02 грудня 2015 року о/об 10 год. 06 хв.Справа № 808/8438/15 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у Запорізькому районі Головного управління ДФС у Запорізькій області
до Публічного акціонерного товариства «Придніпровський ремонтно-механічний завод»
про скасування державної реєстрації змін до установчих документів,
Державна податкова інспекція у Запорізькому районі Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - позивач або ДПІ у Запорізькому районі) звернулася до Запорізького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства «Придніпровський ремонтно-механічний завод» (надалі - відповідач або ПАТ «Придніпровський ремонтно-механічний завод»), в якому позивач просить суд: скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів від 19.08.2015 за №12241050031001149 про зміну місцезнаходження відповідача: 70417, Запорізька область, Запорізький район, с.Сонячне, Сонячне шосе, 1.
У позовній заяві позивачем зазначено, що ПАТ «Придніпровський ремонтно-механічний завод» (ідентифікаційний код 01528536) було зареєстровано у виконавчому комітеті Дніпропетровської міської ради 19.08.2004 та перебувало на обліку в ДПІ Самарського району м.Дніпропетровська. 19.08.2015 щодо відповідача до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис №12241050031001149 про зміну місця знаходження юридичної особи. 15.10.2015 щодо відповідача до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис №10851430032001678 про відсутність юридичної особи за вказаною адресою. 31.08.2015 згідно Акту перевірки місцезнаходження платника податків встановлено, що за адресою: Запорізька область, Запорізький район, с.Сонячне, буд.1 відповідач не знаходиться. 01.10.2015 та 19.10.2015 до позивача надійшла довідка від ДПІ у Жовтневому районі м.Запоріжжя про не встановлення за юридичною адресою: Запорізька область, Запорізький район, с.Сонячне, буд.1, а також за адресою Запорізька область, Запорізький район, с.Сонячне, вул.Сонячне шосе, буд.1 вищевказаного підприємства. Згідно відповіді Сонячної сільської ради та Володимирівської сільської ради - ПАТ «Придніпровський ремонтно-механічний завод» на територіях сільських рад не зареєстроване. 02.10.2015 позивачем до державного реєстратора направлено повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за Ф №18-ОПП. Також, отримана реєстраційна заява платника податку на додану вартість за формою 1-ПДВ від 03.09.2015 ПАТ «Придніпровський ремонтно-механічний завод» не відповідає вимогам наказу Міністерства фінансів України №1130 від 14.11.2014 «Про затвердження Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість».
Представник позивача подав до суду заяву про розгляд справи у порядку письмового провадження, на позовних вимогах наполягає.
Відповідачем подано до суду письмові заперечення (а.с.28-35), в яких зазначено, що ПАТ «Придніпровський ремонтно-механічний завод» було зареєстроване у виконавчому комітеті Дніпропетровської міської ради 19.08.2004 та перебувало на обліку в ДПІ Самарського району м.Дніпропетровська. Протоколом позачергових загальних зборів акціонерів ПАТ «Придніпровський ремонтно-механічний завод» від 10.08.2015 №22 затверджений статут ПАТ «Придніпровський ремонтно-механічний завод» у новій редакції та внесені зміни до статуту відповідача, якими змінено юридичну адресу відповідача з адреси: 49127, м.Дніпропетровськ, вул.Гаванська, 8 на адресу: 70417, Запорізька область, Запорізький район, с.Сонячне, Сонячне шосе, 1. 19.08.2015 державним реєстратором центру надання адміністративних послуг внесений запис 12241050031001149 до Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо державної реєстрації змін до установчих документів відповідача, якими було змінено юридичну адресу відповідача. Відповідач зазначає, що податковий орган в поданій позовній заяві, як на підставу її подання, вказує пп.20.1.37 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, проте, цією нормою не передбачено права податкового органу вимагати в поданому до суду позові від державного реєстратора скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів. Таким чином, як вірно зазначено позивачем в своїй позовній заяві, 02.10.2015 ним прийнято рішення про направлення до державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за Ф№18-ОПП. Проте подальші дії позивача є неправомірними. На думку відповідача, подальшим належним способом захисту публічних інтересів було б звернення до суду з позовною заявою про припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи. Але аж ніяк не з позовом про скасування державної реєстрації змін до установчих документів. З огляду на наведене, посилання податкового органу на відсутність юридичної особи за зареєстрованим місцезнаходженням не може бути підставою для скасування державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що пов'язані із змінами в установчих документах, а зазначені позивачем обставини можуть бути підставою для внесення до ЄДР запису про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням та подальшого припинення юридичної особи на підставі положень п.5 ч.2 ст.38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
Відповідач у судове засідання не прибув. Про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином.
Відповідно до ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
ПАТ «Придніпровський ремонтно-механічний завод» згідно ОСОБА_1 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців зареєстроване як юридична особа за адресою: 70417, Запорізька область, Запорізький район, с.Сонячне, Сонячне шосе, 1. Відповідач має ідентифікаційний код 01528536.
Також, у ОСОБА_1 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців зазначено, що 19.08.2015 державним реєстратором Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області ОСОБА_2 внесено запис 12241050031001149 про державну реєстрацію змін до установчих документів щодо зміни місцезнаходження ПАТ «Придніпровський ремонтно-механічний завод».
За приписами п.67.2, п.67.3 ст.67 Податкового кодексу України контролюючі органи в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо: припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців; відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців; скасування державної реєстрації змін до установчих документів. У разі припинення юридичної особи її відокремлені підрозділи підлягають зняттю з обліку в контролюючих органах.
Відповідно до п.4.12 «Положення про організацію взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими структурними підрозділами органів державної податкової служби для встановлення місцезнаходження платника податків», затвердженого 17.05.2010 наказом Державної податкової адміністрації України №336 (далі - «Положення про організацію взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими структурними підрозділами органів державної податкової служби для встановлення місцезнаходження платника податків»), запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків вважається виконаним, якщо: місцезнаходження платника податків встановлено, що підтверджено виходом на відповідну адресу та оформлено документально; встановлено, що платник податків зареєстрований на осіб, які не пов'язані з утворенням та господарською діяльності платника податків, та вжито всіх заходів, передбачених п. 4.13 розділу IV Положення.
Як зазначено у п.3.1 «Положення про організацію взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими структурними підрозділами органів державної податкової служби для встановлення місцезнаходження платника податків», щодо кожного платника податків, який відсутній за місцезнаходженням (місцем проживання) та місцезнаходження (місце проживання) якого не з'ясовано, структурні підрозділ органу ДПС проводить такі заходи: 3.1.1. шляхом спілкування (телефон, пошта, факс, виїзд за місцезнаходженням тощо) із платником податків з'ясовує його фактичне місцезнаходження (місце проживання); 3.1.2. за допомогою Єдиного банку даних платників податків встановлює місце проживання засновників і керівників платника податків та отримує інформацію стосовно інших платників податків, де зазначені особи є засновниками чи керівниками.
Позивачем не надано до суду жодного доказу про виконання вимог п.3.1 «Положення про організацію взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими структурними підрозділами органів державної податкової служби для встановлення місцезнаходження платника податків».
Відповідно до п.3.2 «Положення про організацію взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими структурними підрозділами органів державної податкової служби для встановлення місцезнаходження платника податків» у разі підтвердження відсутності платника податків за місцезнаходженням (місцем проживання) структурний підрозділ органу ДПС, який є ініціатором запиту, готує за відповідною формою запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків та направляє до підрозділу податкової міліції (додаток 1).
Як зазначено у п.4.2 «Положення про організацію взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими структурними підрозділами органів державної податкової служби для встановлення місцезнаходження платника податків», підрозділ податкової міліції при прийнятті рішення про організацію заходів із встановлення місцезнаходження платника податків обов'язково здійснює вихід за його адресою. У разі незнаходження за адресою платника податків необхідно: якщо платник податків зареєстрований за адресою жилого приміщення (квартири), опитати власника такого приміщення (квартири) (за згодою) щодо місцезнаходження за вказаною адресою платника податків, а також місцезнаходження посадових осіб платника податків, та оформити відповідно такі заходи (пояснення або рапорт); якщо платник податків зареєстрований за адресою приміщення, в якому розташовано виробництво, офіси тощо, необхідно опитати власника приміщення-орендодавця (за згодою) щодо оренди та місцезнаходження платника податків, вказаного у запиті (пояснення або рапорт) «…».
Відповідно до п.4.3 «Положення про організацію взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими структурними підрозділами органів державної податкової служби для встановлення місцезнаходження платника податків» за даними адресного бюро Міністерства внутрішніх справ України встановлюються місця реєстрації фізичних осіб та всіх посадових осіб, засновників платника податків (заходи оформити довідкою або рапортом).
За необхідності співробітник податкової міліції звертається із письмовим запитом до відповідного структурного підрозділу органів ДПС про отримання інформації щодо джерел доходів засновників і керівників платника податків (п.4.4 «Положення про організацію взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими структурними підрозділами органів державної податкової служби для встановлення місцезнаходження платника податків»).
Відповідно до п.4.5 «Положення про організацію взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими структурними підрозділами органів державної податкової служби для встановлення місцезнаходження платника податків» за встановленими адресами здійснюються виїзди та опитуються засновники і керівники платника податків (за згодою) щодо фактичного місцезнаходження платника податків та документів фінансово-господарської діяльності (заходи оформити поясненням або рапортом).
У випадку реєстрації посадових осіб платника податків за межами області, оперативний працівник протягом п'яти робочих днів з часу отримання запиту готує та направляє до регіонального підрозділу податкової міліції запит про проведення опитування щодо створення та діяльності платника податків (п.4.6 «Положення про організацію взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими структурними підрозділами органів державної податкової служби для встановлення місцезнаходження платника податків»).
Згідно з п.4.8 «Положення про організацію взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими структурними підрозділами органів державної податкової служби для встановлення місцезнаходження платника податків» кожний проведений захід оформлюється документально (довідкою або рапортом).
Однак, позивач в обґрунтування своїх позовних вимог не надав належних доказів виконання наведених вимог «Положення про організацію взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими структурними підрозділами органів державної податкової служби для встановлення місцезнаходження платника податків» щодо встановлення місцезнаходження ПАТ «Придніпровський ремонтно-механічний завод».
З вказаних причин суд критично ставиться до наданої позивачем ОСОБА_3 про встановлення фактичного місцезнаходження (місця проживання) платника податків №3295 від 19.10.2015 (а.с.22), підписаної начальником оперативного управління ДПІ у Жовтневому районі м.Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області ОСОБА_1 про те що: «… місцезнаходження платника податків не встановлено та/або встановлено, що суб'єкт господарювання зареєстрований на осіб, які до діяльності юридичної особи або фізичної особи-підприємця ніякого відношення не мають та вжиті всі заходи передбачені п.4.13 розділу ІV Положення …».
У п.10.1 «Порядку обліку платників податків і зборів», затвердженого 09.12.2011 наказом Міністерства фінансів України №1588, зареєстрованого 29.12.2011 у Міністерстві юстиції України за №1562/20300 (далі - «Порядок обліку платників податків і зборів»), зазначено, що у разі проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження або місця проживання платника податків, внаслідок якої змінюється адміністративно-територіальна одиниця та контролюючий орган, в якому на обліку перебуває платник податків (далі - адміністративний район), а також у разі зміни податкової адреси платника податків, контролюючими органами за попереднім та новим місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків проводяться процедури відповідно зняття з обліку/взяття на облік такого платника податків.
Згідно з п.10.2 «Порядку обліку платників податків і зборів» підставою для зняття з обліку платника податків в одному контролюючому органі і взяття на облік в іншому є надходження хоча б до одного з цих органів даних, що свідчать про належну державну реєстрацію таких змін органами державної реєстрації.
Відповідно до п.10.6 «Порядку обліку платників податків і зборів» у разі отримання контролюючим органом за новим місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків заяви про зміну місцезнаходження (місця проживання) платника податків такий орган вносить до Єдиного банку даних юридичних осіб або Реєстру самозайнятих осіб дані із заяви та засобами інформаційної системи таких баз в електронному вигляді формує та надсилає контролюючому органу за попереднім місцезнаходженням (місцем проживання) повідомлення про взяття на облік/зняття з обліку платника податків у зв'язку зі зміною місцезнаходження (місця проживання) за формою №11-ОПП (додаток 12) із заповненим І розділом.
Позивачем в обґрунтування своїх позовних вимог не надано жодного документального підтвердження виконання ДПІ у Запорізькому районі приписів «Порядку обліку платників податків і зборів».
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Передача реєстраційних справ здійснюється в разі: зміни місцезнаходження юридичної особи, зміни місця проживання фізичної особи-підприємця, якщо нове місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи-підприємця розташоване на території іншої адміністративно-територіальної одиниці; утворення, зміни меж або ліквідації адміністративно-територіальної одиниці (ч.1 ст.14 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»).
Відповідно до п.7 «Положення про Державну реєстраційну службу України», затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 за №401/2011, Укрдержреєстр здійснює свої повноваження безпосередньо та через структурні підрозділи головних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, а також районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції, що забезпечують реалізацію повноважень Укрдержреєстру.
Від Головного територіального управління юстиції в Дніпропетровській області позивач не отримав відповідної інформації щодо руху реєстраційної справи відповідача.
Згідно з ч.5 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» в Єдиному державному реєстрі містяться відомості про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу, а також відомості про зарезервовані найменування юридичних осіб.
У ч.12 ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» зазначено, що у разі надходження (поштовим відправленням або в електронному вигляді в порядку взаємообміну) державному реєстратору від органу доходів і зборів повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.
Позовні вимоги обґрунтовані позивачем не знаходженням ПАТ «Придніпровський ремонтно-механічний завод» за новим місцезнаходженням.
При цьому, позивачем надано до суду ОСОБА_1 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 19.10.2015.
Доказів не підтвердження відомостей про юридичну особу станом на день судового засідання позивач до суду - не надав.
Відповідачем отримані: ухвала суду про відкриття провадження в адміністративній справі від 26.10.2015 та судова повістка; узвала суду про зупинення провадження у справі від 09.11.2015 та судова повістка - які надсилались Запорізьким окружним адміністративним судом по даній адміністративній справі №808/8438/15 ПАТ «Придніпровський ремонтно-механічний завод» за адресою: 70417, Запорізька область, Запорізький район, с.Сонячне, Сонячне шосе, буд.1 (а.с.27, 70).
В обґрунтування правомірності реєстрації 19.08.2015 державним реєстратором місцезнаходження за адресою 70417, Запорізька область, Запорізький район, с.Сонячне, Сонячне шосе, буд.1, відповідачем надано до суду Договір найму (оренди) від 01.08.2015, укладений між ПП «Ведрусси» (орендодавець) та ПАТ «Придніпровський ремонтно-механічний завод» (орендар), згідно з п.1.1 якого орендодавець передає, а орендар приймає у строкове платне користування частину замощення І інв.№1 площею 1000 кв.м. за адресою: Запорізька область, Запорізький район, с.Сонячне, Сонячне шосе, буд.1 (а.с.59-61).
Відповідно до п.12.1 вказаного Договору найму (оренди) від 01.08.2015 даний Договір вступає у силу з моменту підписання сторонами Акту приймання-передачі і діє до 30.09.2015 включно.
Акт приймання-передачі підписаний сторонами 01.08.2015 (а.с.61 зворот).
Факт укладання зазначеного Договору найму (оренди) від 01.08.2015 підтвердило ПП «Ведрусси» у листі на адресу позивача (а.с.74).
З урахуванням зазначеного вище, суд вважає, що позивачем не доведено не знаходження відповідача за його місцезнаходженням.
Також, суд вважає, що відповідач не може бути обмежений у праві вибору свого місцезнаходження. Пред'явлений позивачем позов у даній справі, на думку суду, обмежує право відповідача на вибір свого місцезнаходження.
Крім того, позивачем не доведено, що зміни до установчих документів ПАТ «Придніпровський ремонтно-механічний завод» стосовно зміни місцезнаходження юридичної особи порушують публічний порядок, мають протиправну мету.
Як зазначено у ч.1 ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
З огляду на викладене вище, позовні вимоги є не обґрунтованими і не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.11, 71, 94, 158-163 КАС України, суд, -
У задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.
Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.
Постанова виготовлена у повному обсязі 02.12.2015.
Суддя О.О. Прасов