання Бірюкової І.В.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1,
відповідача - ОСОБА_2
відповідача - ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області
до Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної служби Запорізького районного управління юстиції Запорізької області ОСОБА_2,
Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної служби Запорізького районного управління юстиції Запорізької області ОСОБА_3,
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області (далі - позивач, Долинська сільська рада) до Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної служби Запорізького районного управління юстиції Запорізької області ОСОБА_2 (далі - відповідач 1, ОСОБА_2В.), Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної служби Запорізького районного управління юстиції Запорізької області ОСОБА_3 (відповідач 2, ОСОБА_3М.) в якому позивач, з урахуванням уточнень, просить суд визнати незаконними дії відповідачів щодо відмови в реєстрації Територіальної громади Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області та зобов'язати відповідачів провести державну реєстрацію Територіальної громади Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області як юридичної особи шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру, відповідно до п.1. ст.4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців».
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, ним у встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» порядку було подано заяву та повний пакет документів для реєстрації юридичної особи публічного права органу місцевого самоврядування Територіальної громади сіл Долинське, Високогірне, Канцерівка, ОСОБА_4, Новослобідка, Бабурка, Хортиця Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області. Однак, відповідачі необґрунтовано залишили дану заяву без розгляду. В судовому засіданні представник позивача підтримала заявлені позовні вимоги.
Відповідач 1 проти позову заперечив. В обґрунтування заперечень посилається на правомірність залишення поданих позивачем документів без розгляду з посиланням на ч.7 ст.8 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», оскільки в поданій реєстраційній картці було зазначено організаційно-правову форму юридичної особи - орган місцевого самоврядування, в той час як мало бути зазначено об'єднання громадян. Також вказує на те, що Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» не визначає територіальні громади села, селища, міста як юридичні особи. Зазначає, що реєстрація статуту територіальної громади села, селища, міста, не може мати наслідком реєстрацію територіальної громади як юридичної особи, оскільки органи місцевого самоврядування є юридичними особами відповідно до Закону. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Відповідач 2 проти позову заперечив. В обґрунтування заперечень посилається на те, що відповідно до Порядку передачі даних про юридичних осіб, зареєстрованих (легалізованих) відповідно до ч.4 ст.3 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 01.07.2015 №1302/5, після реєстрації статуту Територіальної громади Долинської сільської ради від уповноваженого органу з питань реєстрації (легалізації) не надходила реєстраційна картка. Оскільки відповідні документи надійшли не у встановлений спосіб, а були подані позивачем самостійно, вони правомірно були залишені без розгляду. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Суд, заслухавши пояснення сторін та їх представників, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, вважає за необхідне зазначити наступне.
З матеріалів справи судом встановлено, що Протоколом загальних зборів представників мешканців сіл Долинське, Високогірне, Канцерівка, ОСОБА_4, Новослобідка, Бабурка, Хортиця Долинської сільської ради, Запорізького району, Запорізької області №1 від 05.06.2015 вирішено: створити Територіальну громаду Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області; затвердити статут Територіальної громади Долинської сільської ради; обрано головою Територіальної громади Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області ОСОБА_5, секретарем Рибак Світлану Олександрівну; надано згоду на добровільне об'єднання територіальних громад сіл Долинське, ОСОБА_4, Новослобідка, Хортиця, Бабурка, селищ Високогірне, Канцерівка, Долинської сільської ради, сіл Мар'ївка, Уділенське, Новосергіївка, Смоляне, Мар'ївської сільської ради, сіл Розумівка, Нижня Хортиця, Розумівської сільської ради в Долинську територіальну громаду з центром у селі Долинське.
Рішенням дев'ятої позачергової сесії шостого скликання Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області №1 від 02.07.2015, відповідно до статті 19 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», вирішено затвердити Статут Територіальної громади Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області.
17 серпня 2015 року Статут Територіальної громади Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області зареєстровано Запорізьким районним управлінням юстиції Запорізької області, про, що видано свідоцтво №1 від 17.08.2015.
З метою реєстрації юридичної особи - Територіальної громади Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області позивач 21.08.2015, 27.08.2015, 31.08.2015 звертався до Реєстраційної служби Запорізького районного управління юстиції Запорізької області, проте, держаним реєстратором подані позивачем документи залишено без розгляду.
03.09.2015 позивач знову звернувся до Реєстраційної служби Запорізького районного управління юстиції Запорізької області з питання реєстрації Територіальної громади Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області.
Позивачем було подано наступні документи: реєстраційна картка на проведення реєстрації юридичної особи, утвореної шляхом заснування нової юридичної особи; рішення засновників або уповноваженого ним органу про створення юридичної особи (примірник оригіналу); статут (два примірники); документ, що засвідчує повноваження уповноваженої особи.
03.09.2015 відповідачем 1 направлено на адресу позивача повідомлення про залишення документів без розгляду з тих підстав, що документи подані не в повному обсязі, а також документи не відповідають вимогам частини 7 статті 8 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
19.10.2015 позивач вкотре подав до Реєстраційної служби Запорізького районного управління юстиції Запорізької області для реєстрації Територіальної громади Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області пакет документів, а саме: реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи, створеної шляхом заснування нової юридичної особи; рішення засновників або уповноваженого ним органу про створення юридичної особи (примірник оригіналу); статут (два примірники); копія квитанції.
20.10.2015 відповідачем 2 прийнято рішення про залишення поданих документів без розгляду на підставі ч.2, 4 ст.3 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців».
Позивач, не погодившись з рішеннями державних реєстраторів про залишення поданих документів без розгляду, звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з того, що відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, врегульовані нормами Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (далі - Закон №755).
Відповідно до ст.2 Закону №755 відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, регулюються Конституцією України, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.
Статтею 3 Закону №755 встановлено, що дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.
Законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок, організацій роботодавців, їх об'єднань), політичних партій, державних органів та органів місцевого самоврядування, асоціацій органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ (у тому числі кредитних спілок), бірж, а також інших установ та організацій.
Об'єднання громадян, політичні партії, державні органи та органи місцевого самоврядування, асоціації органів місцевого самоврядування, банки, торгово-промислові палати, фінансові установи (у тому числі кредитні спілки), біржі, інші установи та організації, для яких законом встановлені особливості державної реєстрації, набувають статусу юридичної особи лише з моменту їх державної реєстрації у порядку, встановленому цим Законом.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, здійснює реєстрацію (легалізацію) об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок та їх об'єднань), благодійних організацій, політичних партій, творчих спілок та їх територіальних осередків, адвокатських об'єднань, торгово-промислових палат, асоціацій органів місцевого самоврядування, інших установ та організацій, визначених законом, та видає виписку з Єдиного державного реєстру, оформлену державним реєстратором відповідного центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, за місцезнаходженням юридичної особи.
Згідно ч.ч.1-2 ст.4 Закону №755 державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців являє собою засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема:
перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці;
перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації;
внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру;
оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.
За змістом ч.1 ст.6 Закону №755 державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводить державний реєстратор.
Статтею 8 Закону №755 встановлені вимоги до оформлення документів, які подаються державному реєстратору.
Так, за змістом ч.1-6 даної статті документи, які відповідно до вимог цього Закону подаються (надсилаються поштовим відправленням або електронним документом) державному реєстратору, повинні бути викладені державною мовою.
Реєстраційна картка заповнюється машинодруком або від руки друкованими літерами. Якщо документи надсилаються державному реєстратору поштовим відправленням, справжність підпису заявника на реєстраційній картці (заяві, повідомленні) повинна бути нотаріально засвідчена.
Підпис особи, уповноваженої діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), на реєстраційній картці та заяві про втрату (заміну) документів повинен бути засвідчений відповідною посадовою особою в установленому порядку.
Установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
Статути банків, установчі документи інших юридичних осіб, які відповідно до закону підлягають погодженню Національним банком України, іншими державними органами, подаються з відміткою про їх погодження відповідно Національним банком України, іншими державними органами.
Установчі документи юридичної особи, а також зміни до них, викладаються письмово, прошиваються, пронумеровуються та підписуються засновниками (учасниками) або уповноваженими особами, якщо законом не встановлено інший порядок їх затвердження. У випадках, які передбачені законом, установчі документи повинні бути погоджені з відповідними державними органами.
Відповідно до ч.ч.1-7 ст.24 Закону №755 для проведення державної реєстрації юридичної особи засновник (засновники) або уповноважена ними особа повинні особисто подати державному реєстратору (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення або в разі подання електронних документів подати опис, що містить відомості про надіслані електронні документи, в електронній формі) такі документи:
заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи, до якої може бути подана як додаток заява щодо обрання юридичною особою спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційна заява про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику;
примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи у випадках, передбачених законом;
два примірники установчих документів (у разі подання електронних документів - один примірник).
До реєстраційної картки на проведення державної реєстрації юридичної особи засновником (засновниками) або уповноваженою ними особою включається:
інформація про структуру власності засновників - юридичних осіб, яка дає можливість встановити фізичних осіб - власників істотної участі цих юридичних осіб та містить такі дані про зазначених фізичних осіб: прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), країна громадянства, серія та номер паспорта громадянина України або паспортного документа іноземця, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності);
інформація про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) (бенефіціарних власників (контролерів)) юридичної особи, у тому числі кінцевого бенефіціарного власника (контролера) (бенефіціарних власників (контролерів)) її засновника (учасника), якщо засновник (учасник) - юридична особа, а саме: прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), країна громадянства, серія та номер паспорта громадянина України або паспортного документа іноземця, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності). Зазначена інформація не включається до реєстраційної картки для проведення державної реєстрації політичних партій, творчих спілок та їх територіальних осередків, адвокатських об'єднань, торгово-промислових палат, релігійних організацій, державних та комунальних підприємств, державних органів, органів місцевого самоврядування та їх асоціацій. У разі відсутності у юридичної особи кінцевого бенефіціарного власника (контролера), у тому числі кінцевого бенефіціарного власника (контролера) її засновника (учасника), якщо засновник (учасник) - юридична особа, подаються відомості про його відсутність.
У разі утворення юридичної особи на підставі модельного статуту в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи проставляється відповідна відмітка з посиланням на типовий установчий документ.
У випадках, що передбачені законом, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається (надсилається) копія рішення органів Антимонопольного комітету України або Кабінету Міністрів України про надання дозволу на узгоджені дії або на концентрацію суб'єктів господарювання.
У разі державної реєстрації фермерського господарства крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається копія Державного акта на право приватної власності засновника на землю або копія Державного акта на право постійного користування землею засновником, або копія договору про право користування землею засновником, зокрема на умовах оренди.
Вимоги щодо написання найменування юридичної особи або її відокремленого підрозділу встановлюються Міністерством юстиції України. Забороняється використовувати в назві юридичної особи символіку комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів.
Згідно з ч.8 ст.24 Закону №755 державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для проведення державної реєстрації юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - сьомою цієї статті.
Підстави залишення без розгляду документів, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, визначені ч.11 ст.24 Закону №755, це:
документи подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації;
документи не відповідають вимогам, які встановлені частинами першою, другою, четвертою - сьомою статті 8 та частиною п'ятою статті 10 цього Закону;
до державного реєстратора надійшло рішення суду щодо заборони у проведенні реєстраційних дій;
документи подані не в повному обсязі;
документи подано особою, яка не має на це повноважень.
Даний перелік є вичерпним.
Частиною 12 ст.24 Закону №755 визначено, що про залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, без розгляду засновнику або уповноваженій ним особі не пізніше наступного робочого дня з дати їх надходження державним реєстратором видаються (надсилається поштовим відправленням з описом вкладення) відповідне повідомлення із зазначенням підстав залишення документів без розгляду та документи, що подавалися для проведення державної реєстрації юридичної особи, відповідно до опису.
Залишення документів, які подавалися для проведення державної реєстрації юридичної особи, без розгляду не перешкоджає засновнику або уповноваженій ним особі повторному зверненню до державного реєстратора в загальному порядку після усунення причин, що були підставою для залишення цих документів без розгляду.
З матеріалів справи встановлено, що підставою для залишення без розгляду документів, поданих для реєстрації в реєстрації юридичної особи - Територіальної громади Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області відповідач 1 у повідомленні від 03.09.2015 зазначив подання документів не в повному обсязі, а також невідповідність поданих документів відповідають вимогам ч.7 ст.8 Закону №755.
Суд зазначає, що з урахуванням визначеного законодавством права особи, яка звернулась до державного реєстратора з питання державної реєстрації юридичної особи чи фізичної особи-підприємця, на повторне звернення, ця особа має бути обізнана про підстави залишення поданих документів без розгляду, оскільки лише за таких умов вона може сформувати свою подальшу правову поведінку та вчинити дії щодо усунення причин, що були підставою для залишення документів без розгляду.
Однак, суд звертає увагу, що у складеному та направленому на адресу позивача повідомленні не зазначено, які саме документи зі встановленого ч.11 ст.24 Закону №755 переліку не подано, а також не вказано, у чому саме полягає невідповідність поданих документів вимогам ч.7 ст.8 Закону №755, а лише констатовано виявлені невідповідності.
Під час судового розгляду справи відповідач 1 пояснив, що документи були подані позивачем не в повному обсязі, оскільки відсутня довіреність уповноваженої особи, а саме, відповідач 1 зазначив, що довіреність підписана головою Долинської сільської ради, а не головою Територіальної громади Долинської сільської ради.
Разом з тим, суд критично оцінює такі пояснення відповідача 1 та зазначає, що в переліку документів, які подаються для здійснення реєстрації юридичної особи чи фізичної особи-підприємця, визначені частинами 1-7 ст.24 Закону №755, відсутній такий обов'язковий документ, як довіреність уповноваженої особи на представника, відтак ненадання такого документу не може бути підставою для висновків про подання документів не в повному обсязі.
Відповідно до абз.2 ч.9 ст.24 Закону №755 якщо документи для проведення державної реєстрації юридичної особи подаються особою, уповноваженою засновником (засновниками) юридичної особи, державному реєстратору додатково пред'являється її паспорт громадянина України або паспортний документ іноземця та надається документ, що засвідчує її повноваження, або в разі подання електронних документів документ, що засвідчує повноваження цієї особи, в електронній формі залучається до документів, передбачених частинами першою - сьомою цієї статті.
Суд звертає увагу, що подання документів особою, яка не має на це повноважень відповідно до приписів ч.11 ст.24 Закону №755 є окремою підставою для залишення документів без розгляду.
Також, відповідач 1 вказує, що в поданій реєстраційній картці було зазначено найменування юридичної особи з використанням найменування органу місцевого самоврядування - Долинської сільської ради, що забороняється відповідно до положень пп.1.7.1 п.1.7 Вимог щодо написання найменування юридичної особи або її відокремленого підрозділу, затверджених Наказом Міністерства юстиції України 05.03.2012 № 368/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05.03.2012 за № 367/20680 (далі Вимоги).
Згідно пп.1.7.1 п.1.7 Вимог у найменуванні юридичних осіб забороняється використання повних чи скорочених найменувань органів державної влади або органів місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичних державних найменувань, перелік яких установлюється Кабінетом Міністрів України, - у найменуваннях юридичних осіб приватного права.
Тобто, дана заборона застосовується лише щодо найменувань юридичних осіб приватного права.
З матеріалів справи встановлено, що при зверненні з питання реєстрації позивачем в поданих документах зазначено організаційну-правову форму юридичної особи - орган місцевого самоврядування, тобто юридичну особу публічного права. Таким чином, суд дійшов висновку, що заборони на формування найменування юридичної особи, визначені пп.1.7.1 п.1.7 Вимог, в даних правовідносинах не можуть бути застосовані.
За таких обставин, враховуючи відсутність в повідомленні від 03.09.2015 належного обґрунтування підстав залишення без розгляду документів, поданих позивачем, суд вважає, що залишаючи без розгляду подані позивачем документи для реєстрації юридичної особи Територіальної громади Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області відповідач 1 діяв необґрунтовано та незаконно.
Також з матеріалів справи встановлено, відповідачем 2 залишено без розгляду документи, подані для реєстрації юридичної особи Територіальної громади Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області, про що на адресу позивача направлено повідомлення від 20.10.2015.
В якості підстав залишення без розгляду зазначено п.2, 4 ст. 3 Закону №755.
Суд звертає увагу, що повідомлення від 20.10.2015 також не містить належного обґрунтування підстав залишення поданих документів без розгляду.
Під час судового розгляду відповідач 2 обґрунтував свою позицію нормами Порядку передачі даних про юридичних осіб, зареєстрованих (легалізованих) відповідно до ч.4 ст.3 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 01.07.2015 № 1302/5.
Разом з тим, як зазначалось раніше, вичерпний перелік підстав для залишення поданих документів без розгляду визначений ч.11 ст.24 Закону № 755, серед яких відсутнє посилання на невідповідність п.п.2,4 ст.3 Закону №755.
Також, суд зазначає, що норми Закону №755 не встановлюють особливостей державної реєстрації органів місцевого самоврядування або будь-яких обмежень щодо отримання органами місцевого самоврядування статусу юридичної особи, а положення ч.4 ст.3 Закону №755 та Порядку передачі даних про юридичних осіб, зареєстрованих (легалізованих) відповідно до ч.4 ст.3 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» стосуються асоціацій органів місцевого самоврядування, відтак не можуть бути застосовані до даних правовідносин.
За таких обставин, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що, залишаючи подані позивачем документи без розгляду, відповідач 2 діяв необґрунтовано та незаконно.
Суд зазначає, що жодних інших зауважень щодо форми, змісту та обсягу поданих позивачем документів відповідачами не встановлено, що надає підстави для висновків про відсутність підстав для залишення без розгляду документів, поданих позивачем для реєстрації юридичної особи Територіальної громади Долинської сільської рали Запорізького району Запорізької області відсутні.
Щодо посилань відповідачів на те, що територіальна громада не підлягає державній реєстрації як юридична особа та повинна здійснювати діяльність на підставі зареєстрованого у встановленому законодавством порядку статуту, суд зазначає, що надання оцінки правовому статусу органу місцевого самоврядування знаходиться поза межами повноважень державного реєстратора при вчиненні ним дій щодо державної реєстрації відповідної юридичної особи.
Крім іншого, суд зазначає, що відповідно до ч.1 ст.5 Конституції України носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Частиною 1 статті 140 Конституції України передбачено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Згідно частини 1 статті 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Крім того, за змістом ч.1 ст.5, ч.1 ст.6 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» який відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування, територіальна громада входить до системи місцевого самоврядування та є його первинним суб'єктом, основним носієм його функцій і повноважень.
Таким чином, територіальні громади наділені правом безпосереднього управління майном, та можуть бути самостійним учасником відповідних правовідносин, що можливо реалізувати лише за наявності певного юридичний статусу.
У позовній заяві позивач заявляє вимоги про визнання незаконними дій відповідачів щодо відмови в реєстрації юридичної особи Територіальної громади Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області.
Як було встановлено судом, відповідачами було залишено подані позивачем документи без розгляду, а не відмовлено у здійсненні реєстрації, відтак належним способом захисту порушеного права позивача є визнання протиправними дій відповідачів щодо залишення без розгляду поданих позивачем документів.
Відповідно до ч.2 ст.11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Враховуючи обставини справи, з урахуванням висновків суду про незаконність дій відповідачів щодо залишення без розгляду поданих позивачем документів, з метою повного захисту прав та інтересів позивача, суд вважає за необхідне вийти за межи заявлених позовних вимог та визнати протиправними дії відповідачів щодо залишення без розгляду документів, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи Територіальної громади Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області.
Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача провести державну реєстрацію Територіальної громади Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області як юридичної особи шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру, відповідно до п.1. ст.4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», суд зазначає таке.
Як встановлено з пояснень сторін та матеріалів справи, ОСОБА_2 виконувала обов'язки державного реєстратора Реєстраційної служби Запорізького районного управління юстиції Запорізької області тимчасово відповідно до наказу від 05.08.2015 №794/07-12.
На момент розгляду справи в суді ОСОБА_2 обіймає посаду державного реєстратора Реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції, належною особою, яка уповноважена на проведення державної реєстрації юридичної особи, державна реєстрація якої, відповідно до територіального поділу, повинна проводитись Реєстраційною службою Запорізького районного управління юстиції Запорізької області, є ОСОБА_3
За таких обставин, з урахування попередніх висновків суду про незаконність дій відповідачів та відсутність підстав для залишення поданих позивачем документів без розгляду, суд дійшов висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог та зобов'язання відповідача 2 провести державну реєстрацію юридичної особи Територіальної громади Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області.
Відповідно до ч.3 ст.94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7 - 12, 14, 71, 86, 158-163, 254 КАС України, суд
Позов Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Запорізького районного управління юстиції Запорізької області ОСОБА_2 та Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Запорізького районного управління юстиції Запорізької області ОСОБА_3 щодо залишення без розгляду документів, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи Територіальної громади Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області.
Зобов'язати Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної служби Запорізького районного управління юстиції Запорізької області ОСОБА_3 провести державну реєстрацію юридичної особи Територіальної громади Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Судові витрати в розмірі 1 218,00 грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять гривень 00 коп.) присудити на користь Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області за рахунок бюджетних асигнувань Реєстраційної служби Запорізького районного управління юстиції Запорізької області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя М.О. Семененко